Дороге задоволення

Поділитися
Ціна, яку можна заплатити за невідповідність фактичної адреси підприємства адресі юридичної реєстрації, значно перевищує будь-які мислимі штрафні санкції.

Через невідповідність фактичної адреси підприємства адресі юридичної реєстрації потерпає переважно малий і середній бізнес. У Києві це стосується практично кожного другого підприємства. При цьому більшість бізнесменів повною мірою не усвідомлюють, що така невідповідність породжує низку проблем, вирішення яких коштує сьогодні неймовірно дорого.

«Мой адрес - не дом и не улица...»

Певна річ, більшість змогла б закінчити цю фразу. Але якщо в Радянському Союзі тільки співалося про країну як про спільну адресу, а система реєстрації людей і підприємств працювала як годинник, то в незалежній Україні цю чіткість замінив хаос, який усе ще набирає обертів. Безліч підприємців у принципі не звертають уваги на такий нюанс, більше того - чимала частина бізнесу зумисне «ховається» від очей государевих, аби якнайменше перетинатися з контрольними органами. За законом, підприємство має всього п’ять днів для повідомлення про зміну своєї адреси. Реєстратор має внести потрібну зміну в Держреєстр. Якщо ж підприємець зареєстрований за однією адресою, а працює зовсім в іншому місці, податкова міліція може в будь-який момент перевірити адекватність адреси. Згідно з п. 184.1 Податкового кодексу, якщо з’ясується, що юридичної особи немає за адресою її фактичної реєстрації, в Єдиному державному реєстрі юридичних і фізичних осіб може з’явитися відповідний запис, котрий уже є підставою для анулювання реєстрації підприємства як платника ПДВ. До речі, така ремарка в Держреєстрі може стати причиною судового позову, яким податкова взагалі припинить існування юридичної особи. При цьому сам підприємець може до завершення процедури не знати, що його підприємство примусово ліквідується. І довідається він про це, тільки коли піде здавати в податкову черговий звіт або одного чудового дня в банку виявить заблокованим свій рахунок.

Із зав’язаними очима

Невідповідність юридичної та фактичної адрес підприємства створює для бізнесу ефект «безтурботності», а насправді - закриває підприємцеві очі і не дозволяє бачити проблеми, які можуть виникнути в будь-який момент. Якщо бізнесмен, відкриваючи фірму, використовував так звані адреси масової реєстрації, давно відомі податковим органам, його підприємство можуть вважати фіктивним уже в перші дні. Наявність у реєстраційних даних такої адреси примусить податківців подати позов до суду з вимогою скасувати держреєстрацію юрособи. Підприємець ризикує втратити свою компанію.

Сюрпризи скриньки Пандори цим не закінчуються. Якщо у підприємства виникли суперечності з іншою юрособою і справа загрожує судовими розглядами, вся юридична війна може пройти непомітною для підприємця, чия юрадреса не відповідає фактичній. Суд надсилатиме повідомлення за адресою, зазначеною в Держреєстрі, і, не отримуючи реакції, проведе всі слухання без відповідача, що буде цілком законно. Бо коли одна зі сторін не відповідає на офіційні листи, суд вважатиме, що вона попросту ховається. Підприємству-відповідачу це може створити серйозні прикрощі, оскільки позбавить його можливості брати участь у судовому процесі, надавати докази, заперечення і потім оскаржити рішення в апеляційній та касаційній інстанціях. Фактично підприємець втрачає процесуальне право бути учасником судового процесу, а про результат довідається вже тоді, коли його почне розшукувати виконавча служба і примусово виконувати рішення Феміди.

Багато підприємців працюють «не за адресою» після переїзду. Тобто раніше фірма проводила свою діяльність за адресою юридичної реєстрації. Але виникла потреба переїхати. При цьому власник компанії, не бажаючи починати обхід держорганів, щоб повідомити про таку зміну, продовжує працювати вже з порушенням закону. Зовсім неважко прийти й повідомити реєстратора про зміну адреси. Згідно із законодавством, підприємство ще весь рік може обслуговуватися в податковій за попереднім місцем реєстрації. Перебудувати систему здачі звітності в іншу податкову - непростий процес. Саме тому закон дає на це 12 місяців.

Рейдери недалеко пішли

Криза подолала таке явище як рейдерство. Сьогодні рейдерам невигідно захоплювати ні малі, ні середні компанії. Така війна себе не окупає. Захоплення власності може загрожувати хіба що великим підприємствам. Однак до них рейдерську технологію подвійних адрес застосувати не можна, - великий бізнес завжди працює там, де юридично зареєстрований. Але хто сказав, що ситуація в економіці не може покращитися і, як мінімум, середній бізнес знову не стане «рентабельним» для зловмисників. А невідповідність юридичної та фактичної адреси - ідеальна можливість для загарбників. І, що важливо, йдеться зовсім не про кримінальні схеми, а про можливість цілком легітимного відбирання майна. Підприємству, яке зацікавило рейдерів, роблять заборгованість - реальну або фіктивну. Наприклад, хтось із контрагентів раптом «забуває» про оплату своїх послуг. Радіти рано. Тому що борг нікуди не зникає. «Забудькуватий» партнер може ініціювати судовий позов із вимогою погасити заборгованість. Судові листи підуть на юридичну адресу, де не знайдуть відповідей. І тоді суд, за ст. 52 Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», розпочинає процедуру банкрутства, призначає арбітражного керуючого, який із того моменту є єдиним легітимним менеджером підприємства. У нього з’являється право підпису, доступ до банківських рахунків підприємства та інших активів. Зрештою, справжній власник підприємства одного дня може дізнатися, що гроші з рахунку списані, майно продане за борги, а від його фірми залишилася тільки назва. Розпочавши судовий процес про скасування процедури банкрутства, підприємець уже нічого не доб’ється. Час змарновано. Звісно, новий закон про банкрутство вилучив 52-гу статтю, яка припускає визнання юрособи банкрутом без її відома. Але діяти нові правила почнуть тільки через рік.

Уникнути всіх вищеописаних сценаріїв не так важко. По-перше, необхідно відмовитися від практики подвійних адрес. Якщо «роздвоєння» відбулося ненавмисне, слід звернутися до реєстратора й виправити помилку. Якщо ж підприємець не хоче «відкриватися», він мусить продумати ефективну систему отримання кореспонденції з юридичної адреси на фактичну. Це принаймні унеможливить приховану атаку проти підприємства. Крім того, будь-який судовий процес або вимоги податківців не залишаться непоміченими.

Прикметно, що за невідповідність юридичної та фактичної адрес в українському законодавстві немає прямої навіть адміністративної відповідальності, наприклад у вигляді штрафу. Однак ціна, яку можна заплатити за такий прокол, значно перевищує будь-які мислимі штрафні санкції.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі