«ГАЗОВІ» ПРИМАРИ

Поділитися
Наближення зими традиційно загострило проблеми на ринку газу. У принципі, нічого нового. Похолоднішало — і народ хоче, щоб батареї в будинках були теплими...

Наближення зими традиційно загострило проблеми на ринку газу. У принципі, нічого нового. Похолоднішало — і народ хоче, щоб батареї в будинках були теплими. Місцева влада це бажання теж поділяє. Загальний ентузіазм псують лише газівники, постійно «лізучи» з безглуздими претензіями, що за газ треба платити. Важко уявити, скільком людям вони вже перепсували кров.

Якщо без сарказму, то останнім часом «Нафтогаз України» і його дочірня компанія «Газ України» послідовно «закручують гайки». Тепер вони вже не поставляють паливо в борг під обіцянку «потім розрахуємося». На їхню думку, заповітний «час потім» уже настав — тож, будьте ласкаві, передоплату.

Тим паче що підсумки попередніх трьох місяців якось не сприяють особливій довірі до обіцянок. На початок жовтня ДК «Газ України» реалізувала близько 27,4 млрд. кубометрів газу на суму 5,7 млрд. грн. Загальний рівень розрахунків становив 85%. Інакше кажучи, його ощасливили 914 млн. грн. «свіжого» боргу. А попереду ще ж три зимових місяці. Тож уже очевидно, що річний приріст боргу перевищить мільярд. Питання — на скільки він його перевищить?

А неоплачений газ — це несплачені податки та інші радості. Держподаткова адміністрація вже не одноразово заарештовувала НАКівський газ. Поки що це вдавалося якось врегулювати. Проте великої та чистої взаємної любові між НАК та ДПАУ не помітно. Правда, НАК постійно показує, що рівень сплати податків перевищує торішній, на що податківці резонно відзначають, що до 100% ще дуже далеко. У таких умовах церемонитися з неплатниками якось не хочеться, і НАК потихеньку «закручує» газовий вентиль.

І теплокомуненерго традиційно перші в черзі на «роздачу». Тим паче що вони, збільшивши цього року рівень споживання на 200 млн. кубометрів — до 5,5 млрд. кубометрів 2002-го, одночасно знизили рівень розрахунків із 78 до 70%.

При цьому протягом літа підприємства теплокомуненерго (до речі, теж традиційно) практично не сплачували старих боргів, захопивши левову частку (692,8 млн. грн.) їх у новий опалювальний сезон. Додамо до них свіжу заборгованість, і сума перевищить мільярд, або еквівалент трьох мільярдів кубометрів неоплаченого газу. Як із сумом відзначає НАК «Нафтогаз України», «темпи заборгованості за поставлений газ підприємствами, що постачають тепло населенню і бюджетні організації, помітно підвищилися».

Після чого дочірній компанії НАКу — ДК «Газ України» залишається вести «активну роботу» з місцевими держадміністраціями, керівниками підприємств теплокомуненерго про погашення заборгованості й розрахунки за природний газ. Загальнодоступною мовою це означає: не заплатите — зимуйте, як зумієте.

На переговорах нерідко панує дуже відверта атмосфера — і сторони дізнаються про себе (і своє народження) багато нового. З тими, хто зрозумів, що задарма вже нічого не буде, підписуються договори про графіки погашення заборгованості та реструктуризацію боргів минулих періодів.

Утім, середньостатистичний український мер або керівник — людина терта, тож піддається дуже важко. На початок цього тижня лише 57% підприємств ПЕК підписали договори на поставку природного газу в опалювальному сезоні 2002/2003 рр. Решта, очевидно, розраховує, що крива вивезе й цього року. Але, читаючи місцеву пресу, дізнаєшся, що завдання цих «звірів із Києва» — повністю заморозити Україну, чому протидіє тільки «наш» мер (або губернатор), і що трудівники написали чергового листа (або подали позов) із проханням обігріти й захистити. Між іншим, листи цілком щирі й справді крають душу — уявіть зимівлю в холодній квартирі. Просто немає в НАКу безплатного газу. Це боргів скільки завгодно, а газу немає. Ніхто йому його задарма не поставляє. Ось вони й вимагають.

І все-таки не безуспішно. Приміром, рівень розрахунків промислових підприємств за прямими договорами з ДК «Газ України» сягнув 97%. При цьому по кожному підприємству. Забезпечується індивідуальний і жорсткий контроль відповідності обсягів споживання природного газу та розрахунків за нього.

Окрема історія з теплоелектроцентралями. Основна вимога до них — часткова передоплата. До цього ще важко звикнути, але поступово доведеться. З кожною ТЕЦ працюють індивідуально, і більшість ТЕЦ договори уклала.

Загалом, життя вирує. При цьому іноді виникають кумедні казуси. Зокрема недавно НАК із цікавістю дізнався, що, за версією Мінпаливенерго, за поставлений йому 2002 року газ міністерство розрахувалося на 121%. За отримані на початок жовтня 5,4 млрд. кубометрів газу на 720 млн. грн. було оплачено 886 млн. Саме ці цифри прозвучали у виступі у Верховній Раді заступника держсекретаря пана Андрійчука. Він також зазначив, що це дозволило погасити 177,9 млн. грн. боргу за 2001 рік перед компанією «Газ України».

На жаль, потішитися з такої щасливої обставини трохи заважала власна НАКівська статистика. За нею — не все так безхмарно. Приміром, генерувальні компанії за поставлені їм 2,5 млрд. кубометрів газу розрахувалися на 80,5%. Тобто борг збільшився на 163,5 млн. грн.

Не набагато кращі справи й у «Київенерго». Хоча відсоток розрахунків тут вищий, вона теж додала в загальну карнавку «свіжого боргу» 75,7 млн. грн.

Загалом якось не до фанфар. При цьому викликає подив саме існування кількох цифр заборгованості. Навіть якщо Мінпаливенерго приплюсувало погашення боргів перед групою компаній «Ітера», баланс усе одно не сходиться. На початок року генерувальники заборгували «Ітері» 64,7 млн. грн.; у першій половині цього року близько 40 млн. погасили. Навіть якщо додати їх, залишається різниця в півтори сотні мільйонів гривень.

Статистика, звісно, річ весела, але не настільки ж! Бо якщо вважати інформацію Мінпаливенерго офіційною, то невдовзі під двері НАКу почнуть сходитися дядьки й тітки з податкової з безневинним проханням пояснити: куди поділися додаткові мільйони? І, до речі, матимуть цілковиту рацію — державі потрібні податки, і збирати їх — прямий обов’язок ДПАУ. А в обов’язки Мінпаливенерго входить не лише забезпечувати підготовку до зими, а ще й надавати достовірну інформацію. У НАКу й так не бракує проблем, не треба створювати йому нові. Особливо на рівному місці.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі