До Кримінального кодексу збираються внести зміни для боротьби з МММ

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Нацкомфінпослуг ще 18 травня запропонувала прем'єр-міністру ввести кримінальну відповідальність за створення фінансових пірамід, наразі розроблено законопроект.

Україна, як і інші пострадянські країни, намагається ввести кримінальну відповідальність за створення і рекламування фінансових пірамід. У першу чергу ця норма направлена на боротьбу з системою МММ.

Так, у понеділок, 23 липня, Нацкомісія, що здійснює держрегулювання в сфері ринку фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), оприлюднила законопроект зі змінами до Кримінального кодексу. Запропоновано доповнити його статтею 190-1 про те, що "створення, сприяння діяльності, пропозиція участі, рекламування пірамідальної схеми" буде каратися громадськими роботами (до 240 годин), виправними роботами на строк до 2-х років або обмеженням волі на термін до 3 -х років.

- Азаров наказав силовикам очистити Україну від фінансових пірамід

Якщо злочин буде скоєно повторно або за попередньою змовою осіб, покарання буде суворішим: обмеженням волі до п'яти років або позбавлення волі до трьох років.

Найближчим часом проект закону буде переданий для узгодження до МЗС, Мінекономрозвитку і торгівлі, Мінфін, СБУ, Держслужбу фінмоніторингу, а також у НКЦБФР і Мін'юст.

Пірамідою буде вважатися "надання фізичною особою в розпорядження іншим особам фінансових активів в обмін на отримання можливості отримати фінансову вигоду за рахунок залучення фінансових активів інших фізосіб у пірамідальну схему та їхнього перерозподілу на користь такої особи".

Регулятор вважає цю проблему актуальною. "Останнім часом в Україні різко почастішали випадки шахрайства за допомогою пірамідальних схем", - говориться в пояснювальній записці до проекту. Нацкомфінпослуг ще 18 травня запропонувала прем'єр-міністру ввести кримінальну відповідальність за створення фінансових пірамід, наразі розроблено законопроект.

Зазначені заходи приймаються з запізненням: система "МММ-2011" діє з весни минулого року.

У самій системі МММ вважають, що їхні дії не підпадають під дію кримінального права. "У МММ особи обмінюються між собою коштами, ніхто нікому нічого не обіцяє, рішення про участь кожен приймає сам, - відзначає сотник, який представився Михайлом Суботіним. - У наших інформаційних точках ніхто не агітує вступати в МММ: учасники структури просто розповідають всім охочим про принципи роботи системи".

У зв'язку з тим, що прямої заборони фінансових пірамід у пострадянських країнах поки не було, дії організаторів сумнівних схем могли кваліфікуватися як шахрайство або незаконне підприємництво. Проте навіть за цими статтями притягнути організаторів до відповідальності було надзвичайно складно.

"Фінансові піраміди були в основному юрособами (приклад: King` s Capital - ред). Незрозуміло, чому Нацкомфінпослуг робить акцент лише на фізосіб", - відзначає юрист Ростислав Кравець. При цьому знайти організаторів в ході боротьби з пірамідами дуже складно, легше порушити справи проти рядових учасників.

Фінансові піраміди нелегальні і прямо заборонені у багатьох країнах, наприклад, у США, Великобританії, Канаді, Китаї, Австралії, Бразилії, Туреччині, а також майже у всіх європейських країнах. Наприклад, в 2011 році американський суд засудив творця нью-йоркської фінансової піраміди Ніколаса Космо до 25 років в'язниці, в 2010-му Артур Нейдел потрапив в ув'язнення на 14 років, а в 2009 році - Бернард Мейдофф на 150 років. !zn

Читайте також:

Податкова міліція відмовилася розслідувати діяльність МММ-2011 в Україні

Творцеві фінансової піраміди Стенфорду у США дали 110 років в’язниці

Творців МММ-2011 викрили у шахрайстві

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі