ХОЛОДНО, ХОЛОДНО, ГАРЯЧЕ

Поділитися
Ні, рішуче не мають рації ті, хто виступає проти двопалатного парламенту. Україна, мовляв, унітарна держава, кажуть вони...

Ні, рішуче не мають рації ті, хто виступає проти двопалатного парламенту. Україна, мовляв, унітарна держава, кажуть вони. Ні до чого унітарній державі така собі рада федерації, кажуть вони, і при цьому фактично помиляються — разом із Конституцією. Хитромудрий цей орган давно вже сформовано явочним порядком.

А все чому? А все тому, що грошенята, які крутяться в країні, дерибанити можна двома глобальними способами: по галузях народного нашого господарства і по регіональних елітах. Зрозуміло, чим більше в регіоні якоїсь металургії, хімії та іншого вугілля, тим крупніша, біліша й пухнастіша еліта водиться в регіоні. А головне — міцніші в неї м’язи. Втім, це була преамбула, а зараз настане амбула.

...Ех, не слід було Юлії Тимошенко проти зими згадувати про заплутані й темні, немов той антрацит, схеми отримання прибутку з шахтарів і тим більше — обіцяти ці схеми ліквідувати. Схем багато, вони міцніші й довговічніші за газові, а головне, безвідмовно й дуже непогано годують своїх користувачів. За умови постійного припливу дотаційних грошей зі скарбниці, звісно.

А тут, як на гріх, Віктор Ющенко, захоплений бюджетним процесом, узяв та й не приїхав до славного міста Донецька — столиці не менш славного «Індустріального союзу Донбасу». Даремно, Вікторе Андрійовичу, даремно — адже скільки цікавого (але, щоправда, не нового) ви могли почути прямо на місці, замість того, щоб приймати цю гору в ролі Магомета у себе в Києві. А там, на місці, вас чекав і стіл, і дім, і вільні економічні зони, за які їхні власники не те що уряд — тата рідного на шматки порвуть.

Зонами, навіть вільними, прибуткові заходи не вичерпуються. Гірничо-металургійний комплекс — суворо за Фрейдом — вимагає продовжити експеримент над самим собою. Він, комплекс невиліковний, як і раніше, гостро потребує податкових пільг. Він, комплекс, зрозумів, як це прибутково, ще тоді, коли прем’єр у Нацбанк пішки ходив. Шахтарі натомість до краю стурбовані проблемами позабюджетних відносин і дотаційної політики. Оскільки в розподілі прибутку від вугільних схем виплата зарплат і регресів не передбачена, шахтарів легко (і не дорого) переконали, що прибавки платні їм слід вимагати не від керівництва вугільних холдингів, а прямо — з бюджету-01.

Ніяк не доберу, як це в зловмисного Кабміну рука піднялася — записати в бюджеті 1,6 мільярда гривень на потреби чорних (вугільних) баронів — коли їм треба аж ніяк не менше 3,5 мільярда? Невже уряд забув, що взимку холодно, трапляються стихійні лиха, а отже, саме час шахтарям припинити відвантаження свого товару? Чи мало Кабмінові телефонних розпоряджень із Києва в регіони — не платити Енергоринку, щоб він був здоровий, за енергію? Саботаж, як і краса, — страшна сила. А вже гарний саботаж — узагалі форс-мажор.

Втім, регіони в нас хороші: полякають, полякають, а потім, як заведено в торгівлі, візьмуть та й погодяться на переговори. Наприклад: зневірившись, певне, в намаганнях зробити красивою всю Україну, нардеп Геннадій Балашов вирішив «зробити красиво» Дніпропетровській області та її губернатору (до речі, про федералізм — обласне начальство просто душею прикипіло до цього титулу, дарма що «губернатор області» звучить загадково). Хлопці з берегів Дніпра нижче від Києва вирішили влаштувати прямо під боком у столичної влади власне представництво. Там п.Балашов із дорогою душею підкаже приїжджим землякам, у який київський кабінет і з якими аргументами їм варто постукати, щоб бізнес на Дніпропетровщині не загинув. Правильно, «представництво» звучить набагато шляхетніше, а то звикли, бач: дніпропетровський клан, запорізький клан, чи — й того гірше — донецьке угруповання. Некрасиво!

Оскільки є дуже сильні підозри, що дніпропетровський почин приживеться, центру є прямий сенс зібрати всі сущі й майбутні «представництва» під одним дахом. Це зібрання вже можна буде сміливо іменувати верхньою палатою парламенту, оскільки не в назві справа. Звісно, така новація ускладнить схеми й методи розподілу грошових знаків та інших ресурсів у країні, але чи нам боятися труднощів при роздачі? «Представництва» б’ються за добробут народу в регіонах; партії обстоюють ідеї, що ведуть до загального блага; окремі депутати кістьми лягають за гроші власних виборців; галузеві міністерства стоять на варті окремих галузей — і все це офіційно, ні від кого не криючись! З глузду з’їхати можна.

До речі, про душевне здоров’я: відтепер кожне міністерство має право на власні геральдичні знаки — так велів Президент. У порядку загальної демократії непогано було б оголосити всенародний конкурс на, скажімо, герб Міністерства економіки, Мінфіну чи Мінпаливенерго. Населення напевно зрадіє і надішле владі свої малюнки — для підтримки зворотного зв’язку з тими, хто будує своє майбутнє, безкомпромісно борючись за наше.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі