«ГАЗПРОМ» ВИПУСТИВ УКРАЇНУ НА ЄВРОПЕЙСЬКИЙ РИНОК ГАЗУ

Поділитися
Якщо київський десант перших осіб Міжнародної корпорації «Ітера» наприкінці минулого тижня закі...

Якщо київський десант перших осіб Міжнародної корпорації «Ітера» наприкінці минулого тижня закінчився майже нічим, то великий українсько-російський хорал на початку нинішнього в Москві ознаменувався підписанням низки документів, зокрема стосовно нафтогазової галузі.

Якщо коротко, то НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром» підписали в Москві угоди про регламентацію обсягів і параметрів співпраці двох компаній наступного року. Угоди визначають обсяги транзиту російського газу до Європи територією України, а також туркменського — до України, зокрема територією Росії, і, на думку сторін, істотно розширюють співробітництво двох компаній у сфері експорту природного газу в європейські країни.

Читачам «ДТ» уже відомо про раніше підписаний довгостроковий контракт щодо транзиту російського газу до Європи. А ось тепер його уточнили, підписавши доповнення до цього контракту на транзит російського газу територією України на 2003-й. Цей документ підтверджує зобов’язання російської сторони протранспортувати через територію України наступного року 110 млрд. кубометрів природного газу до країн Центральної та Західної Європи, а також на Балкани. Транзит у південні регіони Росії та в Молдову, відповідно до рішення сторін, здійснюватиметься понад обумовлені обсяги.

Другий рік у рамках «газотранзитного» українсько-російського договору створено прецедент: «Газпром», хоч і небагато, але за послуги українських газотранспортників погодився платити «живими» грішми. Росіяни розраховуватимуться за послуги з транспортування їхнього природного газу територією України в комбінованій формі. Як і нинішнього року, 26 млрд. кубометрів газу буде передано «Нафтогазу України» як товарну оплату, а друга частина вартості наданих послуг оплачуватиметься в грошовій формі. Очікується, що внаслідок збільшення обсягів транзиту грошові платежі, порівняно з поточним роком, зростуть у півтора разу — до 185 млн. доларів.

Росіяни, своєю чергою, зобов’язалися пропустити весь обумовлений обсяг туркменського газу в Україну. Сторони підписали контракт на надання послуг із транзиту туркменського природного газу до України. Відповідно до раніше підписаного між НАК «Нафтогаз України» і НХК «Туркменнафтогаз» контракту купівлі-продажу природного газу, Україна 2003 року має намір імпортувати з Туркменістану 36 млрд. кубометрів газу.

У «Нафтогазі України» повідомили, що підписання прямої транзитної угоди з «Газпромом» дозволить істотно зменшити витрати на транзит середньоазіатського природного газу до України. Якщо в поточному році витрати на транзит досягали 41% від загальної вартості газу, закупленого в Туркменістані, то наступного ця частка зменшиться до 38%. У наслідок цього Україна зекономить на транзиті понад мільярд кубометрів газу, закупівельна вартість якого не менше 44 млн. доларів.

Нагадаю, досі оператором транзитних газопотоків для України була МЕК «Ітера». І до останньої секунди вона розраховувала, що й наступного року цей контракт залишиться за нею. Та й у «Нафтогазі України» ніхто особливо не був проти. «Ітера» за свої послуги одержувала близько 14 млрд. кубометрів газу з загального закупленого НАК газу в Туркменістані й цілком успішно виконувала контрактні зобов’язання. Проте «Газпром» майже півроку тому оголосив: надалі оператором газопоставок виступатиме одна з дочірніх компаній «Газпрому». Й хоча компанію-оператора цих поставок поки що не названо, вочевидь, навряд чи це буде «Ітера». Можливо, й тому в «Ітері» утримувалися від будь-яких коментарів...

У принципі, для України зміна оператора середньоазіатських газопоставок практично нічого не змінює. Адже коли «Газпром» хотів влаштувати черговий «газават», його мало цікавило, що «Ітера» досить акуратно платить за транзит газу для України, не дивлячись на формальну «незалежність» середньоазіатських поставок від «Газпрому».

Чим «Газпром» «купив» Україну? У принципі, економічною вигодою: запропонував транзитну ставку нижчу, ніж «Ітера», погодившись пропускати середньоазіатський газ так званим коротким маршрутом. Свого часу і НАК, і «Ітеру» росіяни запевняли: найкоротший шлях і так максимально завантажений, отож платіть за транзит за довгим маршрутом. Тепер ось і в «короткій» трубі для газу України місце знайшлося...

Окрім того, «Газпром» погодився збільшити експортну квоту НАКу, яка 2003 року збільшиться до 5 млрд. кубометрів газу у порівнянні з нинішніми 500 млн. кубометрів. Як відомо, цього року Україна мала надлишок «блакитного палива», а «Нафтогаз України» змушений був заморожувати у непроданому газі свої обігові кошти. Експортуючи газ, «Нафтогаз України» зможе збалансувати ресурси природного газу на внутрішньому ринку, що дозволить запобігти накопиченню надлишкових обсягів газу у новому році і разом з тим отримати кошти для грошової оплати туркменського газу. А «Газпрому» в такому разі буде легше контролювати український газоекспорт — аби, не дай Боже, не демпінгували на європейському ринку газу.

Технологія такого контролю проста: НАК «Нафтогаз України» та ВАТ «Газпром» досягли домовленості про реалізацію природного газу, експортованого з України, за контрактами ВАТ «Газпром». Як вважають в українській компанії, такий варіант найвигідніший для «Нафтогазу України», оскільки гарантує стабільні продажі газу незалежно від кон’юнктури спотового ринку. ВАТ «Газпром», крім того, має намір сприяти відкриттю передекспортного фінансування поставок «Нафтогазу України» на європейський ринок у формі кредитної лінії АКБ «Газпромбанк» загальним обсягом 200 млн. доларів. Отож за впевненість «Газпрому» доведеться заплатити.

Глава ж НАК Юрій Бойко підкреслив, що легально експортуючи газ, який належить «Нафтогазу України», компанія поновлює присутність України на зовнішніх ринках природного газу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі