ДАВОС НИНІ РОЗМІСТИВСЯ У НЬЮ-ЙОРКУ

Поділитися
Не вдалося цього року провідним політикам і фінансистам світу вдихнути свіжого альпійського повітря...

Не вдалося цього року провідним політикам і фінансистам світу вдихнути свіжого альпійського повітря. Всесвітній економічний форум (ВЕФ), який традиційно проходив у швейцарському курортному містечку Давосі, нинішні, 33-ті щорічні збори розпочав 31 січня в Нью-Йорку. Причому для більшості з 3 тис. учасників форуму не буде навіть особливої потреби «насолоджуватися» манхеттенським повітрям — усі події наступних п’яти днів сконцентруються у величезному готелі «Валдорф-Асторія», де гості житимуть, будуть присутні на пленарних засіданнях, дискутуватимуть на семінарах, зустрічатимуться офіційно й кулуарно, відвідуватимуть дорогі прийоми.

Організатори кажуть, що рішення змінити місце проведення форуму (вперше за всю історію) викликано бажанням продемонструвати моральну підтримку постраждалому Нью-Йорку, а заодно й новому мерові міста — бізнесмену-мільйонеру Майклу Блумбергу, багаторічному члену ВЕФ. Гарний жест солідарності — лише одна з причин. Друга, й істотніша, — заходи безпеки, які в Нью-Йорку забезпечити набагато легше, ніж в альпійському селі.

На перший погляд, важко зрозуміти, яка користь від солідарності самому скаліченому терактами місту. Хіба що приплив агресивних антиглобалістів, відповідна кількість поліції та зо дві тисячі гостей, котрі легко можуть виявитися новою мішенню. Запитується, чи варто було так напружувати Нью-Йорк? Варто, вважає влада міста, бо, по-перше, хоче показати світові, що «Нью-Йорк не боїться, що він відкритий для бізнесу». По-друге, навіть з урахуванням витрат на заходи безпеки вони сподіваються, що форум «накачає» мільйони доларів до міської скарбниці. Туристичне агентство «Нью-Йорк-Сіті і Компанія» запевняє, що учасники витратять 13—19 млн. дол. на їжу, проживання, транспорт, покупки. А загальна цифра прибутків, за попередніми підрахунками, має досягти 100 млн. дол. (куди включено навіть витрати тисяч антиглобалістів на їжу та проживання).

Різноманітні громадські організації та групи, котрі борються проти глобальної капіталістичної окупації світу, вислали до Нью-Йорка кілька тисяч своїх членів, аби висловити свої думки «вершкам» світової економіки. Їхні лідери заявляють, що демонстрації протесту з вимогою «глобальної справедливості» для бідних і націй, котрі розвиваються, проводитимуться щодня, будуть гучними, але мирними. Деяким групам дозволили протестувати ще за день до події, але лише в чітко вказаних місцях.

Ніхто не сумнівався, що нью-йоркський, найбільший у країні, департамент поліції вживатиме всі можливі заходи, щоб не допустити антиглобалістів до учасників форуму. Проте вже першого дня поліція арештувала п’ять жінок, котрі піднялися на дах будинку в нижньому Манхеттені з транспарантом «Буш і великий бізнес згодні, щоб люди зі СНІДом помирали». Група захисників навколишнього середовища «Друзі землі» мирно демонструвала свою позицію, озброївшись картонними символами популярної телегри та скандуючи: «ВЕФ — ти найслабша ланка, гудбай». Але головну й наймасовішу демонстрацію чекають у суботу.

Порядок денний 33-го економічного форуму сформовано, головним чином, під впливом однієї теми, яка сьогодні хвилює кожного, — безпека, особиста й корпоративна. У програмі, розісланій всім запрошеним, ключова тема була позначена як «Лідерство в нестабільний час: бачення спільного майбутнього». Що не виключає з порядку денного традиційні для давоських зустрічей питання про роль бізнесу, урядів і громадянського суспільства в умовах глобалізації.

Інші сесії планувалося присвятити питанням навколишнього середовища, проблемі зменшення розриву між багатими та бідними країнами світу. Але сьогодні, на думку оглядачів, ці питання хвилюють учасників менше, ніж на попередніх зустрічах. Також скорочено кількість засідань і семінарів з фондових ринків, економіки й технологій, хоча в попередні роки вони превалювали.

Нинішнього року й оглядачів, і учасників здивували нові, часом несподівані акценти. Приміром, семінари на теми «Війна торгівлі наркотиками», «Мистецтво управління стресом» і навіть «Танок і розмаїтість»...

На форум у Нью-Йорк з’їхалася безліч народу: 60 глав держав і урядів, близько 1500 головних управляючих та інших бізнес-лідерів і фінансистів, 200 академіків, релігійні та громадські діячі, лідери профспілок, 100 головних редакторів і армія журналістів. Стосовно персон, то, як зауважив один з американських журналістів, «зібралися всі — від Білла Гейтса до російських олігархів». Цікаво, що керівники майже тисячі компаній світу щорічно роблять членський внесок у розмірі 25 тис. дол., плюс близько 6 тис. за кожного учасника. Проте багато постійних членів форуму вважають, що витрати себе виправдовують.

Серед тих, хто виступає й головує на засіданнях і семінарах форуму, немає невідомих імен. Приміром, головний управляючий корпорацією «МакДональдс» Джек Грінберг, чиї ресторани постійно піддаються атакам антиглобалістів у різних частинах світу (зокрема в Давосі), сенатор Хілларі Клінтон, південно-африканський президент Тхабо Мбеккі, гарвардський професор Самюель Хантінгтон, фінансист Джордж Сорос, колишній мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані і Тому Рідж, директор знову створеного офісу внутрішньої безпеки країни. На форумі не з’явиться президент США Джордж Буш, тоді як Білл Клінтон був частим гостем Давоса. Цього року адміністрацію президента представлятимуть держсекретар Колін Пауелл і міністр фінансів Поль о’Нілл.

В історії Давоського економічного форуму є політичні сторінки, якими він може пишатися. Так, 1992 року там відбулася перша офіційна зустріч тодішнього президента ПАР де Клерка і Нельсона Мандели. А через два роки, у 94-му, палестинський лідер Ясір Арафат і ізраїльський прем’єр-міністр Шимон Перес досягли історичної угоди.

Стосовно нинішнього форуму, то від нього багато не чекають. Експерти та спостерігачі вважають: на правильно поставлені запитання поки що немає однозначних відповідей. Крім того, відомо, що успіх таких зустрічей визначається рівнем тусовки. Цього року можливість вузьких зустрічей і домовленостей тет-а-тет звужено до меж одного готелю.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі