КУРСОВЕ НЕВІДОМЕ

Поділитися
«Ти чого це мені ринок лякаєш?!» — скаже, побачивши заголовок, директор департаменту валютного регулювання НБУ Сергій Яременко — людина, яка формує курс...

«Ти чого це мені ринок лякаєш?!» — скаже, побачивши заголовок, директор департаменту валютного регулювання НБУ Сергій Яременко — людина, яка формує курс.

І матиме рацію. Лякати ринок абсолютно нічим. Поки що.

Спокійна статистика

Сальдо торгового балансу — головний чинник, що впливає на стан ринку, — з початку року було позитивне. За січень—вересень 2002 року експорт товарів і послуг перевищив імпорт на 2,8 млрд. доларів. При цьому експорт зріс на 6,8%, імпорт — на 4,6%. Щоправда, в наступному році експерти прогнозують уповільнення зростання ВВП і погіршення торгового сальдо через уповільнення зростання економік головних торгових партнерів України. За прогнозами Мінекономіки та більшості незалежних експертів, сальдо торгового балансу залишиться позитивним і дозволить Нацбанкові й далі зберігати стабільність гривні.

2003 року Мінекономіки очікує перевищення експорту над імпортом на 2,7—3,3 млрд. дол. А курс гривні, за прогнозом Нацбанку, має знизитися на 4,9%, до 5,59 UAH/USD. Нагадаємо, що останні два роки він майже не змінювався: з початку 2000 року гривня девальвувала лише на 2,7%. Весь цей час Нацбанк жорстко утримував курс від будь-яких коливань. При цьому активно використовувався механізм обов’язкового продажу підприємствами 50% експортного виторгу, для скуповування валюти на ринку. Таким чином, із початку року йому вдалося збільшити свої резерви на 46%, із 3,1 до 4,5 млрд. дол. — це найкращий показник за всю історію України.

У цілому більшість банкірів задоволені валютною політикою. Щоправда, немає прибутків від спекулятивних операцій, заборонених Нацбанком ще 1999 року, зате є впевнено прогнозоване значення курсу. Поки що ринок спокійний, хоча оператори фіксують зростання попиту на долари через невпевненість у новому керівництві НБУ та майбутньому гривні. Але Нацбанку, як і раніше, вдається викуповувати на ринку значні обсяги валюти, нарощуючи свій запас.

Дискомфорт невизначеності

Учасники ринку побоюються рішень нового глави Національного банку — Сергій Тігіпко у вівторок уже представлений колективу НБУ. Втомлені від стабільності дилери й експортери чекають лібералізації ринку, кожен вкладає в неї свій зміст. Експортери не проти збільшення прибутку за рахунок девальвації гривні. Банкіри хочуть торгувати без постійного втручання НБУ. Про лібералізацію ще навесні заговорив і Президент, направивши у Верховну Раду свою програму «Європейський вибір»:

— Починаючи з 2003 року, має бути впроваджена політика «плаваючого» валютного курсу, що визначається взаємодією ринкових чинників, вільних від адміністративних обмежень.

Цієї середи Кучма знову заявив про необхідність девальвації гривні, піддавши критиці політику НБУ, який жорстко стримує курс. Щоправда, якби Нацбанк уже цього року перейшов до запропонованої Президентом моделі, курс гривні мав би, навпаки, зростати через надлишкове пропонування валюти, що невигідно експортерам.

Ризики, які насторожують

Учасники ринку вважають, що експортне лобі в уряді зможе домогтися від Інститутської девальвації гривні, чому опирався колишній глава НБУ Володимир Стельмах. Однак більше побоюються не планової девальвації, яку може провести нова команда Нацбанку, а інфляції й дестабілізації ринку, прогнозованих багатьма експертами у зв’язку зі зміною керівництва НБУ. Одним із таких ризиків банкіри вважають прагнення Кабміну домогтися від Нацбанку додаткових 3,5 млрд. грн. емісійних. Нагадаю, цю схему запропонував попередній склад Кабміну, вирішивши продати Нацбанкові нічим не забезпечені облігації «Газу України». Довгострокових облігацій збиткового підприємства з мізерною дохідністю жоден ринковий інвестор не купив би.

Центральний банк активно виступив проти проекту, і саме з цим більшість експертів пов’язали ініціативу екс-прем’єра Кінаха змінити його керівництво. Відповідно до проспекту емісії, «Газ України» мав почати продажі цих паперів 15 грудня. Досі жодної облігації не продано. Але Кабмін, ряд представників якого виступили проти емісії, поки що офіційно не зрікався планів своїх попередників. Якщо це станеться, Нацбанк знову, як і 1993 року, може стати джерелом фінансування бюджету. Бюджету з постійним дефіцитом.

Ще одна небезпека — правда, поки що дуже невиразна — закриття коррахунків українських банків через FATF, яка минулої п’ятниці оголосила про запровадження санкцій проти України. Більшість банків поки що впевнено заперечують факт будь-якого блокування західними банками своїх рахунків. Однак, за чутками, один із найбільших українських банків уже зіштовхнувся з цією проблемою.

Зараз банки і НБУ чекають роз’яснень FATF, західних банків, урядів та регулюючих органів цих країн. У разі реалізації найтяжчого сценарію можна очікувати серйозних проблем у зовнішній торгівлі. Результат — дефіцит валюти на ринку і корекція валютного курсу.

— Якщо українські банки заздалегідь не попередять про те, що такого-то числа їхні активи будуть заблоковані, то це може викликати колапс і параліч фінансової системи... Курс злетить, — сказав начальник відділу валютного дилінгу одного з великих банків.

Ось із такими відчуттями учасники ринку підбивають підсумки 2002-го. За цей рік Україна не перестала бути відсталою східноєвропейською країною з розбалансованим бюджетом. На жаль, до цього ще додалися «міжнародна ізоляція» і «політична нестабільність».

Свого часу колишній глава Нацбанку Володимир Стельмах на запитання: «Який буде курс?» — любив відповідати: «Курс буде хороший». Новий глава Нацбанку поки що не дає своїх курсових прогнозів.

P. S. У четвер новий глава НБУ Сергій Тігіпко зібрав першу за час перебування на цій посаді прес-конференцію. Він пообіцяв зберегти стабільність гривні, не змінюючи режиму роботи валютного ринку: «Ми не проводитимемо дуже радикальних рішень. Нехай ніхто на це не розраховує». С.Тігіпко також сказав, що обговорить курсову політику з промисловцями й банкірами. Крім того, заявив про намір вийти з політичної партії, щоб уникнути тиску на Нацбанк.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі