Генерального спонсора Євро-2012 хочуть «нагріти» на 200 млн. дол.

Поділитися
В самісінькому ядрі організаторів і спонсорів зріє фінансовий скандал, який може призвести не лише до чергового погіршення відносин України з європейською спільнотою.

Поки уряд бадьоро рапортує про успіхи у підготовці України до проведення фінальних матчів Євро-2012, в самісінькому ядрі організаторів і спонсорів зріє фінансовий скандал, який може призвести не лише до чергового погіршення відносин України з європейською спільнотою, а й до цілком конкретних санкцій. Йдеться про спробу безпрецедентно відібрати, а висловлюючись мовою слідства, «вкрасти» рекордну суму кредитних коштів - 200 мільйонів доларів США.

Ще не так давно всесвітньо відома фінансова група UniCreditGroup зробила для України другу за масштабністю (після «Криворіжсталі») інвестицію, купивши величезну, за мірками нашої країни, фінустанову - Укрсоцбанк, внісши в країну 2,2 млрд. дол. Як відомо, UniCreditGroup є генеральним спонсором проведення футбольного чемпіонату Євро-2012. І от у самісінький розпал підготовчої кампанії фінансове джерело потрапило «в умілі українські руки», що вже призвело до фактичних його втрат у 200 млн. дол. Це чимала сума навіть для банку світового рівня і рекордне кредитне неповернення для України. І це в той час, як офіційна статистика заявляє, що загальний рівень проблемних кредитів знизився за останній рік з 11,6 до 9%.

Починалося все красиво...

Насіння нинішнього скандалу було посіяно 2005 року. Однак тоді ніхто й не сказав би, що супервигідний проект обернеться конфліктом. Група компаній «ІСА Прайм Девелопментс» підписала кредитний договір із Укрсоцбанком на будівництво кількох офісних центрів у Києві. Робота йшла успішно, і сьогодні практично кожен киянин може побачити чудові вежі бізнес-центру Horizon Park по вул. Амосова. Є ще низка інших дорогих об’єктів, під заставу яких банк видав солідний кредит. За словами голови Укрсоцбанку Бориса Тимонькіна, кредити було видано не в повному обсязі. Усього банк прокредитував будівництво компанії «ІСА» на 200 млн. дол. Загалом же планувалося виділити ще 180 млн. дол.

Фінансування припинилося, щойно в банку дізналися, що заставне майно активно виводять з-під застави. Банкіри випадково виявили в Єдиному реєстрі судових рішень низку судових документів, згідно з якими земельні ділянки, що перебували в заставі у банку, непомітно перемістилися у власність інших людей. Спроба з’ясувати, що до чого, у самого керівництва «ІСА Прайм Девелопментс» не увінчалася успіхом. У приймальні генерального директора раз-по-раз перемикали в нікуди, а мобільний телефон самого Олександра Башенка вперто не відповідав.

Зате світло на перебіг подій пролив відомий юрист Андрій Циганков, якого досі, за чутками, вважають адвокатом компанії «ІСА». Він, до речі, є співзасновником однієї з компаній (ТОВ «Стриж-Інвест»), котра входить до складу групи «ІСА Прайм Девелопментс». Пан Циганков заперечував свій стосунок до юридичного захисту Олександра Башенка, заявивши, що його шляхи з керівництвом девелопера розійшлися ще три роки тому. При цьому він зазначив, що нинішні юристи компанії «ІСА» сфабрикували низку по суті фіктивних судових справ, результатом яких і стало переміщення заставних об’єктів, зокрема земельних ділянок, до інших власників. «Неправильно, що всі судові процеси проходили без залучення банку як сторони. Коли я вів позови про подовження кредитування з боку Укрсоцбанку, ми залучали на процес навіть представників UniCredit Group із Італії. Крім того, самі схеми певною мірою є юридичною маніпуляцією», - зазначив він.

Зі свого боку, голова Укрсоцбанку Борис Тимонькін пояснив, що після того, як банк відмовився продовжувати кредитування через зникнення заставного майна, забудовники знайшли якихось інших інвесторів, котрі нібито завершили будівництво, отримавши у результаті у власність уже готові об’єкти комерційної нерухомості. За словами юриста ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Єгора Штокалова, котрий представляє інтереси банку в суді, така дія позичальника суперечить умовам договору іпотеки, згідно з якими будь-які зміни в структурі заставленої власності без повідомлення банку є грубим порушенням правил кредитування.

На роздоріжжі

При цьому про кошти в сумі 200 млн. дол., вже отримані від банку, ні слуху ні духу. За словами банкірів, вони не раз зверталися до керівництва девелопера з пропозицією переглянути кредитний договір і навіть пішли на безпрецедентний крок - запропонували унікальну програму реструктуризації кредиту на 30 років з відсотками навіть нижчими, аніж вони були до кризового 2008 року. Такі умови, на думку фінансистів, можна зустріти хіба що в європейських банках для європейських же позичальників. Як пояснив Б.Тимонькін, керівництво «ІСА Прайм Девелопментс» вже не один раз начебто погоджувалося на переговори і навіть розглядало умови реструктуризації, обіцяючи підписати документ. Але і досі нічого так і не підписано.

У результаті всієї цієї плутанини банк опинився на роздоріжжі - або інвестори, котрі нібито добудували об’єкти за свої гроші, несправжні, або ж 200 млн. дол., отримані девелопером від банку, просто вкрадено. Цілковита непрозорість позичальника, за словами Б.Тимонькіна, змусила банк звернутися до правоохоронних органів. Не так давно Укрсоцбанк подав заяву до ГУ МВС України про порушення кримінальної справи за фактом розкрадання 200 млн. дол. групою компаній «ІСА Прайм Девелопментс».

Примітно, що цей факт підштовхнув керівництво девелопера не до переговорів, а до судової війни. Практично миттєво надійшла відповідь по лінії української Феміди - компанія «ІСА» звернулася до Печерського суду з позовом про закриття кримінальної справи.

Збіг чи ні, але позов потрапив до рук усім відомому судді Родіону Кірєєву, який не тільки першим серед суддів України судив і виніс вирок екс-прем’єр-міністру України, а й першим отримав справу про рекордне неповернення кредитних коштів. На першому засіданні пан Кірєєв дослухався до прохань банку і залучив його представника як другу сторону. Однак через відсутність самого заявника розгляд справи по суті було перенесено на 19 березня. За словами юристів банку, якщо суд закриє кримінальну справу, це створить в Україні найнебезпечніший прецедент - фактично Феміда дозволить красти гроші в іноземних інвесторів і в таких неймовірних обсягах. До сьогодні, як стверджує юрист Єгор Штокалов, в Україні тільки вибудовувалася тенденція кредитних неповернень, а тепер фінансова система справді опинилася на порозі фатальної події.

На даний момент банк готує звернення до керівництва країни з проханням звернути увагу на кричущий випадок розкрадання банківських коштів. Банкіри зазначають: знаючи можливості українських судів, ніхто не виключає того, що Феміда стане на бік позичальника. Як надалі розвиватимуться події - передбачити складно. Оскільки UniCreditGroup, частиною якої є Укрсоцбанк, не тільки генеральний спонсор всіма шанованого Євро-2012, а й вельми впливова структура в Євросоюзі, та й у цілому на світовій арені. Чи варто казати про будь-яке поліпшення відносин із Заходом, відкрито нишпорячи по кишенях впливових міжнародних інвесторів?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі