ДВА ФІНАНСОВИХ УДАРИ ПО КРИМУ НА ПОЗАЧЕРГОВІЙ СЕСІЇ У ВІВТОРОК ВЕРХОВНА РАДА АВТОНОМІЇ ВВЕЛА ДВА МІСЦЕВИХ ЗБОРИ ДЛЯ КОМПЕНСАЦІЇ ВТРАТ БЮДЖЕТУ

Поділитися
Про кримські податкові ініціативи «Дзеркало тижня» у лютому-квітні розповідало тричі. Ще взимку Верховна Рада Криму прийняла рішення про запровадження чотирьох місцевих податків на додаток до вже існуючих...

Про кримські податкові ініціативи «Дзеркало тижня» у лютому-квітні розповідало тричі. Ще взимку Верховна Рада Криму прийняла рішення про запровадження чотирьох місцевих податків на додаток до вже існуючих. Експертиза в Мінфіні, Мінекономіки, Мін’юсті та ДПАУ показала, що тільки два з них мають право на практичну реалізацію, і 28 травня 2003 року Кабінет міністрів України дозволив кримському уряду ввести збір на розвиток рекреаційного комплексу (курортний збір) і збір на розвиток пасажирського електротранспорту. Ідея ввести також збір із власників нерухомого майна та збір із суб’єктів підприємницької діяльності, які працюють у Криму, але зареєстровані за його межами (названий у народі «податком у 0,5 відсотка»), Києвом не підтримана.

Як виявилося, запровадження податкових нововведень є для Криму тепер уже вимушеним заходом. Бюджет-03 був розрахований на отримання за рахунок місцевих податків до 80 млн. гривень, але в зв’язку з рішенням Києва дати добро тільки на два податки ця цифра зменшується до 10,5 млн. і треба вносити корективи в уже запущені програми. Крім того, по Криму завдаються як мінімум два фінансових удари, що ставлять бюджет автономії на межу зриву.

Річ у тім, що один із найбільших платників акцизного збору — компанія з виробництва вино-горілчаних товарів «Союз-Віктан» — прийняла рішення змінити юридичну адресу та реєстрацію на Київ, де вона, відповідно, і сплачуватиме всі податки. У результаті в бюджеті Криму утвориться діра, залатати яку надзвичайно важко. На 2003 рік заплановано одержати в бюджет 223,6 млн. гривень акцизного збору, 70—80 відсотків якого припадало на «Союз-Віктан». Уже 2002 року надходження за цією статтею в бюджет Криму знизилися порівняно з попереднім роком на 22,3 відсотка через спад виробництва в цій компанії.

А що тепер?

— Це цілком робоча ситуація. Ми вже звертаємося в бюджетний комітет Верховної Ради України, — сказав журналістам голова планово-бюджетної комісії Верховної Ради Андрій Припутников.

За його словами, у випадку, якщо «Союз-Віктан» зареєструє юридична особа й одержить свідоцтво платника акцизу в Києві, кримський парламент проситиме бюджетний комітет «внести зміни в держбюджет України на 2003 рік по виділенню Криму дотації, щоб компенсувати частину доходів, що випали».

А тепер про другий фінансовий удар. Як заявив на позачерговій сесії голова Верховної Ради Криму Борис Дейч, «після того як Верховна Рада України виключила з переліку податків України спеціальний торговельний патент, Крим може недоодержати до 11 млн. гривень бюджетних доходів». «Часу на розкачку в нас немає», — звернувся спікер до депутатів і голів регіонів, закликаючи усвідомити «усю серйозність» питання про запровадження в автономії збору на розвиток рекреаційного комплексу (із відпочиваючих) і на розвиток пасажирського електротранспорту (із водіїв таксі, маршруток і автобусів).

То які вони, нові збори? У вівторок Верховна Рада АРК затвердила нову редакцію положення «Про збір на розвиток рекреаційного комплексу в АРК». Отже...

Ставка збору для організованих і неорганізованих відпочиваючих — 5 грн. Крім того, туристи, які прибули на півострів у власних автомобілях, додатково сплачують 10 грн. із розрахунку на один автотранспортний засіб.

При сплаті збору видається квитанція, дійсна до кінця року, а тому вдруге збір на рекреацію відпочиваючим платити не доведеться. Наявність квитанції надає право на безперешкодне користування пляжами та іншими об’єктами курортної інфраструктури, одержання екстреної та первинної медичної допомоги в обсягах, обумовлених місцевими радами, користування громадським транспортом і комунальними послугами.

Платниками курортного збору є всі, хто прибуває на відпочинок до Криму, — як українці, так й іноземні громадяни. Не сплачують тільки діти до 16 років, які прибули до Криму на відпочинок за путівками, придбаними за бюджетні кошти, інваліди та особи, які їх супроводжують, ветерани Великої Вітчизняної війни, «чорнобильці», громадяни України, які постійно проживають у Криму та Севастополі, а також ті, хто прибув до курортних регіонів у відрядження, на навчання, на ПМП.

Збір стягуватиметься при продажі путівок у здравниці, при поселенні в готелі, а також квартирно-посередницькими організаціями при направленні «дикунів» до будинків і квартир, а з автотуристів — організаціями, уповноваженими податкової.

Відповідно положення, доходи від другого податкового нововведення — збору на розвиток електротранспорту — підуть на розвиток насамперед тролейбусного та трамвайного сполучення в автономії та придбання шкільних автобусів. Оподатковуються автомобілі, мікроавтобуси та автобуси (серед них і орендовані). Свідоцтво про сплату має знаходитися в кожному таксі або автобусі, причому ДАІ зобов’язана призупинити експлуатацію транспортного засобу в комерційних цілях, якщо такого свідоцтва не буде.

А тепер про найцікавіше — про суми. Таксі місткістю до чотирьох пасажирів, що використовуються для перевезень на відстань до 40 км, оподатковуються з розрахунку (із кожного автомобіля на місяць): із 1 листопада по 31 травня — 80 грн., а в період із 1 червня по 31 жовтня — 120 грн. При міжміських перевезеннях сума збору збільшується на 25 відсотків. За кожне маршрутне таксі, яке возить пасажирів у межах одного міста, району — не далі, ніж на 40 км, — сплачують на місяць: при місткості до 17 місць — 120 грн., понад 17 місць — 140 грн. При міжміських пасажирських перевезеннях у мікроавтобусах далі 40 км збір збільшується на 20 відсотків.

З кожного приміського автобуса сподіваються одержати 150 гривень на місяць (якщо дальність маршруту перевищує 40 км — 200 гривень).

Й останній хіт сезону: на всіх видах пасажирського автотранспорту платники єдиного податку вносять 50 відсотків від ставки збору.

Верховна Рада вирішила, що новий збір не повинний лягти важким тягарем на пасажирів, тому зміна тарифів на проїзд під час дії свідоцтва про сплату збору не допускається. А тягар на перевізників, за задумом, компенсуватиметься за рахунок скасування інших платежів. З підприємців, які сплатили збір, місцева влада немає права брати плату за одержання дозволів на перевезення, а також вимагати внеску в добродійні (так у положенні. — М.С.) та цільові фонди.

Андрій Припутников підкреслив, що запровадження місцевих податків — це «перші кроки з повернення тієї економічної самостійності, яка була в Криму в 90-ті роки». Голова депутатської комісії з зовнішньоекономічної діяльності Володимир Рябошапко сказав «Дзеркалу тижня», що запровадження збору з відпочиваючих хоча й поповнить бюджет, «але не настільки істотно, проте він дасть можливість хоча б точніше встановити їхню кількість, оскільки нині втрачена методика обліку курортників. І це головне...»

Проте такий оптимізм розділяють не всі. Депутат ВР Криму Андрій Сенченко вважає, що від запровадження місцевих податків більше втрат, ніж придбань. Головним чином він побоюється, що факт «нових поборів» використовуватимуть для антиреклами Криму, що втримає деяку частину відпочиваючих від поїздки до автономії.

Керівники на місцях також не в захопленні від нововведень. Як сказав журналістам мер Ялти Сергій Брайко, із запровадженням місцевих зборів місто, крім всього іншого, втрачає курортний і готельний збір, а це 10 відсотків бюджету Ялти. Крім того, будуть витрати на адміністрування нових податків...

Що ж до кримських пропозицій, не прийнятих Кабміном, то, за словами Андрія Припутникова, питання оподатковування нерухомості вирішуватиметься комплексно в окремому законі України, але тепер уже з урахуванням напрацювань АРК. Збір із філій підприємств, що працюють у Криму, але сплачують податки в інших регіонах, вимагав внесення змін у чимало вже чинних законів України, і тому Кабмін вважав його запровадження недоцільним. У той самий час питання участі підприємств у поповненні бюджету автономії залишається відкритим. Та бюджетний комітет українського парламенту про цю проблему знає.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі