ДП «Укренерговугілля»: немає вугілля без електроенергії

Поділитися
Здавалося б, правильніше було б сказати, що немає енергії без вугілля. Адже електростанції саме з вугілля генерують електроенергію...

Здавалося б, правильніше було б сказати, що немає енергії без вугілля. Адже електростанції саме з вугілля генерують електроенергію. Та в нашому конкретному випадку — із держпідприємством «Укренерговугілля» — такий заголовок статті доречний. І зовсім не випадково в назві цього підприємства є і «енергія», і «вугілля». Тому що «Укренерговугілля» саме й займається поставками електроенергії вугільним підприємствам країни. І робить це якісно та своєчасно.

Адже хоч би що казали, але вуглевидобувні підприємства, а також збагачувальні фабрики та комбінати ніяк не можуть обійтися без електроенергії. Тому що завдяки їй до підземних лав забезпечується насамперед подача повітря. Скільки разів нам доводилося чути про вибухи метану у вугільних пластах. І скільки разів гірників рятували саме завдяки подачі повітря та вентилюванню забоїв, що забезпечується за рахунок використання електроустаткування. Тому «Укренерговугілля» навіть своїм найзліснішим неплатникам не може відключити подачу електроенергії — йдеться про безпеку роботи сотень тисяч гірників.

Проте споживачі електроенергії найчастіше зловживають своїм становищем і не поспішають розрахуватися за використану електроенергію.

З моменту створення ДП «Укренерговугілля», як і всі подібні підприємства, перебуває в сфері управління Міністерства палива та енергетики України.

Основні завдання, поставлені перед підприємством, від початку було чітко визначено: забезпечення єдиної тарифної політики (для зниження собівартості вугілля), постачання вугільних підприємств електроенергією, 100-відсоткові розрахунки вуглярів за електроенергію, досягнення прибуткової роботи, ліквідація заборгованості по зарплатах і заборгованості перед бюджетами всіх рівнів.

Можна упевнено сказати, що з більшістю своїх завдань ДП «Укренерговугілля» впоралося. Це підкреслило й Мінпаливенерго в листі Кабміну 22 вересня 2006 року. Заступник міністра палива та енергетики Олексій Шеберстов зазначив: «Зі створенням ДП «Укренерговугілля» значно збільшився рівень розрахунків за куплену в ДП «Енергоринок» електричну енергію. Якщо 2003 року компанія «Донецьвугілля» розрахувалася з ДП «Енергоринок» за використану електроенергію на рівні 60—70%, то ДП «Укренерговугілля», починаючи з 2004 року, у серед­ньому розраховувалося на рівні 80—85%, а впродовж 2005 року — уже на рівні 85% від загальної вартості закупленої електроенергії…

Створення ДП «Укренерговугілля» дало можливість вугільним і вуглепереробним підприємствам у 2003—2006 роках заощадити обігові кошти лише за рахунок виключення витрат на утримання своїх енергетичних управлінь, тим самим знизити собівартість видобутого вугілля та використовувати ці кошти на власні потреби…»

Цікаво буде довідатися читачам «ДТ» і про те, що серед майже трьох десятків енергопостачальних компаній за обсягом енергопоставок ДП «Укренерговугілля» посідає шосте місце, щороку забезпечуючи поставку електроенергії споживачам в обсязі понад 5 млрд. кВт.годин (див. рис. 1).

Що ж до інших завдань, виконаних держпідприємством «Укренерговугілля», то тут слід зазначити дуже істотну деталь — погашення боргів. До моменту початку формування ДП «Укренерговугілля» співробітники, які прийшли до нього, багато років своєчасно не отримували зарплати. Отже, до 1 березня 2003 року заборгованість із заробітної плати становила 3,2 млн. грн. Заборгованість перед бюджетами всіх рівнів сягнула 1,7 млн. грн. А вже до кінця 2006 року ДП «Укренерговугілля» позбулося усього цього боргового «приданого» на всі 100%. Можна лишень уявити собі, скількох зусиль це коштувало.

Якщо пам’ятаєте, 15 серпня 2005 року Кабмін прийняв постанову №745, результатом якої стало запровадження так званого єдиного тарифу («ДТ» неодноразово писало про це). Отже, збільшення тарифів на електроенергію, яка відпускається споживачам, сталося не за рахунок зростання витрат, зокрема ДП «Укренерговугілля», передбачених структурою тарифу й затверджених Національною комісією регулювання електроенергетики (НКРЕ). Сталося це збільшення за рахунок зростання закупівельної оптової ціни — основного елемента роздрібного тарифу. При цьому ДП «Укренерговугілля» змушене було домагатися зниження тарифів на передачу електроенергії. Так, за незмінної структури витрат і споживачів у 2006 році витрати ДП «Укренерговугілля» не збільшилися, а навпаки, скоротилися порівняно з 2005 роком на 2,6%.

Крім того, вугільна промисловість отримала безвідсотковий кредит у вигляді заборгованості за використану електричну енергію в розмірі 1247,1 млн. грн. (див. рис. 2).

У 2006 році споживачі оплатили тільки 81,4% наданої «Укренерговугіллям» електроенергії, у результаті чого підприємство недоотримало 343 млн. грн. Можна виокремити три основні групи енергоспоживачів «Укренерговугілля», які впливають на рівень збирання платежів за відпущену електроенергію.

За результатами 2006 року, підприємства, які видобувають енергетичне вугілля та поставляють його на електростанції, спожили електроенергії на суму 1113,8 млн. грн., оплативши 92,2% від вартості спожитої електроенергії та недоплативши 87,4 млн. грн. А вже за перший квартал 2007 року ця група споживачів електроенергії заборгувала 58,9 млн. грн., оплативши лише 81,8% вартості використаної електроенергії. Причина зниження рівня оплати цього року за позитивної динаміки, що спостерігалася в попередні роки, попри збільшення видобутку вугілля (зі звітів Мінвуглепрому), полягає в такому.

Як показали результати ревізій фінансово-господарської діяльності низки вугільних підприємств, проведених Мінвуглепромом у 2006 році, керівництво шахт неефективно управляло вугільними підприємствами, внаслідок чого підприємства зазнали мільйонних збитків. Основні порушення виявлено при виконанні ремонтних робіт, купівлі обладнання, списанні матеріальних цінностей, продажу вугілля комерційним структурам за ціною нижчою від собівартості. У результаті безгосподарної діяльності керівників шахт фінансове становище шахт погіршилося. Тому підприємства не в змозі оплачувати спожиту електроенергію в повному обсязі.

Друга група — це підприєм­ства Центрального регіону Донбасу, які видобувають коксівне вугілля. За останні п’ять років чітко простежується тенденція зменшення обсягів видобутку вугілля цією групою вугільних підприємств (за даними Мінвуглепрому). Якщо в 2001 році видобуток становив 40 млн. тонн, то в 2005-му — 32,8 млн. тонн, що відповідно позначилося на розрахунках вуглярів за спожиту електроенергію. Так, у 2005 році розрахунки становили 34,3% від вартості спожитої електроенергії, а в 2006-му — 23,1%. Ці підприєм­ства сьогодні не в змозі самостійно оплачувати спожиту електроенергію в повному обсязі та повноцінно вести свою господарську діяльність. Крім цього, собівартість вугілля, що видобувається ними, дуже висока. Тому для їхнього нормального функціонування з Держбюджету їм виділяють кошти. Та, попри значні суми, що виділяються з бюджету, рівень платежів за спожиту електроенергію залишається незадовільним, завдаючи великих збитків енергопостачальній компанії «Укренерговугілля», яка 2005 року недоодержала 112 млн. грн., а 2006-го — 185 млн. грн.

Вугільні підприємства, які фінансуються з бюджету, використали торік електроенергії на суму 165,7 млн. грн., заплативши 83,5 млн. грн. (50,4%). За перший квартал 2007-го вони оплатили лише 65,2% вартості використаної електроенергії, заборгувавши 14,9 млн. грн. Через нецільове використання бюджетних грошей та їх неефективний розподіл (бо кошти використовують передусім на потреби вуглярів, а оплата електроенергії здійснюється за залишковим принципом), шахти, які перебувають на повному бюджетному фінансуванні, продовжують накопичувати борги, які на початок 2007 року становили 209 млн. грн.

Цілком зрозуміло, що за такого рівня розрахунків споживачів електроенергії «Укренерговугілля» не може повністю розраховуватися c ДП «Енергоринок».

Проте, якщо з ДП «Укренерговугілля» у 2004 році в повному обсязі розраховувалися за використану електроенергію 18 вугільних підприємств, то в 2005-му — 30 підприємств, а в 2006-му — 31 вугільне підприємство.

Попри підвищення тарифів у 2006 році, шахти, які видобувають енергетичне вугілля та стабільно працюють, поліпшили розрахунки за електроенергію, а шахти крутого падіння знизили рівень розрахунків із 51,8 до 23,1%. Тобто проблема розрахунків за електроенергію полягає не в підвищенні тарифів, а в збитковості шахт.

Крім того, при виділенні дер­жавних дотацій вугільним підприємствам одним рядком йде і часткова компенсація вартості вугілля, і компенсація витрат на електроенергію. Ну а те, що вугільні об’єднання вважають за краще розпоряджатися цими коштами без урахування платежів за електро­енергію, саме й призводить до збільшення заборгованості вуглярів перед енергетиками, зокрема перед ДП «Укренерговугілля», про що йшлося вище.

Небажання Мінвуглепрому розв’язувати проблему з платежами за електроенергію штовхає вуглярів на більш простий і легкий шлях — одержання неоплачуваної електроенергії шляхом перепідпорядкування собі ДП «Укренерговугілля», що дасть можливість їм у буквальному сенсі не платити за рахунками.

Хоча вже сьогодні очевидно, що таке перепідпорядкування «Укренерговугілля» призведе до ще більшого загострення кризи неплатежів, негативно позначиться на надійності електромереж, погіршить розрахунки за куплену в ДП «Енергоринок» електричну енергію. Отже, слід шукати шляхи виходу з кризи.

Так, у квітні завдяки спільним зусиллям Мінпаливенерго, НКРЕ і Мінвуглепрому вдалося домогтися додаткового виділення бюджетних коштів із спецфонду на оплату спожитої електричної енергії з квітня по грудень 2007 року в розмірі 300 млн. грн. — для забезпечення 100-відсоткових розрахунків за поточне споживання електричної енергії та погашення вже існуючої заборгованості. Та в тому самому квітні з 27,5 млн. грн., виділених із держбюджету для вугільних підприємств «Укренерговугілля», було оплачено за електроенергію тільки 17 млн. грн. Решту грошей було витрачено на виплату заробітної плати.

Питання, коли вугільні підприємства стануть платити в повному обсязі за електроенергію і хто відповість за такий стан платежів вуглярів, так і залишається без відповіді.

Довідка «ДТ»:

ДП «Укренерговугілля» створене згідно з наказом Мінпаливенерго України від 13 лютого 2003 року на базі діючого підприємства «Донецьквугілля». Пізніше до нього приєднали ДП «Енергоавтоматика» і БПК «Енергоспецбуд». Таким чином, ДП «Укренерговугілля» стало багатофункціональним і багатопрофільним.

На сьогодні ДП «Укренерговугілля» має чотири філії — у Донецьку, Луганську, Львові та на Волині. Забезпечує поставку електроенергії більш як 86 тисячам абонентів і обслуговує електромережі напругою 0,4—220 кВт, які перебувають на його балансі та від надійності роботи яких залежить функціонування не тільки енергомереж Донбасу, а й усієї України.

Створення ДП «Укренерговугілля» і використання оптимізованих тарифів на електричну енергію в 2003—2005 роках дало змогу вугільним підприємствам отримати економію валових витрат за статтею «Споживання електроенергії» в обсязі 338 млн. грн. (без ПДВ). У результаті галузь отримала додаткові обігові кошти в сумі 405,6 млн. грн. (без ПДВ). Крім того, вугільні підприємства перестали витрачати кошти на утримання своїх енергетичних управлінь, а ці витрати в 2003—2006 роках становили 241,3 млн. грн. (без ПДВ).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі