"Газпром" програв у суді чеській RWE Transgas. Україна може використати цей прецедент на свою користь

Поділитися
"Газпром" програв суперечку з чеською RWE Transgas про штраф за не відібраний газ за умовами контракту "бери або плати". Рішення Віденського Арбітражного суду створило прецедент, який ускладнить "Газпрому" переговори з Україною як одним з найбільших покупців його газу.

Російський газовий монополіст "Газпром" програв в Арбітражному суді у Відні суперечку з чеським підрозділом німецького концерну RWE - RWE Transgas. "Газпром" вимагав від компанії сплати $500 млн штрафу за вказаний у контракті, але не відібраний обсяг газу.

"Можу тільки сказати, що RWE Transgas виграло суперечку за правилом "бери або плати" в довготривалих контрактах", - повідомив прес-секретар чеської компанії Мартін Халупскі в коментарі польській Gazeta Wyborcza, яку цитує УНІАН.

Газета зазначає, що рішення Віденського Арбітражного суду ускладнить переговори "Газпрому" з одним з найбільших покупців його газу - Україною, яка значно скоротила його закупівлю в цьому році і має намір скоротити ще більше в наступному.

"Це неприємний прецедент для "Газпрому", але має позитивне значення для його клієнтів. Не можна виключити, що тепер "Газпром" засипле лавина подібних справ від контрагентів", - сказав Костянтин Черепанов з московського представництва швейцарського банку UBS.

Газета пише, що чеський підрозділ RWE обмежив імпорт російського газу у 2008-2011 роках, і "Газпром" сам подав до суду на неї, вимагаючи заплатити, за даними агентства "Інтерфакс", штраф $500 млн.

Видання зауважило, що у жовтні поточного року італійський концерн ENI заявив про намір домогтися від російського газового монополіста відмови від правила "бери або плати" в довготривалому контракті і вже заручився підтримкою уряду Італії.

GW також зазначила, що Арбітражний суд у Стокгольмі зараз розглядає позов RWE Transgas, який вимагає від "Газпрому" знижки на імпортований у Чехію газ, у тому числі, компенсувати переплату за попередні роки.

Видання нагадало, що аналогічний позов подала у поточному році польська національна нафтогазова компанія PGNIG, також Литва в особі компанії Lietuvos dujos.

Окрім того, аналогічні позови у «Газпрому» вже виграли четверо європейських споживачів: грецька компанія DEPA, італійська Edison і німецькі RWE і E.ON, які домоглися зниження ціни та обсягів закупівлі газу в суді.

Контракт "Газпрому" і "Нафтогазу" містить умову "бери або плати" (take-or-pay), яка поширюється на 80% обсягу закупівлі газу, передбаченого за контрактом. Виходячи з річного контрактного обсягу на 2012 рік в 52 млрд куб м, Україна повинна була б сплатити не менше 41,6 млрд куб м.

Однак у зв'язку з несправедливо високою ціною на російський газ Україна заявила про намір знизити його закупівлю в 2012 році до 27 млрд куб м. Разом з тим у РФ стверджують, що час для переговорів щодо обсягів закупівель палива на цей рік було втрачено: зміни повинні бути зафіксовані не пізніше, ніж за півроку до початку постачань.

На думку юристів, у разі розглядів між "Нафтогазом" і "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі, шанси в України виграти набагато вищі, ніж у Росії. Однак влада поки не поспішає з судовими розглядами, і ось вже другий рік поспіль все ще розраховує домогтися зниження ціни шляхом "мирних" переговорів. !zn

Читайте також:

Список «Газпрому». Арбітражний

«Газпром» подав до міжнародного суду на Литву, відібравши у неї газову трубу

Стокгольмський арбітраж створив прецедент, який може допомогти Україні в газових переговорах з РФ

Україна і ЄС можуть допомогти один одному в рамках антимонопольного розслідування проти «Газпрому»

Литва подає до суду на «Газпром» через переплату за газ

Україна могла б відстоювати свої інтереси перед «Газпромом», використовуючи антимонопольні важелі

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі