Створення ВІНК для держави загрожує великими втратами - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Створення ВІНК для держави загрожує великими втратами - експерт Створення ВІНК для держави загрожує великими втратами © ukrnafta.com
Уряд Яценюка, схоже, готовий зробити чи не головну ставку в грі з шулером, який до цього вже "роздів" державу до нитки, пише Куюн.

Для держави створення вертикально інтегрованої компанії (ВІНК) на базі напівдержавних нафтовидобувної компанії "Укрнафта", нафтопереробної "Укртатнафти" і на 100% державної нафтотранспортної "Укртранснафти" безглуздо навіть теоретично. У той же час група "Приват" Ігоря Коломойського при такому розвитку подій може отримати масу вигод, включаючи можливість скуповування акцій ВІНК і заняття крісла глави "нафтового монстра".

Про це в статті DT.UA експерт нафтового ринку Сергій Куюн. Він порівнює цю ініціативу уряду Арсенія Яценюка з грою з шулером, який до цього вже "роздіd" суперника до нитки.

Як зазначає експерт, сьогодні група "Приват" і без того "цинічно висмоктує гроші, перераховані компаніями з державною часткою, неформально підконтрольними їй".

"...Те, що саме Ігор Коломойський є нинішнім ініціатором проекту ВІНК, вказує на його надії знову повернутися до цих потоків, але вже в рамках формально створеної вертикально інтегрованої компанії", - пише Куюн.

Апріорі в громіздкій структурі ВІНК кожна ланка розмита, а сама структура забюрократизована. Один найбільш ефективний напрям, як правило, видобуток (тобто, "Укрнафта"), дотує інші.

Ідея створення нафтової ВІНК не тільки не нова, але вже і поросла травою. Але якщо раніше проект створення ВІНК мав хоч якийсь сенс і "грунт" (зокрема, стовідсоткові держактиви в нафтовій галузі), то про що говорити сьогодні, незрозуміло.

"Основною причиною невдоволення великими вертикальними структурами є їх схильність до монополізації ринків. Навіть у Росії, де, здавалося б, все схоплено, антимонопольне відомство постійно заявляє про необхідність відділення збутових підрозділів нафтових компаній від переробних і видобувних", - пише Куюн.

Більш того, створення ВІНК в Україні може стати порушенням норм ЄС, які Київ зобов'язався застосовувати у себе.

Зокрема, в Євросоюзі вимога про поділ передбачена в Третьому енергопакеті, значна частина якого внесена до законодавства України як учасника Європейського Енергетичного співтовариства. Підписавши документи і ставши стороною договору, Україна, зокрема, зобов'язалася розділити НАК "Нафтогаз України" на добувні, транспортуючі і реалізуючі компанії.

"У разі створення нафтової ВІНК буде відбуватися навпаки... Але це, мабуть, поки мало кого цікавить", - резюмує експерт.

Вершки і корінці

Створення ВІНК суперечить не тільки світовій практиці, але й елементарній бізнес-логіці, відзначає експерт. Будь-які спільні підприємства створюються з метою підвищення ефективності сторін-засновників. У нашому трикутнику "Укрнафта"-"Укртранснафта"-"Укртатнафта" все зрозуміло вже на старті.

Держкомпанії прибуткові, а ті, що контролюються "Приватом" - ні.

Експерт пояснює це на прикладі прикладі "Укртранснафти". "Вона монополіст у транспортуванні нафти, що на 100% належить державі. Прибуткова. Без неї ніхто нікуди не їде, точніше, не качає. Який їй сенс заходити в ВІНК? Сенс є лише для "Привату", який таким чином знову отримає важелі управління трубою, які у нього нещодавно відібрали", - пише Куюн.

Також прибуткова і "Укрнафта", найбільша нафтовидобувна компанія країни, 50% +1 акція якої належить державі (знаходиться в корпоративному управлінні "Нафтогазу"), може приносити прибуток в рази більший - після ліквідації схем виведення з неї коштів у користь міноритарного акціонера.

"Компанія "Укрнафта", мабуть, є найкращою ілюстрацією абсурдності створення ВІНК. Якщо уряд не може навести порядок в одній "Укрнафті", то які шанси на успішне управління і контроль над об'єднаною нафтокомпанією?" - пише Куюн.

Багатогранний ефект проглядається тільки для третього учасника вертикально інтегрованої нафтової компанії - для "Укртатнафти". 56% її акцій контролює "Приват", 43% - держава. Група "Приват" отримала контроль над Кременчуцьким НПЗ в 2007 р. в результаті класичного рейдерського захоплення, організованого Геннадієм Корбаном. Підприємство сьогодні опинилося на межі виживання. "У разі створення ВІНК "Приват" остаточно легалізує фактично вкрадений актив", - вважає Куюн.

"Але найголовніше - збитковий завод, з якого за вісім років висмоктали всі соки, надійде на утримання прибуткових держкомпаній. Ось це кураж!", - додає він.

Більше про створення ВІНК читайте в статті Сергія Куюна "Вертикаль в нікуди" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі