«Крименерго»: гра, якої не буде?

Поділитися
Оголошений Фондом держмайна на початок травня продаж 45-відсоткового пакета акцій «Крименерго» міг би стати досить цікавим.

Оголошений Фондом держмайна на початок травня продаж 45-відсоткового пакета акцій «Крименерго» міг би стати досить цікавим. Цією енергогенеруючою та енергопостачальною компанією традиційно цікавилися Костянтин Григоришин (нині він володіє 10,4% її акцій) і Рінат Ахметов (якому належать 12,5%). Якщо додати до кожного із названих пакетів державні акції, що продаються, вийде контрольний пакет…

Стартову ціну за держпакет акцій «Крименерго» в 246 млн. грн. (30,75 млн. дол.) навряд чи можна назвати такою, що кусається. Років зо три тому ті ж самі приватизатори помітно дорожче оцінювали значно менші блокуючі пакети енергокомпаній.

Кваліфікаційні умови продажу держпакета акцій «Крименерго» стандартні: компанія-покупець повинна мати досвід поставки обсягів електроенергії, що становлять не менш як 30% обсягів енергопоставок «Крименерго»; до торгів не допускаються юридичні особи з більш як 25-відсотковим пакетом, що перебуває у держвласності.

Аналітики вже підрахували, що стартова ціна пакета «Крименерго» порівнянна із залишковою вартістю такої ж частки її основних фондів. Цікаво, все «Крименерго» коштує стільки ж, як і електроенергія, яку ця компанія продає всього за десять тижнів…

Утім, у Фонді держмайна можуть заперечити, що котирування на українському фондовому ринку ще нижчі - згідно з ними, цей пакет не коштує і 20 млн. дол. Інша річ, що років через п’ять компанія, що займає ключове становище в курортному регіоні, коштуватиме в кілька разів дорожче… Але це вже не проблема ФДМ.

І дуже схоже, що не проблема й Григоришина. Звісно, до 4 травня може багато чого статися, але поки що складається враження, що Костянтин Іванович зі своїм ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» і тут зіграє роль чисто технічного учасника.

Власне, позиції Ахметова, який уже давно має й представника в наглядовій раді «Крименерго», і в багато разів більшу фінансову вагу, кращі. Однак можна було хоча б спробувати поторгуватися. Але, схоже, починають даватися взнаки інші чинники.

Історія з «плановим» зривом держчиновниками продажів «Закарпаття-» і «Вінницяобленерго» була першим дзвіночком. Стало ще наочнішим показове вигнання (за запитом прокуратури) з відновленого конкурсу щодо вінницької компанії суркісівського «Львівобленерго». Показово, що львівські енергетики, спочатку зробивши кілька гучних заяв, швидко заспокоїлися. А юристи цього підприємства і досі скромно відмовчуються, коли їх запитують, чи подали вони обіцяний позов про скасування конкурсу. Можливо, вони зрозуміли, «чиї в лісі шишки». Натяк був «дуже товстий». А братам Суркісам ще треба думати про долю «Запоріжжяобленерго», де в них блокуючий пакет.

У Вінниці гра йшла саме на користь пана Григоришина. Але заодно було переконливо показано, що може статися з небажаними учасниками. Це явно спонукало Костянтина Івановича до роздумів на тему: чи не варто домовитися по-хорошому...

Так що у випадку з «Крименерго» нас, швидше за все, очікує показово млява участь у конкурсі. Ну а після його закінчення можливий варіант продажу (або передачі в управління) 10% його акцій. У цьому разі в ДПЕК буде приблизно 72,5% акцій, чого цілком достатньо для прийняття оперативних рішень. Платою за толерантність може стати режим найбільшого сприяння при продажу цікавих для Григоришина «Харківобленерго» і «Черкасиобленерго» (там у нього вже є блокуючі пакети). Щодо черкаської компанії, то у ФДМ остаточно не визначилися, чи виставляти її на конкурс, або ж усе-таки відправити на біржу (свого часу така домовленість була з ЄБРР).

«Закарпатсько-вінницьку» історію помітила і група «словацько-лужниківських» товаришів із VSE (кінцеві бенефіціари - росіяни Михайло Воєводін і Олександр Бабаков). Тож «Севастопольенерго», що належить їм понад десять років, в експертів серед претендентів не фігурує. Їм аби розібратися з майбутнім продажем «Хмельницькобленерго» і «Миколаївобленерго».

Цікаво, що при прийнятті рішення про продаж ще однієї енергокомпанії проти продажу неконтрольних пакетів виступили перший віце-прем’єр Валерій Хорошковський і міністр фінансів Юрій Колобов. Зате профільний міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко відверто порадував присутніх своїм знанням питання. Він зробив оригінальну заяву, що збереження невеликої частки акцій енергокомпаній у держави змусить ці компанії купувати українське вугілля. Очевидно, велика завантаженість міністра проблемою «зливу» газотранспортної та особливо газорозподільної системи і купівлею нафтовишок у бомжів із «ненашою» пропискою не дозволила йому розібратися, скільки вугілля купує «Крименерго».

Повідомляємо: «Крименерго» не купує вугілля взагалі. А генеруючі компанії (такі, як «Західенерго» і «Дніпроенерго») в умовах конкурсу просто зобов’язали купувати не менш як 70% вітчизняного вугілля…

Показово, що майже весь економічний блок уряду, правда, у різний час, виступав проти продажу неконтрольних пакетів акцій енергокомпаній. Мінфін рік тому зазначав, що 25-відсоткові пакети акцій жодного вирішального значення не мають. Нині цю позицію міністерство повторило.

Проти продажу неконтрольних пакетів акцій енергооб’єктів у квітні 2011-го різко виступив і віце-прем’єр Сергій Тігіпко, оцінивши таку схему як збиткову для держави. Тоді він запропонував провести продаж із залученням інвестиційних радників, із міжнародними презентаціями тощо. Його думку занесли до протоколу, чим і обмежилися. За оцінкою Сергія Леонідовича, тільки прямі збитки держави від такої стратегії продажу енергооб’єктів виливаються в суму близько 5-6 млрд. грн. Як видно (от тільки кому?!), бюджет України просто тріщить від зайвих грошей…

Минув майже рік. Продажі за пільговими цінами в розпалі. Нагадаю, що усунення «Львівобленерго» з вінницького конкурсу призвело до того, що компанію продали за 30 млн. дол. Львів’яни обіцяли ФДМ залучити мінімум 50 млн. дол.

Тігіпко давно цієї теми не порушує. Черга вчитися мистецтву мовчання - за Хорошковським?

За умовами продажів пакетів акцій енергокомпаній, у найближчі п’ять років куплені акції можна продавати винятково за згодою ФДМ. Утім, цілком може статися, що через два-три роки держчиновники самі бігатимуть по ринку з криками: «Купіть хто-небудь!». Благо, досвід продажу з дисконтами державних блокуючих пакетів накопичено неабиякий.

Ну а поки готують до продажу кримську енергокомпанію, кримському населенню (і не тільки йому) слід готуватися до нових тарифів. Наприкінці лютого керівництво ДПЕК (саме ця компанія є ключовим претендентом на перемогу в боротьбі за держпакет акцій «Крименерго») зазначило: «Для населення в нас тарифи в кілька разів нижчі, ніж навіть у найближчих сусідів. Сьогодні воно оплачує близько 30% вартості електроенергії». І це правда. Як і те, що компанія виплачувала населенню майже на 30 млрд. грн. компенсаційних сертифікатів за електроенергію. В «Крименерго» частка населення в споживанні електроенергії дуже висока - близько 43%. Тож напевно невдовзі буде докладено певних зусиль, щоб підвищити доходи енергокомпанії. Природно, все це буде вже після виборів.

До слова, серед умов конкурсу з продажу держпакета акцій «Крименерго» «загубився» і такий цікавий пунктик: переможець у «межах своїх корпоративних прав (тобто 45%) погашатиме реструктуризовані борги (бо компанія підписала з Енергоринком два договори на більш як мільярд гривень) за рахунок цільової надбавки та інших джерел фінансування, передбачених системою тарифоутворення». У перекладі з бюрократичної на загальнодоступну мову це означає, що накопичені борги оплатить кінцевий споживач електроенергії.

Утім, Нацкомісія регулювання електроенергетики постійно заявляє про те, що не включатиме боргів у розмір тарифу. Ця умова в останніх конкурсах стандартна. А от коментарів НКРЕ на таку обіцянку приватизаторів поки що не було. Нічого не чутно про запити (з приводу тарифів) і в кримському парламенті. Людям не до цього.

Тож усі грають в ігри. Переможці загалом-то відомі, ті, хто програв, - теж. Хто за це в остаточному підсумку заплатить - також не секрет…

Ну а ще раніше продажу пакета «Крименерго», 17 квітня, відбудеться ще один конкурс - із продажу акцій «Дніпрообленерго». Там очікується зіткнення інтересів Ріната Ахметова та Ігоря Коломойського. Історія з продажу цього ключового обленерго може стати цікавою. А може й не стати - це вже як домовляться сторони-претенденти.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі