Дотяглися руки і до курорту «Куяльник», або Незрозумілі рухи навколо найстарішої оздоровниці

Поділитися
Найстаріший в Україні курорт «Куяльник» переживає сьогодні не найкращі часи. Але навіть із неприв...

Найстаріший в Україні курорт «Куяльник» переживає сьогодні не найкращі часи. Але навіть із непривабливою інфраструктурою, створеною у 1970—80-х роках, він і досі залишається одним із найбагатших в Україні за своїми природними можливостями, завдяки лікувальним властивостям грязей і ропи Куяльницького лиману.

На території курорту в 106 гектарів розташована побудована наприкінці XIX століття водогрязелікарня — пам’ятник архітектури. Є тут поліклініка, лікувальний басейн, палац культури. Із трьох спальних 16-поверхових корпусів майже на 3 тис. місць функціонує тільки один.

Усе це належить «Клінічному санаторію ім. Пирогова», котрий є дочірнім підприємством «Укрпрофоздоровниці». Саме ця структура, як раз напередодні відкриття курортно-оздоровчого сезону, узялася за реорганізацію одеської оздоровниці шляхом перетворення ДП на ЗАТ…

Реорганізація з вилученням печатки, звільненням директора та інших працівників не могла не позначитися на роботі санаторію. Але найголовнішим є інше — незрозуміло, чим мотивується зміна вивіски. Установчих документів і ТЕО створення ЗАТ ніхто не бачив. Крім того, в країні діє мораторій на відчуження профспілкового майна, і будь-які кроки, спрямовані на перехід власності до іншої юридичної особи, заборонені.

Нагадаємо, Закон «Про мораторій на відчуження майна, що перебуває у володінні Федерації профспілок України» було ухвалено 22 лютого 2007 року. До 1 січня 2008-го він забороняє продавати, вносити до статутного фонду суб’єктів господарювання тощо санаторії, готелі, бази відпочинку, оздоровчі табори (та їхні окремі об’єкти), що перебувають, у тому числі, і на балансі «Укрпрофоздоровниці». А також передавати їх в оренду та користування іншим юридичним особам до визначення на законодавчому рівні власника цього санаторно-курортного майна.

Звичайно, ніхто в Одесі, починаючи з працівників санаторію і закінчуючи чиновниками, не сумнівається, що курорт «Куяльник» хочуть прибрати до рук. «Ми розуміємо, — говориться в листі трудового колективу оздоровниці, — що це робиться для подальшої її приватизації з метою перепродажу 96 гектарів найціннішої землі».

Одеська обласна організація профспілки працівників охорони здоров’я, очолювана Г.Кокшаровою, направила запит на ім’я голови правління ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» Володимира Рачка з проханням пояснити, з якою метою здійснюють реорганізацію. І які зміни потягне вона за собою. Профспілка також просила розвіяти сумніви щодо «дерибану» санаторію, вибачаючись при цьому за популярний в Одесі сленг.

На жаль, відповідь із Києва тільки посилила сумніви. Проф­спілці дали зрозуміти, що це не їхня справа. У листі за підписом В.Рачка повідомлялося, що питання про реорганізацію — компетенція загальних зборів акціонерів. І що на сьогодні санаторій є дочірнім підприємством.

Сьогодні — можливо. А завтра? Адже наказу про реорганізацію, підписаного 12 квітня 2007 року, ніхто не скасував. Працює комісія із припинення діяльності підприєм­ства. Й до відповідних органів наказано подати документи на реєстрацію юридичної особи ЗАТ «Клінічний санаторій ім.Пирогова».

Щоправда, на якому етапі перебуває сьогодні створення ЗАТ, автору цих рядків дізнатися не вдалося. Комісію з припинення діяльності ДП очолила Лідія Рогатіна, нещодавно призначена на посаду генерального директора представництва ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» в Одесі. Однак дати пояснення для «ДТ» пані Рогатіна відмовилася. А без її відома ніхто з працівників санаторію не ризикує відповідати на запитання. Навіть на такі безневинні, як нинішній матеріально-технічний стан оздоровниці, її можливості в плані відпочинку та лікування. «Ви, звісно, можете приїхати і подивитися на санаторій, — відповіли мені по телефону. — Але ніхто вам нічого розповідати не буде».

На жаль, дивитися особливо нічого. Окрім, мабуть, водогрязелікарні. Санаторій ім. Пирогова — це старі корпуси з «комфортом», що дістався від радянських часів. Але, крім допотопних умов для відпочинку, там чимало інших серйозних проблем, як випливає з листа трудового колективу. Зокрема, припинено завершення будівництва нової котельні. На території курорту мешкають 106 сімей, і не визначено їхню подальшу долю. Є проблема з землею.

Звісно, всі чудово розуміють, що без інвестицій «Куяльник» перетворити на сучасний курорт не вдасться. Але в цьому разі про інвестора не йдеться. Тому профспілка направила листи до всіх інстанцій з проханням дати правову оцінку діям «Укрпрофоздоровниці».

Вона вважає, що, по-перше, знехтувано мораторієм на відчуження профспілкового майна. Адже в результаті «безневинної» реорганізації створюється нова юрособа — ЗАТ, а потім «Куяльник» може опинитися в приватних руках. Профспілка вважає, що це неприпустимо.

По-друге, підставою для здійснення реорганізації стали рішення двох позачергових загальних зборів акціонерів ЗАТ «Укрпрофоздоровниця». Однак вони відбулися до ухвалення закону про мораторій.

І по-третє, триває порушення порядку використання профспілкової власності. При ухваленні рішення про перетворення ДП на ЗАТ було знехтувано регламентом про створення господарських товариств за участю «Укрпрофоздоровниці». Ініціаторами їхнього створення можуть бути дочірні підприєм­ства, регіональні, обласні профспілки та зовнішні інвестори. Проте ніхто з перелічених вище суб’єктів не ініціював створення одеського ЗАТ. Також має бути письмова згода регіонального органу профспілок. Однак вона відсутня.

Свої побоювання з приводу подій профспілка висловила в листах, направлених на адресу прем’єр-міністра, голови Верховної Ради, губернатора області, голови облради і генпрокурора. 14 червня віце-прем’єр Дмитро Табачник дав доручення відповідним службам розібратися.

Однак чому одеська проблема не потрапила в поле зору уряду раніше? Згідно з перехідними положеннями закону про мораторій, Кабмін мав створити робочу групу за участі депутатів усіх рівнів, профспілок, ФДМУ, податкової, прокуратури та інших правоохоронних органів. Її завдання — протягом місяця скласти перелік майна, забороненого для відчуження. А протягом трьох — провести його інвентаризацію і документально визначити законність перебування курортно-санаторних об’єктів у володінні профспілок, по кожному з них установити частку держави та інших суб’єктів господарювання. А ще перевірити законність відчуження протягом 1994—2006 років майнових комплексів і окремих об’єктів санаторно-курортного і туристичного призначення «Укрпрофоздоровницею», «Укрпрофтуром», Федерацією профспілок України.

Відведені законом три місяці минули. Як повідомили в регіональному відділенні Фонду держмайна, в Одеській області створено комісію для інвентаризації профспілкового майна, і вона готова приступити до роботи. Затримка була з переліком об’єктів.

Треба сказати, Одещина стосовно цих об’єктів своє слово вже сказала. 25 квітня ц.р. на сесії облради було прийнято звернення до Верховної Ради і Кабміну. Депутати заявили про необхідність розглянути питання про визначення законним власником об’єктів санаторно-курортного призначення територіальні громади сіл, селищ, міст області.

Підстави? Постанова Кабміну від 5 листопада 1991 року «Про розмежування державного майна між загальнодер­жавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних оди­ниць (комунальною власністю)». І поганий матеріально-технічний стан санаторіїв, розміщення на їхніх територіях комерційних структур і випадки безпідставної реєстрації прав власності на цілі майнові комплекси й окремі об’єкти оздоровниць.

Хтозна, може, кроки одеських депутатів і підштовхнули «Укрпрофоздоровницю» до нових дій, пов’язаних із майновим комплексом санаторію ім.Пирогова?..

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі