Лікеро-горілчана інфляція. «Укрспирт» рекомендує спиртозаводам підвищити ціни на спирт

Поділитися
Осінь традиційно вважають сезоном активного продажу міцних спиртних напоїв і вин. У той час, коли ...

Осінь традиційно вважають сезоном активного продажу міцних спиртних напоїв і вин. У той час, коли пивовари вже підраховують свої прибутки, виробники лікеро-горілчаної продукції готуються задовольняти підвищений попит. Проте вони побоюються, що цей сезон буде для них менш вдалим, ніж планувалося. Основна причина їхнього песимізму — підвищення з 1 жовтня оптово-відпускних цін на спирт.

На початку вересня Державний концерн спиртової і лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт» надіслав спиртозаводам, які входять до цієї структури (а це 79 держпідприємств), листа, у якому рекомендував переглянути на IV квартал відпускні ціни на спирт. Зокрема концерн запропонував заводам продавати етиловий спирт ректифікований зерновий не нижче 39 грн./дал, спирт «Екстра» — 42 грн./дал, «Люкс» — 45 грн./дал.

Як підтверджують основні споживачі спирту — лікеро-горілчані підприємства — ці ціни на 18—50% вищі нинішніх, і упевнені, що рекомендації концерну сприймуть як наказ.

В «Укрспирті» пояснили: від спиртозаводів потрібно, щоб вони припинили працювати на збиток. Зараз виникла гостра необхідність у реконструкції спиртових підприємств, тому що знос основних фондів становить 51%. «У державних спиртозаводів немає іншого джерела фінансування, окрім прибутку», — підкреслили в концерні.

За даними «Укрспирту», дотепер третина підприємств продавали спирт нижче собівартості. Окрім того, у поточному році підвищилася вартість ліцензій на виробництво спирту, подорожчали сировина, паливно-енергетичні ресурси, оренда залізничних цистерн.

Після березневого підвищення акцизів і ліцензій на торгівлю лікеро-горілчаними виробами виробники цієї продукції вже не розраховували на якісь істотні зміни. Вони навпаки сподівалися на зниження вартості зернового спирту через падіння цін на зерно нового врожаю, але тепер заявляють, що будуть змушені підвищити ціни на горілку на 5—10% в залежності від виду. При цьому у роздробі, за їхнім твердженням, це підвищення може скласти 1 грн. на пляшку.

В Українській горілчаній компанії Nemiroff вважають, що підвищення цін на спирт істотно підірве експортний потенціал галузі, оскільки компанії-експортери одержать продукт, собівартість якого буде неконкурентоспроможною на міжнародних ринках. Окрім того, це рішення може підсилити тінізацію ринку, активізувати виробництво неврахованої алкогольної продукції, податки з якої не сплачуються в державний бюджет.

Виробники вже зараз зазначають, що зі скасуванням мінімальних цін на горілку почав згортатися процес легалізації горілчаного ринку. У роздрібній мережі дедалі частіше з’являється горілка по 4—5 грн. за пляшку. Спеціалісти стверджують, що споживання горілки через підвищення цін не зменшиться, тільки от — що питимуть...

Днями компанія «Союз-Віктан» заявила, що до кінця поточного року цілком «перенесе експортні обсяги на російські потужності» (у березні компанія придбала в м. Руза Московської області лікеро-горілчаний завод). Голова правління компанії «Союз-Віктан» Андрій Охлопков вважає, що експортувати горілку після підвищення цін на спирт буде невигідно, і упевнений, що інші виробники шукатимуть можливості робити продукцію для російського ринку на території РФ. Через підвищення цін на спирт горілка вітчизняного виробництва буде на 30% дорожчою від російської. Для довідки: у січні—липні Україна експортувала 5,13 млн. дал лікеро-горілчаних виробів на суму 120 млн. дол., що в 2,1 разу більше порівняно з аналогічним періодом 2004 року.

Наприкінці вересня асоціація «Спілка оптовиків і виробників алкоголю і тютюну» (СОВАТ) звернулася до президента України і прем’єр-міністра з проханням не допустити підвищення оптово-відпускних цін на спирт.

«Необхідно врахувати, що виробництво спирту є монополією держави. Держава не повинна посеред року змінювати правила гри. Компенсувати прибутковість спиртозаводів за рахунок прибутковості лікеро-горілчаних підприємств не можна», — підкреслив президент асоціації СОВАТ В’ячеслав Сокерчак.

За його словами, необхідно врахувати, що більшість виробників міцних спиртних напоїв уклали зі спиртозаводами договори про постачання спирту, чинні до 1 січня 2006 року, і в яких обумовлені ціни, якість, обсяги і вид продукції.

У корпорації «Укрвинпром» також упевнені, що підвищення цін на спирт позначиться на вартості кріплених вин і називають цей крок спиртовиків необгрунтованим. За рік винороби використовують до 2 млн. дал спирту. Варто також очікувати зміни у вартості ліків, які містять спирт.

Зараз виробники вивчають законність рекомендацій «Укрспирту» про підвищення цін на спирт і, якщо будуть підстави, мають намір просити Антимонопольний комітет розібратися у цій ситуації.

Р.S. На прес-конференції в четвер керівник концерну «Укрспирт» Олександр Сухомлин повідомив, що багато спиртозаводів уже почали укладати нові контракти з урахуванням рекомендованих цін. Він також запевнив, що більшість лікеро-горілчаних підприємств не планують підвищувати ціни на свою продукцію. Переглянуть цінову політику лише горілочники, які одержували спирт за заниженими цінами. Вони, на його думку, підвищать вартість своєї продукції на 18, максимум — 20 коп. на пляшці.

Антимонопольний комітет почав розслідування законності дій концерну «Укрспирт».

Міністр аграрної політики Олександр Баранівський заявив про необхідність установити мінімальні ціни на спирт, щоб запобігти його продажам за заниженою вартістю.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі