ЄС і США закликають Україну переглянути проект оновленої енергостратегії

Поділитися
ЄС і США наголошують, що оновлена ​​Енергостратегія повинна передбачати виконання всіх міжнародних зобов'язань, взятих державою в рамках парафування Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом у 2012 році, а також приєднання до європейського Енергетичного співтовариства в 2011-му.

Європейський союз і США закликають Україну переглянути проект оновленої Енергетичної стратегії України на період до 2030 року, оскільки документ підготовлений на нереалістичних прогнозах розвитку національної економіки, не узгоджений з іншими законодавчими актами, а також не враховує всіх міжнародних зобов'язань держави.

Копію спільного листа глави делегації Євросоюзу в Україні Жозе Мануеля Пінту Тейшейри, глави дипломатичної місії США в Україні Еріка Шульца і директора Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Чімяо Фана міністру енергетики та вугільної промисловості України Юрію Бойку оприлюднив журнал "Експерт".

Автори листа звертають увагу Міненерговугілля, що закладене у проект прогноз зростання ВВП (5% щорічно для базового сценарію та 6,4% - для оптимістичного), на якому базуються всі розрахунки збільшення виробництва і споживання енергії, не відповідає ані статистичним даним за минулі роки, ані середньостроковим прогнозам МВФ (3,5%), ані прогнозам Світового банку (4%).

Окрім того, проект оновленої енергостратегії не узгоджується зі Стратегією державної екологічної політики України, яка вже має статут закону, а також з Державною цільовою програмою енергоефективності, розвитку відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 2010-2015 рр.., яка була затверджена урядом в 2010 році.

Дипмісії ЄС і США наголошують, що оновлена Енергостратегія повинна передбачати виконання всіх міжнародних зобов'язань, взятих державою в рамках парафування Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом у 2012 році, а також приєднання до європейського Енергетичного співтовариства в 2011-му. Виконання таких зобов'язань має бути конкретизовано і деталізовано, а передбачене стратегією реформування електроенергетики і газової промисловості повністю узгоджуватися з міжнародними зобов'язаннями України.

Автори листа також закликали профільне міністерство приділити більше уваги енергоефективності та освоєнню відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Зокрема стратегія повинна передбачати збільшення частки ВДЕ в енергобалансі до 12% до 2020 року (у проекті енергостратегії - менше 2% до 2030 року), адже відповідна угода може бути ухвалена членами Енергетичного співтовариства найближчим часом.

ЄС і США вважають за необхідне провести додаткове обговорення того, як представлена Енергостратегія, що передбачає значне збільшення видобутку і використання вугілля, вплине на виконання Україною Копенгагенської кліматичної угоди, за якою країна зобов'язалася до 2020 року скоротити викиди парникових газів на 20% порівняно з 1990 роком.

Стратегія повинна включати прогноз еволюції викидів парникових газів енергетичного сектору і охоплювати ту роль, яку система торгівлі викидами може зіграти для зменшення цих викидів, зокрема в контексті приєднання до Схеми торгівлі викидами Європейського Союзу, наголошується в листі.

Крім того, дипмісії ЄС і США рекомендували профільному міністерству при перегляді проекту оновленої енергостратегії врахувати рекомендації Міжнародного енергетичного агентства, які містяться в спеціальному докладному огляді, підготовленому на прохання самої ж України.

Автори листа також звернули увагу Міненерговугілля на необхідність узгодження між собою різних розділів документа. Наявність таких неузгодженостей викликає питання про якість системи моделювання, яка використовувалася, а також може поставити під сумнів рівень довіри до сприйняття цієї стратегії, вважають у дипмісіях.

Чинна редакція Енергетичної стратегії України на період до 2030 року була схвалена урядом у 2006 році.

Міненерговугілля оприлюднило проект оновленої енергостатегіі для обговорення в червні нинішнього року. Документ був жорстко розкритикований експертами, профільними асоціаціями та екологічними організаціями, в результаті чого у липні прем'єр-міністр України Микола Азаров доручив Міненерговугілля спільно з Національною комісією регулювання енергетики та Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження доопрацювати цей документ з урахуванням усіх пропозицій та зауважень. !zn

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі