Експерти розповіли, що чекає курс долара після виборів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Фахівці сходяться на думці, що НБУ буде стежити за тим, щоб діапазон курсових коливань не перевищував плюс-мінус 5%. Більш значне зниження курсу призведе до паніки і неконтрольованої девальвації.

Експерти констатують, що після виборів у курсу долара після виборів є шанс стати більш гнучким. Фахівці всі як один переконані в тому, що «вільного плавання» на валютному ринку в найближчій перспективі не буде, однак 10-відсотковий «коридор» коливання курсу міг би надати позитивний ефект для економіки.

Серед опитаних DT.UA експертів найбільш песимістичний курсовий прогноз за підсумками року - це 8,8-9 грн/дол. А найімовірнішим сценарієм називають діапазон 8,3-8,5 грн/дол.
Керівник аналітичного відділу «Арт-Капітал» Ігор Путілін вважає, що регулятор буде стежити за тим, щоб діапазон курсових коливань не перевищував плюс-мінус 5%.
Експерти відзначають, що базовим ризиком більш гнучкої курсової політики НБУ є «одностороння» гнучкість, тобто руху курсу гривні вниз. Як відзначає скарбник банку «Фінанси і кредит» Олександр Александров, це може підвищити попит на валюту і вартість гривневого ресурсу на ринку, плюс як наслідок - обмежити кредитування реального сектора. Крім цього, переведення вкладів фізосіб у валюту додатково збільшило б коротку позицію банків (перевищення валютних пасивів над валютними активами. - Ред.). А це вже додаткові фінансові ризики для банків.
Нагадаємо, що, як неодноразово зауважували банкіри, нинішні регламенти розрахунку валютної позиції спонукають банки формувати резерви під валютні кредити у гривні. Через це ослаблення гривні навіть на кілька копійок може завдати учаснику ринку мільйонних збитків.
Водночас у цьому контексті Д.Сологуб звертає увагу на те, що за останні півроку банки в кілька разів зменшили розмір короткої валютної позиції завдяки придбанню індексованих облігацій (навесні НБУ дозволив враховувати їх у резервах), списанню проблемних кредитів у валюті тощо. На думку експерта, якщо НБУ поступово змінюватиме курс гривні, це «також створить для банків запас часу для того, щоб остаточно вирішити цю проблему (короткої позиції. - Ред.)».
«Найпозитивнішим ефектом переходу до більш гнучкого курсоутворення стане поліпшення ситуації з ліквідністю, поступова дедоларизація, в рамках якої буде поступово збільшуватися частка кредитів і депозитів у національній валюті», - зазначив начальник відділу аналізу та досліджень «Райффайзен Банку Аваль».
Як спрогнозував на умовах анонімності один з авторитетних вітчизняних банкірів, сприяти зниженню ставок на ресурсному ринку на 4-6% уже в короткостроковій перспективі могла б офіційна інформація регулятора про 10-відсотковий «коридор» коливання курсу (на 5% у бік як зменшення, так і збільшення).
«Більш значне зниження курсу призведе до паніки і неконтрольованої девальвації. Але починати „плавання“ необхідно відразу з 10%. Хоча цей шлях і непопулярний, але його треба пройти. Без цього всі сидітимуть у валюті і чекатимуть девальвації. А без кредитування економіки банківська система не виживе. На „чайниках і мікрохвильовки“ ми далеко не заїдемо. Споживчі кредити - це питання одного-двох років. А далі? Що раніше НБУ і Мінфін до цього прийдуть, то здоровішою буде економіка через два-три роки», - зазначив співрозмовник DT.UA.
Подробиці читайте в свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна» в статті Василя Пасочник «Українська економіка: поствиборні вердикти». !zn
Читайте також:
Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі