Лібералізація поки що не витанцьовується. Дрібні підприємці можуть масово піти «в тінь»

Поділитися
12 травня Віктор Ющенко підписав давно обіцяний Указ «Про лібералізацію підприємницької діяльності та державну підтримку підприємництва»...

12 травня Віктор Ющенко підписав давно обіцяний Указ «Про лібералізацію підприємницької діяльності та державну підтримку підприємництва». Документ загалом прогресивний і розв’язує багато нагальних проблем малого й середнього бізнесу. Зокрема указ покликаний впорядкувати й закріпити з 1 червня поточного року на законодавчому рівні спрощену систему оподаткування. Проте підприємці не поспішають висловлювати подяку. 17 травня на Майдані Незалежності, а потім і під стінами Верховної Ради активісти громадської організації «Пора» та представники малого бізнесу організували досить численну акцію протесту під девізом «Пора поважати підприємців» і гаслами «Не заганяйте підприємця в тінь», «Єдиний податок для всіх», «Приватному бізнесу — ТАК!». Близько двох сотень підприємців з’їхалися з усіх регіонів України, аби пройтися під символічними чорними парасольками під пекучим сонцем у надії, що їхній голос почує влада. Змусити респектабельних, серйозних громадян залишити свій бізнес і під стукіт «барабанів свободи» змішатися з натовпом молоді в центрі Києва могли лише дуже вагомі причини.

Проблема, яка змусила підприємців вдатися до акцій протесту, виникла ще в квітні. На підставі розділів Закону України «Про зміни до Державного бюджету та до деяких інших законодавчих актів України» було внесено зміни до закону про ПДВ, відповідно до якого кожна особа, оборот котрої досяг 300 тисяч гривень за останні 12 місяців, реєструється як платник ПДВ, незалежно від того, на якій системі оподаткування вона перебувала.

Тобто, якщо до 31 березня юридичні особи, котрі мають оборот до 1 млн. грн., а фізичні особи — до 500 тис. грн. на рік, могли сплачувати єдиний податок (умовно кажучи, 10% з обороту), то після запровадження змін до закону про ПДВ, щойно перейшовши рубіж у 300 тис. грн., вони автоматично повинні стати платниками ПДВ. Без урахування того, чи є дана структура платником єдиного податку чи ні.

Платники єдиного податку, м’яко кажучи, були здивовані. Практично в усіх оборот за останні 12 місяців виявився більший від 300 тис., у тому числі й у дрібних приватників. До того ж згадана норма фактично наказувала підприємцям сплачувати ПДВ за товар або продукцію, уже оплачену за спрощеною схемою оподаткування.

«Заплатити ті гроші, які ми вже сплачували до бюджету, практично неможливо. У свою чергу, аби вийти з цієї ситуації, нам доведеться йти з цього ринку. Ми хочемо залишитися на тій системі оподаткування, на якій перебуваємо на сьогодні — на єдиному податку. Нехай буде збільшено ставку, ми готові сплачувати, але ми категорично проти того, щоб для нас запровадили загальну систему оподаткування», — заявляє підприємець із Дніпропетровська Олексій Задорнов.

Цього разу голос підприємців почули. Одночасно з акцією протесту представники мітингуючих вирушили на переговори з прем’єр-міністром Юлією Тимошенко. Зустріч вийшла досить змістовною та, схоже, матиме серйозні наслідки. Як повідомили інформаційні агентства, Юлія Тимошенко визнала, що в негараздах підприємців винні конкретні члени уряду, і пообіцяла в найкоротші терміни виправити становище. Прем’єр сказала: робоча група з представників уряду, малого й середнього бізнесу, роботу якої було доручено курирувати особисто віце-прем’єру Анатолію Кінаху і яка мала вивчати проблеми спрощеної системи оподаткування, фактично не працювала.

Відповідати за це тепер повинен глава Державного комітету з питань регуляторної політики й підприємництва Андрій Дашкевич. Для виправлення ситуації Тимошенко запропонувала створити раду підприємців при прем’єр-міністрі. «Я зараз знімаю з Анатолія Кінаха це доручення, зроблю це письмово й підніму на свій рівень, бо відчуваю, що реальна робота просто не ведеться. І я порушу кадрові питання стосовно того, що в нас відбувається в держпідприємництві, бо такої слабкої роботи я, чесно кажучи, ще просто не бачила від членів уряду», — заявила прем’єр-міністр.

Юлія Тимошенко доручила новому керівникові робочої групи Ксенії Ляпіній відпрацювати разом із Мінфіном, Мінекономіки та ДПАУ законопроект про спрощену систему оподаткування малого й середнього бізнесу в Україні.

Думки підприємців

Михайло Лавренчук,
приватний підприємець, ломбардна діяльність,
м.Краснодон,
Луганська область:

— Ми хочемо спрощення. Усіх реєстрацій, усієї документації. Я, приміром, приїхав сьогодні вже втретє здавати документи в Київ. На місці практично нічого не можна зробити. Усе через Київ. Купа паперів, купа грошей витрачається. Потрібно, справді, вже все перевести на єдиний податок, аби сплачувати все відразу: у Пенсійний фонд, Фонд зайнятості, соцстрах тощо. Треба запровадити простий і зрозумілий податок. Заплатив певну суму — і працюй спокійно, знаючи, що тебе ніхто з перевіркою не турбуватиме. А так — перевірки планові, позапланові, аудиторські… Я не знаю, що вони шукають. Тим паче якщо це невеличке містечко, як наш Краснодон. Що там можна накрасти на ПДВ?

Василь Лук’яненко,
приватний підприємець, юридичні послуги, м.Вінниця:

— На мою думку, ті зміни, у результаті яких поріг сплати ПДВ був знижено з 500 до 300 тис. грн., були помилкою. Якби їх запровадили з початку року, то це можна було б спланувати. Перед початком року укладалися договори, будувалися плани, а в квітні раптом різко змінилися умови. Гадаю, цей рік можна було б якось потерпіти й запровадити цю норму з 2006 року. Тоді люди були б підготовлені заздалегідь. 300 тисяч — це, напевно, нормально. Я розумію, що є проблема, коли великі підприємства зловживають цим питанням — ділять цехи на приватних підприємців і не сплачують податки. Проте справді є підприємці, котрі мають невеликі доходи, і для них єдиний податок сприяє розвитку їхнього бізнесу. Не зрозуміло також, із якого числа дана норма набирає чинності. Виступав по телебаченню глава податкової адміністрації України. Його тричі просили роз’яснити ситуацію. Він так чітко й не зміг нічого сказати. Мені здається, тут суто технічна помилка або рішення прийнято під тиском. Я цілком підтримую нашу владу. І Юлію Тимошенко, і Віктора Андрійовича, але в даному питанні треба було порадитися з підприємцями.

Дмитро Калган,
приватний підприємець, ювелір, м.Дніпропетровськ:

— Ми представляємо ювелірну промисловість Дніпропетровська. Нас близько 50 чоловік. Ми приїхали відстоювати скасування переходу на загальну систему оподаткування, яке хочуть запровадити вже з 1 червня. Тут зібрався малий і середній бізнес, який такий перехід просто вб’є. Від цього виграють лише монополісти й великі підприємства. Приватні підприємці підуть із ринку в тінь або будуть змушені згорнути свою діяльність. Люди, котрі працюють у них, також будуть викинуті на вулицю. Не можна так однозначно підходити до всіх. Усіх хочуть підстригти під один гребінець, незалежно від обороту. Тут зібрався не лише Дніпропетровськ, тут і Київ, і Харків, і Чернігів — уся Україна. Сподіваємося, що в нас вийде».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі