Хронологія грошової реформи

Поділитися
1990 рік — У прийнятих Декларації про державний суверенітет України (від 16 липня) і Законі України «...

1991 рік

— 9 вересня президія ВР із метою посилення захисту споживчого ринку приймає постанову про запровадження з 1 січня 1992 року на території України купонів багаторазового використання для розрахунків населення за куплені в роздрібній торговельній мережі продовольчі, а потім і промислові товари.

— Законом України «Про банки та банківську діяльність» від 20 березня НБУ надане монопольне право на випуск національних грошових знаків за рішенням ВР України.

— 18 вересня Кабінет міністрів України приймає постанову «Про створення потужностей з виробництва національної валюти та цінних паперів», після чого НБУ відразу ж створює дирекцію з будівництва підприємства для випуску українських грошей, яке одержало назву Банкнотно-монетний двір, і починає його спорудження та закупівлю устаткування для друкування грошей.

— У прийнятих 25 жовтня «Основних напрямах національної економічної політики за умов незалежності» як назва національної грошової одиниці вперше згадується «гривня».

— 14 листопада президія ВР України приймає постанову «Про національну валюту в Україні», в якій прописані доручення Національному банку України розробити механізми запровадження національної валюти, яке передбачалося здійснити в першій половині 1992 року.

— 10 грудня президія ВР України приймає постанову «Про затвердження назви і характерні ознаки національної грошової одиниці України», відповідно до якої цією одиницею було остаточно затверджено гривню.

— 28 грудня відповідно до постанови президії ВР України від 27 грудня 1991 року «Про соціальний захист населення і внутрішнього ринку України» Кабмін України і НБУ приймають спільну постанову «Про заходи у зв’язку з введенням в обіг купонів багаторазового використання». Відповідно до цієї постанови, із 10 січня 1992 року в країні запроваджувалися купони багаторазового використання для розрахунків населення за продовольчі та промислові товари. Картки споживача з купонами, видані в серпні–грудні 1991 року, з цієї дати визнавалися недійсними.

Встановлено, що купони багаторазового використання виконують функції готівки й еквівалентні відповідним грошовим купюрам.

1992 рік

— У березні ВР України прийняла «Основи національної економічної політики України», якими передбачалося негайне запровадження власної валюти. Проте з багатьох причин 1992 року це зроблено не було.

— 4 квітня постановою «Про розширення введення в обіг купонів багаторазового використання» Кабмін і НБУ встановили, що всі грошові виплати населенню здійснюються в купонах багаторазового використання на повну суму цих виплат. За бажанням громадян 30% виплат могли здійснюватися в рублях.

— Указом президента від 7 листопада «Про реформу грошової системи України» починаючи з 23.00 12 листопада 1992 року на території України припинено функціонування рубля в грошовому обігу.

1995 рік

— Указом президента України від 11 липня затверджено склад робочої групи з розробки концепції та нормативної бази здійснення грошової реформи.

Безпосередню організацію підготовки та проведення грошової реформи здійснює спеціальна держкомісія під головуванням у 1995—1996 роках прем’єр-міністрів Є.Марчука і П.Лазаренка. Незмінний заступник голови комісії — глава НБУ Віктор Ющенко. Підрозділи НБУ розробляють пов’язані з організаційним забезпеченням грошової реформи нормативні документи.

У результаті виконаної підготовчої роботи та заходів для макроекономічної стабілізації вже в жовтні 1995 року економіка України була готова до здійснення грошової реформи. Однак через позицію в основному Віктора Ющенка та Євгена Марчука цю подію було відкладено ще майже на рік.

1996 рік

— 25 серпня президент України Леонід Кучма підписав указ «Про грошову реформу в Україні», відповідно до якого Національному банку було доручено з 2 вересня ввести в обіг гривневі банкноти та монети й припинити емісію купонів багаторазового використання.

— з 2 по 16 вересня на території України в готівковому обігу функціонували й гривня, і купоно-карбованці, яких за цей період було виведено з обігу на суму майже 320 трлн. крб. (94,5% готівки).

З 16 вересня купоно-карбованці перестали бути законним засобом платежу на території України, а їхній обмін на гривні тривав через банки.

Грошова реформа в Україні завершилася.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі