Єнакієве: кисень по-французьки

Поділитися
Зараз у Єнакієвому розпочали реалізацію проекту будівництва установки ASU-1400 з виробництва технічних газів необхідних при виплавці сталі. Проект здійснюється за новою для України схемою.

Українська промисловість переживає не найкращі часи. За даними Держстату, спад у промисловості становив за підсумками дев’яти місяців 1,2%. Ключове для країни виробництво сталі скоротилося на 6%.

Основна причина - несприятлива кон’юнктура світових ринків, що зумовила падіння попиту. Згідно з прогнозом Всесвітньої асоціації виробників сталі, світове споживання рідкої сталі цього року зросте всього на 2,1%, хоча ще недавно очікували 3,6%.

У країні, де до 80% металу йде на експорт, це не найкраща новина. Однак працювати все одно треба. І у важкі часи, які переживає сьогодні світова металургія, виживе лише той, хто енергійно проводить модернізацію.

Нині комплексну програму переобладнання і модернізації запустив «Метінвест». Так, у Єнакіївський металургійний завод за останні п’ять років уже вклали
600 млн. дол., а за наступні п’ять років згідно з планами стратегічного розвитку передбачається інвестувати ще 1 млрд. дол. Необхідність модернізації продиктована як моральним, так і технічним зношенням обладнання, більшу частину якого побудували ще у 60-70-х роках минулого століття.

Більш того, попри кризу, вдалося навіть залучити довгострокові іноземні інвестиції. Правда, поки що іноземний капітал приходить у країну тільки після одержання відповідних гарантій, причому від структур, яким він довіряє.

Зараз у Єнакієвому розпочали реалізацію проекту будівництва установки ASU-1400 з виробництва технічних газів (це насамперед кисень, азот і почасти аргон), необхідних при виплавці сталі. В урочистій церемонії відкриття будівництва взяли участь президент України Віктор Янукович, власник СКМ Рінат Ахметов, представники Кабміну і керівництво Донецької області.

Будуватиме французька компанія Air Liquide, що має колосальний досвід із введення в експлуатацію таких установок. За останні десятиліття у 80 країнах світу вона побудувала понад 400 повітророздільних установок. Контрактом передбачено створення установки, здатної генерувати щодня 1700 тонн кисню, азоту та аргону. Планується використовувати найбільш прогресивну технологію виробництва кисню під високим тиском. Порівняно з більш звичною для країн СНД технологією повітророзділення під низьким тиском ця технологія дає змогу значно знизити споживання енергії та скоротити викиди парникових газів.

Це забезпечить не тільки потреби ЄМЗ, а й дозволить реалізувати частину продукції на інші підприємства групи. Майбутня установка буде не тільки в кілька разів потужніша, також після реалізації інвестиційного проекту компанія «Метінвест» одержить необхідний їй газ на 25% дешевше. Це допоможе знизити енергетичні витрати промислових підприємств майже на 30% і значно скоротить обсяги викидів забруднюючих речовин.

Вартість проекту - понад 1,3 млрд. грн. (близько 130 млн. євро). При цьому прямі інвестиції «Метінвесту» становитимуть близько 30 млн. євро. Решту профінансували Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), який видав кредит на 85 млн. євро, і сама компанія Air Liquide.

Проект здійснюється за новою для України схемою. Планується, що проектувати, будувати та експлуатувати установку буде Air Liquide, яка і продаватиме продукцію на ЄМЗ. З нею вже підписано довгостроковий контракт на умовах аутсорсингу.

У світі практика промислового аутсорсингу, що дозволяє передати обслуговування допоміжних виробництв спеціалізованим організаціям, зосередивши увагу на основній діяльності, цілком буденна річ. Для України це рідкість, а в сталеплавильній галузі поки що взагалі унікальний випадок. Коли подібний варіант буде обкатано, цей принцип розповсюдять і на інші сфери.

Запровадження нових технологій - один із наймасштабніших проектів у металургії з початку кризи. Головний акціонер «Метінвесту» Рінат Ахметов зазначив: «Коли в країну приходить інвестор, це хороший сигнал для всіх. Глибоко переконаний: хто перший повірить в Україну, той і виграє. Україна - це величезний потенціал. Від реалізації проекту виграє не тільки інвестор. Виграє насамперед трудовий колектив. Виграє місто. Виграє країна».

До речі, «Метінвест» гарантує збереження європейських інвестицій, вкладених у будівництво повітророздільної установки ASU-1400 на території Єнакіївського метзаводу. За словами гендиректора «Метінвесту» Ігоря Сирого, група надасть усю необхідну підтримку для створення стабільного бізнесу Air Liquide тут, в Україні.

«Попри складну ситуацію у світовій металургії, «Метінвест» продовжує реалізацію довгострокової технологічної стратегії, у рамках якої наша компанія модернізує виробничі потужності активів і створює конкурентоспроможні підприємства. Реалізований сьогодні інвестиційний проект у Єнакієвому є одним з найбільш масштабних проектів такого роду в СНД. Співробітництво з такими серйозними партнерами, як Air Liquide і ЄБРР, - чергове підтвердження високої репутації «Метінвесту». Від успіху реалізації цього проекту залежить успішність і стабільність роботи Єнакіївського метзаводу, і «Метінвест» надасть усю необхідну підтримку для створення стабільного бізнесу Air Liquide тут, в Україні», - наголосив І.Сирий.

Французи теж поділилися своїми планами. Гі Зальцгебер, віце-президент компанії в Північній і Центральній Європі і член виконавчого комітету Air Liquide, сказав: «Для нас велика честь, що компанія «Метінвест» вибрала Air Liquide довгостроковим партнером для свого першого досвіду залучення стороннього постачальника технічних газів. Основним двигуном прийняття цього рішення стали масштаби виробництва промисловості в Україні. Ми готові інвестувати великі кошти, у тому числі для свого довгострокового розвитку на українському ринку».

Крім інвестування у повітророздільну установку для «Метінвесту», Air Liquide планує сформувати в Україні технічну та експлуатаційну експертизу високого рівня для підтримки свого довгострокового розвитку на українському ринку, перспективному з погляду забезпечення технічними газами.

У майбутньому інвестори планують постачати зрідженим газом не тільки металургію, а й, приміром, медичні установи. Звісно, для цього знадобиться газ найвищої якості.

Поки що закладено тільки фундамент, але вже до кінця 2014 року установка має запрацювати. На підході й інші проекти. Мета - вихід на міжнародний рівень за якістю і собівартістю продукції. Від успіхів або невдач ЄМЗ, де працюють майже 8 тис. чоловік, прямо залежить, яким бути місту. Як сказав один із керівників компанії, ніхто за нас заводів не модернізує, тож очі бояться, а руки роблять. Іншого шляху домогтися успіху ніхто поки що не придумав.

Довідка

Єнакіївський металургійний завод входить у групу «Метінвест». Основні акціонери групи - СКМ (71,25%, основний акціонер Рінат Ахметов), група компаній «Смарт-Холдинг» (23,75%, Вадим Новинський) і структури Володимира Бойка (5%).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі