«Дніпроенерго» поміняло розкладачку

Поділитися
Ви ніколи не бачили, як ламають розкладачку? Надзвичайно захоплива, мушу вам сказати, процедура! Помешкання, де це відбувається, оточує група озброєних людей...

Ви ніколи не бачили, як ламають розкладачку? Надзвичайно захоплива, мушу вам сказати, процедура! Помешкання, де це відбувається, оточує група озброєних людей. А потім бац — і предмет з інвентарним номером стає цілком непридатним для подальшого використання.

Навіщо так складно? Тому що річ не проста, а прем’єрська. Та сама, з якою далекого 2006 року Юлія Володимирівна збиралася повертати енергетичну компанію «Дніпроенерго». От її на зборах 24 березня 2009 року і поламали…

Пам’ятаєте, прем’єр обіцяла: «...розкладачку, яка стояла в моєму прем’єрському кабінеті, нехай залишать. Якщо розкладачку залишать, то все інше ми назад повернемо». Отже, немає її — не витримала реалій української дійсності. Хоча оптимісти кажуть, що ще жива старенька, її просто продали.

Нагадаємо: усе розпочалося влітку 2007-го, коли напередодні виборів держпакет акцій терміново розмили додатковою емісією. При цьому банально наплювали на указ президента і рішення РНБОУ, які забороняли продавати борги енергогенеруючих компаній на аукціонах.

Більш того, був ще один президентський указ, що зобов’язував уряд і Фонд дер­жавного майна України захищати енергетику від тіньової приватизації, у тому числі й шляхом додаткової емісії акцій.

Але проігнорували. Як і статтю Закону України «Про господарські товариства», яка прямо забороняла випуск акцій для покриття збитків, пов’язаних із господарською діяльністю.

Потім 27 серпня 2007 року провели збори акціонерів, і держчиновники в єдиному пориві проголосували за розмивання державного ж пакета акцій «Дніпроенерго». Після додаткової емісії «Донбаська паливно-енергетична компанія» (ДПЕК) Ріната Ахметова одержала 39,7% акцій «Дніпроенерго». Пізніше пакет довели до 44,3%, що більш ніж достатньо для повного блокування інтересів держави.

У результаті одна окремо взята бізнес-група стала контролювати майже всі теплогенеруючі станції Сходу України і левову частку поставок електроенергії промисловості в регіоні.

Період тоді був ще «цільнорозкладачковий», і з цього приводу пані Тимошенко тоді багато обурювалася. Заявляла, наприклад, що «енергетика України пішла «з молотка»... фактично за копійки. … Якщо так далі триватиме, то навіть якщо буде зміна влади, хазяїном України залишиться Ахметов. Така монополізація для країни неприпустима за жодних обставин...

Звертаюся до прем’єр-міністра, у продажний Фонд державного майна, до президента України, щоб вони відреагували належним чином і щоб вони повернули дер­жаві об’єкти, які створюють у державі монополію і впливають на вартість електроенергії для людей по всій країні».

Може, Юлії Володимирівні варто тепер уважно перечитати звернення тодішнього нардепа від блоку БЮТ до прем’єра України? Дуже навіть освіжає пам’ять.

Чи зараз уже ніяково кривдити можливих партнерів через таку дрібницю, як майно на кілька сотень мільйонів доларів? Не особистих, борони Боже, а
державних...

Цього тижня позиція держави, яка і до того не вирізнялася чіткістю, здійснила оберт на 180 градусів. 24 березня 2009 року вона брала участь у новій версії зборів акціонерів «Дніпроенерго», на яких і призналася, що володіє не 76,04% акцій енергокомпанії, а всього 50%+1 акція.

Такий результат навіть назвали великою перемогою. Цілком серйозно — от цитата: «Держава в особі НАК «Енергетична компанія України» відновила право корпоративного управління енергогенеруючою компанією ВАТ «Дніпроенерго».

Суцільний позитив! Ну, яка різниця, що частка держави зменшилася на третину, а всю поперед­ню боротьбу за збереження 76-відсоткового держпакета банально «злили».

Особливо чудово на цьо­му тлі виглядає заява НАК «Енергетична компанія України», тобто компанії, яка представляє державу, — що вона «не припиняє своєї участі в судових процедурах, які тривають у зв’язку з корпоративною суперечкою навколо акцій ОАО «Дніпроенерго», адже саме суд має поставити остаточну крапку в цьому спорі». Просто чудово! Джентльмени, ви щойно брали участь у зборах, де визнали, що у вас усього 50%+1 акція. Якщо ви з ними не згодні, то треба відразу подавати позов про визнання зборів незаконними, а їхніх рішень — недійсними.

Нагадаємо, рік тому, 21 березня 2008 року, були проведені цілком легітимні збори акціонерів «Дніпроенерго». І на них держава в особі тієї самої НАК «ЕКУ» зробила все можливе для відновлення держконтролю над підприємством. Зокрема, було чітко підтверджене володіння 76% акцій «Дніпроенерго», змінені наглядова рада (в якій шість місць із семи одержали представники дер­жави), правління і ревізійна комісія. От тільки виконати власне рішення держава не спромоглася. Знайшлися справи важливіші...

Зараз державі в наглядовій раді віддали аж... чотири місця. Отак, а натомість обіцяли пустити на підприємство з контрольним держпакетом! Воістину, велика перемога.

Примітно, що ініціатором практично всіх рішень щодо порядку денного зборів виступала саме НАК «ЕКУ». Тобто саме уряд сам вирішив знизити свою квоту в наглядовій раді.

Які суди вам тепер потрібні? Ще 8 квітня 2008 року Господарською палатою Верховного суду України визнані незаконними всі рішення зборів акціонерів ВАТ «Дніпроенерго» від 27 серпня 2007 року. Тобто вища судова інстанція країни визнала факт, що додаткова емісія акцій ВАТ «Дніпроенерго» незаконна. А держава володіє саме 76% акцій.

Ну а зараз «ЕКУ» заявила, що проведення зборів акціонерів стало можливим у результаті «непростих, тривалих, але конструктивних переговорів між акціонерами «Дніпроенерго». Ціна конструктиву — мінус 26% акцій.

Нагадаємо «ЕКУ» її власні оцінки річної давнини. Коли дер­жава збиралася продавати 60% акцій компанії, у НАК «ЕКУ» казали: 50%+1 акція — «у нашій країні такий пакет не дає можливості ефективно управляти: забезпечити кворум для проведення зборів, поміняти менеджмент (приклад ми бачимо. — К.С.)… Конкурс буде відкритий. І тоді вже інвестицій знадобиться не мільярд гривень, а 4 млрд. дол., замість одного мільярда, який обіцяє «ДПЕК» зараз».

Щодо управління — як у воду дивилися. Та й про інвестиції щось не дуже чутно...

Більш того, у пресі з’явилася інформація, що «ЕКУ» відкладе розгляд питання про інвестиції з боку структур «ДПЕК». Якщо це підтвердиться, то тоді компанію Ріната Леонідовича взагалі можна привітати. Суцільна економія!

Нагадаємо, що за емісію 2007 рік донеччани точно не переплатили. Якщо йти від тодішньої ринкової ціни акцій, капіталізація такого пакета перевищувала 400 млн. дол. Зараз вона підупала, та все одно залишається набагато більшою, ніж оті 10 млн. дол., які «ДПЕК» сплатила за пакет.

До речі, з’явилися цікаві дані. 2007-го, коли держава менше контролювала управління енергокомпанією, її виручка становила 3,8 млрд. грн., а чистий прибуток — 121,94 млн. грн. Потім настали нові часи. Оборот у 2008-му
зріс аж до 6,1 млрд. грн. Проте в результаті було отримано збитки в 16,2 млн. грн. Вражаюча динаміка, чи не так?

Що ще веселіше — у чиновників жодних запитань з цього приводу не виникло. Ну, нема прибутку — то й нема. Зате в наявності «конструктивний діалог». Це ж важливіше.

Заодно акціонери 24 березня ц.р. дружно змінили і реєстратора. Замість української компанії «Укрнафтогаз», яка все-таки пам’ятала, що держава володіє 76% акцій, тепер реєстр вестиме сумнозвісний Промінвестбанк.

Торік після успішної рейдерської атаки на родину Матвієнків цей банк потрапив був до рук структур, дружніх до братів-регіоналів Клюєвих. А пізніше через нездатність останніх внести інвестзобов’язання був перепроданий російському дер­жавному «Внешэкономбанку». Тож тепер реєстр точно «у надійних і люблячих руках».

Причому в рішенні зборів акціонерів «Дніпроенерго» стосовно реєстратора жодного слова не сказано про попереднього реєстратора. Нібито його ніколи не існувало, і до ПІБа реєстр акціонерів компанії взагалі ніхто не вів. Тобто процедуру зміни реєстратора чиновники уявляють собі надто слабко.

Експерти дають дуже схожі оцінки завершення «розкладачкової» боротьби між пані Тимошенко і паном Ахметовим. Тільки дехто вважає, що це — кроки до коаліції між БЮТ і Партією регіонів. Інші ж більш тверезо припускають, що в результаті при голосуванні в парламенті з деяких питань Юлія Володимирівна раптово одержить підтримку від регіоналів. Адже вибори незабаром, як знаєте...

Цікаво, що рік тому, коли певні ілюзії з приводу уряду ще зберігалися, у Києві висіли плакати стосовно найбільшої енергокомпанії країни. Там було зображено виборчий бюлетень із запитанням «Кому поверне чесний уряд «Дніпроенерго»? Внизу малювали дві галочки: перша — навпроти слова «СКМ» (читай — Рінат Ахметов), друга — навпроти слова «народу». Народу, кажете? Ну-ну...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі