Гривня без вуздечки. Скасування обмежень готівкового курсу веде до зміцнення гривні. Однак усі крапки над «і» поставить інфляція

Поділитися
Після березневих свят набула чинності постанова Національного банку про скасування двовідсоткового обмеження на відхилення курсу купівлі-продажу готівкової валюти від офіційного курсу...

Після березневих свят набула чинності постанова Національного банку про скасування двовідсоткового обмеження на відхилення курсу купівлі-продажу готівкової валюти від офіційного курсу. Втім, ще в лютому глава НБУ В.Стельмах публічно заявив, що Нацбанк не штрафуватиме ті банки, які відхиляться від 2-відсоткового коридору, не чекаючи офіційної реєстрації постанови в Мін’юсті. Перша реакція готівкового ринку виявилася досить млявою — банки продовжили знижувати курс обмінного долара на користь гривні і тільки трохи збільшили свою маржу. З початку березня курс долара в обмінних пунктах знизився в середньому на одну копійку.

Нагадаємо, що двовідсоткове обмеження було запроваджено 15 жовтня минулого року для боротьби зі стрибками валютного курсу в період фінансової кризи. У той час банки, купуючи валюту в НБУ по 5,3 грн. за долар, примудрялися перепродувати її населенню по 5,6 грн. і більше. Двовідсоткове обмеження зупинило зростання готівкового курсу, але сприяло нагнітанню ажіотажного попиту на іноземні грошові знаки і відродженню чорного ринку обміну валют. Негативно оцінюючи вплив на ринок валютного коридору, чиновники з НБУ заговорили про його скасування відразу після новорічних свят. Водночас у січні банкіри ще з обережністю ставилися до можливого скасування даного обмеження і прогнозували у разі його скасування різкий стрибок курсу готівкового долара. Перелом у настроях ринку настав у середині лютого й в основному завдяки діям центрального банку. Домігшись (головним чином — адміністративними методами) переважання пропозиції валюти на міжбанківському валютному ринку, НБУ тимчасово відмовився від політики плавної, непомітної ревальвації гривні, і за один день зміцнив офіційну гривню відразу на 16 пунктів. Нерви в обмінних пунктів і власників американської валюти не витримали, і курс готівкового долара різко пішов униз. У даний час ринок готівкового долара близький до норми. Населення більше здає валюти, ніж купує, і середній курс купівлі долара у населення нарешті (нехай суто символічно) опустився на належне йому місце — нижче від офіційного.

На перший погляд у даних умовах скасування валютного коридору не може зіграти якоїсь значної ролі (окрім суто психологічної) і лише є констатацією факту про нормалізацію готівкового ринку. Однак менеджери НБУ явно надають даній символічній лібералізації ринку особливого значення. Причина криється, швидше за все, у дещо підвішеному на сьогодні стані валютно-курсової політики головного грошового регулятора. Глава Національного банку Володимир Стельмах підтвердив, що НБУ підтримуватиме тенденцію на зміцнення гривні, але відмовився назвати якісь конкретні параметри. Водночас він не виключив можливості коливань курсу протягом року. «Для утримання інфляції, якщо буде потрібно, буде використано і такий чинник, як курс. У який бік — я не знаю, бо може бути й у той, і в інший бік», — сказав Стельмах. З вуст банкіра, відомого своєю схильністю до зміцнення національної валюти, дане зізнання звучить досить гірко. Немає сумніву, що валютно-курсова політика Національного банку України буде підпорядкована меті утримання інфляції в параметрах, визначених новим урядом і затверджених Верховною Радою. Але боротися з інфляцією можна як шляхом ревальвації національної валюти — міцна гривня зупиняє зростання цін, особливо на імпортні товари, так і шляхом девальвації, — знецінену гривню легше вилучати з обороту, знижуючи монетарний інфляційний навіс. Схоже, НБУ цього року доведеться підтримувати дуже хиткий баланс між інфляцією і курсом і вдаватися до обох методів. У цих умовах можливість ринкового встановлення курсу, яка з’явилася після зняття двовідсоткового обмеження, може зіграти значну роль і в перспективі сприяти зміцненню гривні.

«Питання зміцнення валюти встановлюватиметься після визначення нормативної інфляції при затвердженні нового бюджету і програми уряду», — уточнив глава НБУ. Уряд на початку березня вже передав у парламент проект змін до держбюджету поточного року, і він перебуває на вивченні профільного комітету ВР. Що міститься в даному проекті, вгадати важко. Однак те, що бюджет 2005 року буде, м’яко кажучи, неординарний, і раді НБУ доведеться внести дуже серйозні зміни в основні напрями грошово-кредитної політики 2005 року, сумнівів не викликає.

Нагадаємо, що попередній уряд, відправлений у відставку новим Президентом України Віктором Ющенком, прогнозував уповільнення інфляції 2005 року до 8,7% із 12,3 відсотків 2004 року. При цьому рада Національного банку декларувала можливість зміцнення курсу гривні до долара до середнього значення 5,27—5,31 грн./дол., виходячи з прогнозу збереження значного позитивного сальдо платіжного балансу.

Втім, позиція нових державних чиновників досить прозора. Заступник міністра економіки Людмила Мусіна заявила, що її міністерство розраховує на поступове згасання місячних темпів інфляції, які становили в грудні 2004 року рекордні за останні кілька років 2,4% і знизилися в січні до 1,7%. Заступник міністра припустила, що в лютому темпи інфляції сповільняться до 1,2%. Ще більш оптимістично налаштований глава ради Національного банку Анатолій Гальчинський, який заявив про ініціацію перегляду радою прогнозу інфляції на 2005 рік із 8,5—9,5% до 6,5—7,5%. Тим часом банкіри й експерти фінансових ринків дотримуються кардинально протилежної думки. У своїх розрахунках вони враховують інфляцію на рівні 12—13%, багато хто прогнозує і 18—20-відсоткове зростання цін.

Згладжувати ситуацію між реальними тенденціями економіки та бажаннями політиків доведеться Національному банку. Завдання важке й відповідальне. Курс національної грошової одиниці може бути принесений у жертву «священній справі стримування інфляції» у будь-який момент. І все ж чомусь здається, що НБУ і інфляції раду дасть, і гривню зміцнить. «Усе в цій країні в руках Нацбанку. Який скаже курс — таким він і буде», — із посмішкою сказав голова правління «ПроКредит Банку Україна» Дірк Хабек.

Банкіри упевнені: ситуація буде стабільною, і, якщо зміни курсу відбудуться, то на користь гривні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі