КУРЯЧА КОНТРАБАНДА ЗА 60–70% РЕНТАБЕЛЬНОСТІ В ПАЛАЮЧУ ХАТУ ВВІЙДЕ, НЕ ТЕ ЩО КОНЯ ЗУПИНИТЬ

Поділитися
Ні, не сало, імпортне куряче стегенце — ось вона, справжня слабкість нашого співвітчизника. Ще б п...

Ні, не сало, імпортне куряче стегенце — ось вона, справжня слабкість нашого співвітчизника. Ще б пак — це «добірне» м’ясо, котре асоціюється з високим рівнем статку, на сьогодні в роздрібній торгівлі дешевше від стратегічного національного продукту, не кажучи вже про свинину чи яловичину. Але дешевизна ця дута, кажуть легальні учасники ринку. На їхню думку, не можна сьогодні, заплативши всі належні податки, ні виробити таку дешеву продукцію, ні тим більше її імпортувати.

Ну це вони погарячкували. Виробити, звісно, навряд чи вийде, а от «імпортувати» місцями навіть дуже непогано вдається. І це попри всі митні рогатки, розставлені на шляху надходження.

Тут беруть голими ногами

Хто міг би подумати, що мирне імпортне стегенце було й залишається для митниці типовим представником групи підвищеного ризику, який раз по раз піднімає у ревних охоронців порядку рівень адреналіну в крові вище від гранично припустимого рівня. Недарма ще рік тому цей продукт на повну котушку оподатковувався акцизним збором поряд із такою продукцією, як золото й дорогоцінності, автомобілі, нафтопродукти, тютюн й алкоголь. Однак акциз скасували через непотрібність: у парламент- ському фінансовому комітеті подумали, що мороки багато, а толку для бюджету мало. Тільки ось толку мало не тому, що в Україну зовсім не завозили ці самі «ніжки Буша», а тому що за їхній ввіз акцизу ніхто не сплачував, як, утім, і всіх інших податків. Навіщо, якщо схем і можливостей для ухилення було і є більш аніж достатньо.

До 2000 року, як відомо, ринок дуже методично обслуговували СП-пільговики. Вони ввозили й розмитнювали високоліквідний товар для всіх бажаючих, за комісією особливо не гналися — брали своє обсягами. Їхній час скінчився. Але справа, як кажуть класики, не пропала марно — дуже вже спокусливий товар! Дивіться самі: у Штатах, де споживають переважно ніжне м’ясо курячої грудки, ці стегенця є по суті відходами виробництва. Ціни нижче вже нікуди — більш аніж 50 центів за кіло ніхто не дасть. Зате в нас цей закордонний корм для домашніх тварин приймається ледь не за делікатес, причому порівняно дешевий. Але між дешевизною в США й Україні різниця перевищує один долар, у результаті чого відпускна ціна зростає втричі. І цього, як говорять легальні оптовики, цілком достатньо, щоб без надмірної жадібності покрити всі витрати на транспортування й реалізацію товару, залишивши собі ні багато ні мало 60—70% прибутку. І для отримання цього шикарного навару достатньо виконати лише одну умову — не платити мито 0,7 євро з кожного кілограма, митний збір і 20% ПДВ. Інакше крутий бізнес може вилитися в збиткову справу. А ось якщо не платити...

І, схоже, не платять досі. Принаймні, вітчизняні виробники твердять, що на кожну ними викохану курячу ніжку на вітчизняному ринку припадає аж вісім дешевих (по 6,5 грн./кг оптом) голландських або американських. Позаяк продають, значить завозять і, зрозуміло, не собі у збиток ставлять низьку ціну. Стараються. Мізками ворушать. Адже недарма запевняє Леонід Козик, начальник управління аналізу та прогнозування Держмитслужби: «Стегенце — товар швидкопсувний, для його перевезення потрібен рефрижератор, тому важко собі уявити, як його везти об’їзними шляхами». Варіант заниження митної вартості теж не проходить, переконана Людмила Сиволоцька, начальник відділу митної вартості: «Ми навіть не припускаємо, що в реальності можливо якесь заниження вартості курячих стегенець, офіційно ввезених на територію України. Адже цей товар входить до переліку групи ризику, отож, при імпорті необхідно обов’язкове узгодження його ціни у відділі тарифів і митної вартості».

На посту прикордонник стоїть...

Проте практика показує, що лазівки знаходять, причому навіть для корабельних партій. А в «спільники» часом беруть навіть Кабінет міністрів, який недавно знову проколовся з пільгами. У даному випадку пільговиками стали позичальники за кредитною лінією ЄБРР, призначеною для розвитку малого підприємництва. Вітчизняні «мальки» з акулячим апетитом швидко знайшли, де застосувати свою підприємливість. Принаймні, начальник Управління з організації боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Геннадій Швидков поінформований про їхній успішний курячий бізнес, який, схоже, і став причиною переполоху серед вітчизняних виробників. Йому слово.

— Недавно дніпропетровська фірма «Юкон» доставила 4 тис. тонн курячих стегенець. Коли ми почали розбиратися, менеджери вже встигли розмитнити товар на пільгових умовах, скориставшись довідкою з Кабміну, виданою на інвестицію. Усі наші наступні зусилля звів нанівець арбітражний суд, ставши на бік фірми, і їй так і не довелося обтяжувати свій гаманець проплатами до держбюджету. Схожа історія сталася і в Маріупольському порту. Там затримали судно з 5 тис. тонн стегенець. З ініціативи СБУ було порушено кримінальну справу, але знову, за постановою слідчого, стегенця повернули власникам. І, наскільки мені відомо, податки й цього разу теж не були сповна сплачені. Ще одне судно ми взагалі відмовилися розмитнювати — просто видворили з Маріуполя... Ловили і дрібні автомобільні партії по кілька десятків тонн, переважно в околицях Білгород-Дністровського та на Чопській митниці. Типові методи дрібних контрабандистів — заниження ваги або ціни в інвойсі. Скільки контрабандного товару проскочило повз митницю, я не знаю. Але, запевняю вас, впродовж останніх трьох тижнів із Заходу контрабандним шляхом жодне стегенце не надходило, ми перекрили всі лазівки. За межами пропускних пунктів несе службу митна сторожа, яка контролює об’їзні шляхи.

Добре, коли кордон справді на замку. Інакше роботи в тіньовиків, на відміну від легальних бізнесменів, у період новорічних і різдвяних свят буде вище голови. Недаремно ж швартуються тисячотонні «курячі» кораблики в сусідній Польщі. Напевно, там і на нас дещо чекає. Адже холод — друг стегенцевого контрабандиста. І не єдиний...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі