Кирило БАБАЄВ: «Україна — країна, де цілком європейський інвестиційний клімат». Віце-президент Altimo про українське законодавство і співробітництво з Telenor

Поділитися
Кирило Бабаєв, 28 років. Закінчив МДІМВ МЗС РФ, Академію народного господарства при уряді РФ. Трудов...

Кирило Бабаєв, 28 років. Закінчив МДІМВ МЗС РФ, Академію народного господарства при уряді РФ. Трудову діяльність почав у групі «Сибірський алюміній», потім керував дирекцією у зв’язках з громадськістю МДМ-Банку і холдингу «Євро-Хім», департаментом громадських зв’язків уряду Мурманської області. Посаду віце-президента Altimo обіймає з 2004 року.

Суперечка між акціонерами українського мобільного оператора «Київстар» — норвезькою компанією Telenor і «Сторм», контрольованою російським телекомунікаційним холдингом Altimo, — одна з найбільш животрепетних тем ділових видань. Свою думку про неї, а також про інші супутні питання висловлює віце-президент Altimo з питань зовнішніх зв’язків Кирило БАБАЄВ.

— Який нині стан справ стосовно «корпоративного розлучення» з Telenor? Які пропозиції обговорюються на цей момент? Який прогноз щодо розвитку ситуації?

— Комерційні переговори ми ніколи не коментуємо. Можу лише сказати, що чіткого вирішення питання поки що немає, тому що немає волі однієї зі сторін до домовленості. Ми звернулися до нашого партнера з пропозицією сісти й обговорити суперечливі питання загалом. І виробити схему вирішення. Ми вважаємо, що будь-які корпоративні спори можна вирішити виключно за столом переговорів. Проте Telenor поки що, на наш погляд, займає деструктивну позицію.

— Тобто намагається зберегти статус-кво?

— Складно сказати, що вони намагаються зробити. Ситуація навколо «Київстару» уже сама по собі потребує, щоб ми розпочали переговори. Є рішення Верховного суду України, яке і нам, і їм наказує вдатися до якихось юридичних дій. І ми готові ці дії розпочати. Ми готові сісти з Telenor, внести поправки до статуту, відновити нормальне корпоративне управління в компанії. Telenor, на жаль, такого роду переговори поки що саботує. Це для нас вкрай важливо. І вкрай тривожно.

— Деякі експерти вважають, що блокування вами аудиту «Київстару» спрямоване на зниження вартості компанії...

— Чутки про те, що ми блокуємо діяльність «Київстару», абсолютно не відповідають дійсності. Ми хочемо домогтися від Telenor виконання судових рішень і вимог українського законодавства. Поки цього зробити не вдається.

Норвезька компанія послідовно ігнорує і судові рішення, і вимоги Цивільного кодексу України. А саме: не збирається вносити поправок до статуту, до складу ради директорів. Фактично, Telenor монополізував права на «Київстар» і продовжує свою політику, яка не співвідноситься ні із судовими рішеннями, ні з законодавством. У цьому зв’язку наші дії спрямовані на те, щоб якось стимулювати Telenor, щоб вони все-таки діяли відповідно до закону.

— Telenor усіма силами намагається перенести судовий розгляд питання за межі України...

— Це зрозуміло. Telenor не українська компанія і, очевидно, значно вільніше почувається за кордоном. Натомість «Сторм» є українською компанією. Більш того, існує рішення суду, яке забороняє і «Сторму», і Telenor позиватися за кордоном. Чому ж рішення судів є обов’язковими не для всіх? Ми змушені їх виконувати, навіть якщо вони нам не подобаються. Просто тому, що «Сторм» — законослухняна українська компанія, і для нас невиконання рішень загрожує неприємними юридичними наслідками, аж до закриття компанії, аж до арешту генерального директора.

Якщо рішення суду забороняє особисто генеральному директору брати участь у нью-йоркському розгляді, може він туди поїхати? Звичайно, не може. А Telenor чомусь вважає себе вправі проігнорувати такого роду заборону. Ми вважаємо, що це неправильно, що це демонструє наплювацьке ставлення до українського законодавства. Такою є політика Telenor останнім часом. Вона, звичайно, і нас не радує, і не може вважатися правильною.

— Як ви вважаєте, чи може Telenor домогтися судового рішення, яке дозволить йому аудит?

— Я — не юрист, не можу робити таких прогнозів. Можу аналізувати тільки факти. Факти на сьогодні такі: «Київстару» заборонено здійснювати дії з аудиторами, компанії заборонено надавати інформацію акціонерам. Тобто будь-яка консолідація результатів «Київстар» є ще одним порушенням українського закону з боку Telenor.

— У скільки зараз Altimo оцінює частку «Сторма» у «Київстарі»?

— Точно не знаю. Є різні думки аналітиків, але це питання, яке треба обгрунтовувати з фінансової точки зору. Тому я не хотів би називати конкретних цифр.

Є прості методики, що базуються на основних показниках — виручці, кількості абонентів, які дають змогу обчислити вартість компанії з точністю до півмільярда. І такі підрахунки регулярно проводяться і нами, і ринком. Тому з цим питанням усе більш-менш зрозуміло.

— У скількох країнах присутня Altimo?

— 13% TurkCell, у Киргизії 100% найбільшого оператора, «Скай Мобайл», плюс «Вимпелком», який працює в семи державах колишнього СРСР, і ряд цих активів у СНД ми передали «Вимпелкому». Плюс ми здійснюємо досить активну політику в країнах Пвденно-Східної Азії: В’єтнам, Індонезія... Але там про конкретні угоди ми поки що не говоримо, хоча сподіваємося, що це буде досить скоро.

— У яких із країн, де Altimo присутня на ринку, найбільші, а в яких — найменші проблеми із захистом іноземних інвестицій, з втручанням держави в бізнес?

— Можу сказати, що Україна займає за цим показником досить гідне становище, ближче до Європи. Атмосфера в бізнесі близька до того, що відбувається в європейських країнах. Українське законодавство ми дуже добре знаємо і, можна сказати, дружимо з ним. Ситуація в країні досить стабільна, прогнозована, і нас, як інвестора, влаштовує.

Наприклад, в азіатських країнах політичні ризики вищі. Зі зміною влади законодавство там може легко змінитися на протилежне. Природно, такі ризики потребують різного роду хеджування шляхом контактів із державними органами.

Що стосується України, то тут ми не зацікавлені у відкритому лобіюванні, до якого вдається Telenor. Ми як інвестор задоволені ситуацією на ринку.

— Щодо «Голден Телекому» у вас із Telenor немає ніяких конфліктів?

— Ніяких конфліктів немає, компанія розвивається чудово. І це — приклад того, як ми можемо нормально співпрацювати з Telenor. Ми усі сповідуємо нормальні бізнес-принципи. Якщо компанія розвивається нормально, то навіщо топити її за допомогою якихось конфліктів?

У наших відносинах виникла конфліктна ситуація, коли «Вимпелком» збирався вийти на Україну, а Telenor сказав «ні». Акціонери сказали «так», менеджмент «Вимпелкому» теж виступав за освоєння нового ринку, а Telenor — ні. Так розпочався цей затяжний конфлікт. У результаті «Вимпелком» усе-таки вийшов на Україну. Після цього істотно зросла його вартість, практично в півтора разу.

— Вас не бентежить ситуація конкуренції ваших активів на українському ринку?

— Абсолютно ні. Ринок ще не насичений, і в цій ситуації говорити про негативний вплив конкуренції не доводиться. Гравці освоюють вільний простір. Тому ми як фінансовий інвестор задоволені ситуацією. У нас і в Росії така сама ситуація — пакети в двох мобільних операторах. Компанії, безумовно, конкурують, але і та й інша приносять нам зростання вартості наших активів. І ми задоволені.

— Яка поточна капіталізація активів Altimo?

— Близько 14 млрд. дол. Причому за минулий рік наша капіталізація зросла до цієї цифри з 8 млрд. дол. на початку 2006-го.

— Які перспективи об’єднання Altimo із якимось великим міжнародним оператором?

— Перспективи хороші, ми перебуваємо в контакті практично з усіма найбільшими європейськими телекомунікаційними операторами. Про конкретні переговори ми сьогодні воліємо не говорити. Проте наші активи, вартість яких зросла за рік майже вдвічі, безумовно, привабливі для будь-якого оператора в Європі, де зростання на 2% на рік вважається успішним. І я вважаю, що протягом 2007 року ми досягнемо значного прогресу в цьому напрямі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі