Глава «Транснафти» не бачить конкурента в українському нафтопроводі

Поділитися
Поки українська влада продовжує покладати надії на нафтопровід Одеса—Броди—Гданськ, новий глава ВАТ «АК «Транснафта» Микола Токарєв вважає, що це не складе конкуренції російським магістральним трубопроводам...

Поки українська влада продовжує покладати надії на нафтопровід Одеса—Броди—Гданськ, новий глава ВАТ «АК «Транснафта» Микола Токарєв вважає, що це не складе конкуренції російським магістральним трубопроводам. І було б дивно, якби глава російської нафтотранспортної системи, яка споруджує інші альтернативні маршрути, вважав інакше.

«Розглядати як конкурента російським нафтопровідним системам його (Нафтопровід Одеса—Броди—Гданськ. — «ДТ») не можна, оскільки його проектна потужність — 9 млн. тон. Коли порівнювати з тим, що в Росії 450 млн. тонн нафти качається по системі «Транснафти», то тут нема чого коментувати», — заявив він в інтерв’ю «Інтерфаксу» та телеканалу «Вісті».

У середині жовтня Азербайджан, Грузія, Україна, Польща та Литва підписали угоду про заснування спільного підприємства для проектування та прокладання нафтопроводу Одеса—Броди—Плоцьк—Гданськ.

Нафтопровід, як вважають країни—учасники проекту, покликаний стати альтернативою постачанням нафти з Росії, створити умови для доставки нафти з регіонів Каспійського та Чорного морів до регіону Балтійського моря.

М.Токарєв підкреслив, що нафтопровід побудовано тільки до Брод, і для успішної реалізації країнам—учасникам проекту потрібно «довести його до логічного завершення».

Крім того, зазначив він, успішна реалізація цього проекту можлива лише за наявності домовленостей про постачання нафти.

«Навіть якщо зробити його повноцінним і протягнути до Гданська, він, знову ж, не може становити якоїсь серйозної конкуренції, оскільки це нафтопровід, а отже, по ньому має качатися нафта. А питання, де її брати, сьогодні відкрите», — сказав він. «Азербайджан (один з учасників проекту. — АНІ) добуває порядку 40 млн. тонн на рік. З них 30 млн. тонн іде на Баку—Тбілісі—Джейхан. Десь порядку 8—9 млн. тонн використовується на внутрішньому ринку Азербайджану. І залишається 1—1,5 млн. тонн, які Азербайджан міг би надати в рамках узгоджених програм цих чотирьох країн. Проте ані Литва, ані Польща, ані Грузія не є нафтовидобувними країнами. Отже, якісь мають бути коректні розрахунки, зрозумілі всім, чим заповнювати цю трубу у разі, якщо буде витрачено 2 млрд. дол., запланованих для вирішення проблеми», — зазначив голова «Транснафти».

Магістральний нафтопровід Одеса—Броди побудовано в 2001 році для транспортування каспійської нафти. Протягом кількох років він не використовувався.

У 2003 році уряд України замовив PricewaterhouseCoopers бізнес-план будівництва подовження Одеса—Броди до польського міста Плоцьк. Відповідно до бізнес-плану вартість будівництва нафтопроводу до Плоцька при потужності 10 млн. тонн на рік становитиме близько 300 млн. дол., ще 150 млн. дол. потрібно вкласти для збільшення його пропускної спроможності до 25 млн. тонн нафти на рік.

Наприкінці червня 2004 року уряд України дозволив використовувати трубо­провід для транспортування російської нафти в реверсному режимі. В грудні 2006 року «Укртранснафта», російська «Транснафта» й російсько-британський холдинг ТНК-ВР підписали додаткову угоду на три роки до угоди від 2004 року про співробітництво та координацію дій між «Транснафтою», «Укртранснафтою» і ТНК-ВР про транспортування нафти по території РФ й України.

В цілому за час роботи нафтопроводу Одеса—Броди в реверсному режимі (з вересня 2004 року й за станом на 30 вересня 2007 року) прокачано близько 16,946 млн. тонн сировини, у вигляді платежів за транзит і портових зборів Україна отримала понад 187,8 млн. дол.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі