Геєць: Україні треба чітко усвідомлювати, що роблять сусіди, і запобігати можливим негативним наслідкам від їх дій

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Директор Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць розповів ZN.UA про найбільш актуальні поточні ризики ринкових перетворень в Україні та способи їх (ризиків) нейтралізації.

По-перше, зазначає В. Геєць, треба чітко усвідомлювати, що роблять сусіди, і запобігати можливим негативним наслідкам цих дій для нашої ситуації. «Тобто ті рішення, які приймаються сьогодні в оточуючому нас середовищі, перш за все економічному та фінансовому, треба відслідковувати та відповідним чином упереджувати і реагувати на них. Оскільки ми свідомі того, що в світовій фінансовій системі, скоріш за все, будуть формуватися якісно нові, ще більш прагматичні відносини, та, найшвидше, поступово Сполучені Штати втрачатимуть статус монолідера», - вважає він.

По-друге, через високу ймовірність нових загострень абсолютно необхідно акумулювати резервні ресурси. Обсяги такої «подушки безпеки» мають становити хоча б 15-20 млрд. грн. Одним із потенційних джерел для її формування є легалізація ресурсів тіньової економіки.

Інше джерело - співпраця з існуючими та потенційними кредиторами з огляду на досить вразливу зовнішню боргову позицію України. Можливість одержати фінансування МВФ у цьому контексті є, на мій погляд, критичною. Хоча за нормальних умов без отримання цих кредитів було б краще обійтися. Крім того, в цьому контексті надзвичайно критичним є запобігання надто швидкій і масовій втечі капіталу, особливо нелегальній.

По-третє, ми зробили очевидну помилку в Податковому кодексі, не застосувавши прогресивної шкали оподаткування наддоходів, розкоші тощо.

По-четверте, в жодному разі не можна провокувати речей, які пов’язані з надмірним стимулюванням внутрішнього споживчого попиту, оскільки в нинішніх умовах він буде нести тільки інфляцію, адже потенційний і реальний ВВП у нас фактично зрівнялися. Тому слід шукати усі можливі шляхи стимулювання інвестиційного попиту, адже на кожен відсоток зростання ВВП ми мусимо забезпечити мінімум 2,5-3% збільшення капіталовкладень (бажано - значно більше).

По-п’яте, питання надзвичайної складності - державно-приватне партнерство. Держава, навіть у разі забезпечення вищеназваних пропорцій, на сьогодні не має необхідних ресурсів для повноцінної самостійної реалізації навіть найбільш актуальних інвестиційних завдань. Тому пошук механізмів і стимулів для кардинальної активізації державно-приватного партнерства - один із найактуальніших на сьогодні викликів.

«І в цьому контексті надзвичайно актуальним стає шостий пункт: необхідність повноцінного оздоровлення банківської системи та відновлення її потенціалу щодо надання кредитних ресурсів. Йдеться і про адекватну капіталізацію, і про очищення балансів від проблемних кредитів, і про забезпечення належних умов для повернення кредитів і т.ін», - резюмує В. Геєць.

Більше про думку Валерія Гейця про основні ризики і виклики поточного періоду і ролі держави на нинішньому етапі читайте в статті Юрія Сколотяного «Чи стане новим прологом нинішній сумний підсумок?» у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна» (№ 29 від 20.08.2011 р.), присвяченому 20-річчю Незалежності України.
Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі