Космічне підприємництво американських трильйонерів

Поділитися
Першу спробу запустити космічний корабель Поль Аллен зробив у 12 років, використавши для цього алюмінієві ніжки від крісла і «начинку» із суміші цинку та сірки...

Першу спробу запустити космічний корабель Поль Аллен зробив у 12 років, використавши для цього алюмінієві ніжки від крісла і «начинку» із суміші цинку та сірки. Співзасновник Microsoft і нині стверджує, що всі розрахунки були правильні, неврахованою виявилася лише точка плавлення алюмінію. Нині він будує чергову ракету, і, судячи з перемоги в торішньому конкурсі Ansari X Prise, яка принесла йому 10 млн. доларів як нагороду, шансів на успіх у неї набагато більше.

Ще більше підвищує ці шанси й розподіл ролей у новій космічній одіссеї американського трильйонера. Проект ракети розроблявся професіональним космоконструктором, випробувальні польоти здійснювалися професійними космопілотами. Функції ж самого Аллена були настільки ж обмеженими, наскільки й критичними для здійснення всього проекту — він виписував чеки та наймав найкращих фахівців. Що робити, якщо це в нього виходить краще, ніж «клепання» космічних кораблів власноруч.

Вдалий спробний запуск SpaceShipOne, нехай поки ще в межах земної атмосфери, зробив його найвідомішим членом клубу high-tech-трильйонерів, який стрімко збільшується. Ці люди надбали більш ніж достатню кількість грошей, але при цьому не позбулися своїх дитячих мрій. Серед його найславетніших «колег» — Джефф Безос, творець Blue Origin, Елон Масок, засновник PayPal, Джон Кармак, автор Doom і Quake, і багато інших. В американській пресі час від часу з’являються повідомлення про те, що хтось із них то купив близько сотні гектарів для будівництва приватного космодрому, то побудував спеціальну лабораторію для тестування нестандартних двигунів для космічних ракет. Саме тут, а не в НАСА, за твердженням Чарльза Луріо, консультанта з космічної проблематики, визначається позаземне майбутнє землян. Спеціалісти державних агентств, на його думку, надто добре знають, чому неможливе здійснення кожної конкретної фантастичної ідеї, і не мають достатніх коштів для того, щоб дозволити собі хоч трохи помріяти. Тоді як приватні підприємці подібними забобонами не обтяжені.

Після того, як у 1982 році в Поля Аллена виявили хворобу Ходжкіна, він перестав ходити «на службу». З 1985 року ракова пухлина перебуває в стані ремісії, а особистий капітал Поля зріс у 20 разів. До чого він тільки не брався — інвестував у розвиток біотехнологій, в енергетику та нерухоме майно, купував спортивні команди, створював інститут Мозку, музеї рок-н-ролу і наукової фантастики. І всі ці проекти рано чи пізно приносили йому прибуток. Нинішній, космічний проект, у реалізацію якого він уже вклав 20 мільйонів доларів, судячи з усього, теж не стане винятком. Адже на Землі чимало пересічних людей («пересічних багатіїв» — уточнив американський журналіст Джон Шварц), які не в змозі оплатити створення свого приватного зорельоту, але готові викласти цілком пристойні суми за задоволення хоч раз злетіти на ньому.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі