До розгадки чуда України

Поділитися
Цивілізований світ знає всього лише вісім чудес світу. Що й казати, малувато. Зрозуміло, що юній державі Україна нічого з них не дісталося, усе придумано й розібрано добропорядними країнами задовго до нашої появи...

Коли вже вас обтешеш і зробиш схожими на людей!

О.Герцен, «Хто винен?»

Як відомо, цивілізований світ знає всього лише вісім чудес світу. Що й казати, малувато. Зрозуміло, що юній державі Україна, котра намагається таким собі броунівським рухом потрапити до Європи, нічого з них не дісталося, усе придумано й розібрано добропорядними країнами задовго до нашої появи. Однак мати свої чудеса престижно, а ми, українці, народ амбітний. Тому, аби було як у людей, чудеса у нас уже з’являються, і значно оригінальніші за древні.

За 16 років нашої незалежності на велику й могутню українську мову вже переклали всі зрозумілі слова. Окрім, мабуть, двох, що їх із невідомих причин не можуть подужати навіть наші найбільш затяті поборники святої національної ідеї разом із просунутими ведучими теле- і радіоефіру. Я маю на увазі найпопулярніші слова наших економістів і політиків (одразу після «сам дурень») — «галон» і «барель». Пам’ятаєте, як іще зов­сім недавно щовечора на всіх каналах обивателеві забивали баки: «Ціна барелі нафти на нью-йоркській біржі наближається до історичного максимуму і вже досягла 74 доларів!». Українець при цьому, жахнувшись, здригався: «Мамо рідна! Та це ж третина моєї місячної зарплати! Раз — і вилетіла через вихлопну трубу мого «Жигуля», який дістався від діда-фронтовика!».

Здавалася б, ну яка проблема з тим, щоб наводити величини в узвичаєній у нас метричній системі, тим більше в аналітичних програмах? Та куди там! Певне, в тім-то й сенс, щоб було незрозуміло й страшно. Адже саме через необізнаність (наскільки погані чи хороші галон із бареллю) громадян їх морально готують до підвищення цін на все — на убоге житло, на комунальні послуги, на залізничні квитки, на оформлення закордонних паспортів, на штраф за «непристебнутість» пасажирів. Що регулярно й здійснюють мудрі ляльководи-олігархи та їхні вірні нукери всіх мастей під таке «ідеологічне забезпечення» на своїх телеканалах і в газетах.

Виявляється, і незнання — сила у спритних руках. За кадром, щоправда, залишається те, що все це, до нас, щиро кажучи, не має прямого стосунку. Адже немає в Україні чудової нафти марки Brent, хоч ти лусни. Хіба що в просунутих токсикоманів, які схиляються перед Заходом.

Уже не секрет, що Україна працює з російською нафтою марки Urаls, ціна на яку помітно нижча з огляду на гіршу якість. Іноді наводять і її, але для країн Західної Європи. Ціна ж російської нафти на кордоні України застережена спеціальними протоколами і є більшою таємницею, ніж особисті статки наших поки що далеко не всіма шанованих олігархів. Що цікаво, мільярдні статки цих олігархів (для розуміння народом їхньої величі) скрізь наводять не в піратських піастрах чи там дублонах, що було б, можливо, й доцільніше.

Гадаю, обиватель неабияк подивувався б, якби дізнався, що американська нафтова барель дорівнює 159 українським літрам! Хто б міг подумати! Інакше кажучи, літр високоякісної легкої нафти максимально коштував на світовому ринку трохи більш ніж дві гривні! Дешевше за пляшку найпростішого пива.

Але й це ще не все. Згадайте, як наші милі телеведучі періодично нагнітають атмосферу ще й таким прийомом: «Експортне мито на сиру нафту Росія збільшила з такого-то числа ще на 20 дол. за тонну, і тепер 95-й бензин уроздріб в Україні коштуватиме ще на гривню дорожче». А знали б наші журналісти правила арифметики, вони самі здивувалися б — адже на 20 дол. за тонну, це всього на 9 коп. за літр! Звідки ж набігає ціла гривня? А володій-но вони хоч одним правилом економіки (за наявності, природно, совісті), то знову щиро здивувалися б — адже методи збирання податків із нафтових монополій в окремо взятій країні, у тому числі й у Росії, на рівень світових цін не впливають. При цьому довірливому українцеві не кажуть, що експортне мито на бензин у Росії зовсім інше. Таким підходом уряд нашого східного сусіда намагається стимулювати продаж не сировини, а готового продукту і не займається вихованням «молодшого брата», як це найчастіше представляють невгамовні теле- та радіоведучі. До речі, цивілізовані країни до наївних східних хитрощів уже пристосувалися і купують у Росії не нафту і не бензин, а напівфабрикат, який підпадає під значні пільги. Але щоб працювати так, треба мати свої, а не російські нафтопереробні заводи.

Нафта нафтою, нею ситий не будеш, а яка ж ціна на бензин, наприклад, у ситих американців? Ви, гадаю, здивуєтеся, але просто смішна порівняно з Україною. Запам’яталися мені кадри хроніки з Нового Орлеана, затопленого буревієм «Катріна». Над водною гладінню височів щит автозаправки із завмерлою ціною — 2,7 дол. за галон. І галон свого часу був заборонений до розшифровування. Але тепер уже можна і його «розсекретити» — американський галон дорівнює 3,78543 українським літрам. Після елементарних розрахунків виходить, що літр високоякісного справжнього 95-го бензину в США коштував 3,6 грн. за літр! І це практично на піку цін на нафту у світі, і за найвищого рівня оплати праці на всіх етапах роботи із сировиною! Для американців така ціна — трибунал, а нам, у багатій Україні, була б за щастя!

Пояснень цьому багато, але головні з них — у США є уряд та економісти, які хоч трохи, але відпрацьовують свої зарплати, і немає ПДВ.

Будучи поміркованим оптимістом, який вірить у світле майбутнє, де не лякатимуть цілими днями вигаданими жахіттями (вистачить і справжніх), хочу внести такі пропозиції з викорінення зазначених убогих доморощених «чудес».

1. У міністри економіки та фінансів брати людей, які бодай півроку у своєму житті попрацювали директорами або головними бухгалтерами бодай малих підприємств. Це щоб вони знали, що макроекономічними показниками люди не закушують і на хліб їх не мажуть — рідкуваті.

2. На факультетах журналістики в обов’язковому порядку запровадити вступний екзамен із таблиці множення.

3. Увесь період навчання майбутнім журналістам викладати арифметику в повному обсязі її чотирьох дій.

4. Кожному журналістові разом із дипломом видавати калькулятор.

5. Усім журналістам і телеглядачам економічних програм у примусовому порядку на долонях зробити татуювання із переведенням барелі в літр, галона в літр, тонни нафти в українські літри.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі