Частку держави в капіталі Нацдепозитарію буде розмито до 25%

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Національний депозитарій (НДУ) схвалив збільшення свого капіталу у 3,4 рази - до 73 млн грн. Однак через відсутність у держбюджеті коштів частка держави в капіталі НДУ вже у липні скоротиться з нинішніх 86% до 25%.

Серед нових акціонерів установи, яку планують зробити Центральним депозитарієм, можуть з'явитися співвласники Всеукраїнського депозитарію цінних паперів (ВДЦП). Їм дозволено увійти в капітал за допомогою обміну акціями. Збереження державного контролю над Нацдепозитарієм можливо у разі участі в його капіталі Нацбанку і держбанків, але НБУ вже відмовився від цього, пише газета «Коммерсантъ-Украина».

Нагадаємо, ZN.UA неодноразово писало про проблеми депозитарної системи в Україні. Так, зокрема, тільки за останні півроку тижневик тричі - у №39 і 42 за 2010 рік та №6 за 2011 рік - критикував позицію керівництва Національного депозитарію України.

А вчора акціонери НДУ призначили його новим керівником Сергія Румпу, а також затвердили у новій редакції рішення загальних зборів від 9 серпня 2007 року про збільшення статутного капіталу на 73,2 млн грн. На вимогу Держкомісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР), що керує 86% акцій НДУ, акціонерам другого ліцензійного депозитарію - ВДЦП - було дозволено викупити акції НДУ під час другого етапу емісії (з 16 по 30 липня). Акції НДУ може бути оплачено торговцями цінними паперами як грошима, так і акціями ВДЦП.

"Якщо на першому етапі, з 1 по 15 липня, обсяг емісії не буде куплено діючими акціонерами, частку передплати зможуть викупити учасники ринку, у тому числі акціонери ВДЦП", - повідомив голова ДКЦПФР Дмитро Тевєлєв. (У капіталі НДУ обсягом 30 млн грн компанія "Смарт-холдинг" контролює 6,3%, колишній голова наглядової ради НДУ Віктор Івченко - 6,3%, 20 компаній - 1,4%).

Підтвердити рішення 2007 року акціонери НДУ мали намір 15 вересня 2010 року, але тоді ДКЦПФР, заручившись підтримкою прем'єр-міністра Миколи Азарова, відмовила у розгляді цього питання порядку. Зараз акціонери НДУ доручили наглядовій раді оцінити вартість акцій для обміну.

Зазначимо, що витрати на підтримку частки держави в капіталі НДУ у законі "Про держбюджет на 2011 рік" не закладено. "Участь держави в особі ДКЦПФР в допемісії малоймовірна, тому що в держбюджеті не передбачено коштів. Але в ній можуть взяти участь НБУ і держбанки", - зазначив Д.Тевєлєв. Таким чином, вже за кілька місяців пакет акцій НДУ, яким керує ДКЦПФР, зменшиться утричі - до 25%.

Проте Дмитро Тевєлєв розраховує, що входження Нацбанку і двох держбанків у капітал НДУ дозволить державі зберегти контрольний пакет Нацдепозитарію (50%+1 акція) як мінімум. У капіталі ВДЦП у Нацбанку 22,86% акцій, у державних Укрексімбанку та Ощадбанку - на суму не менше 8,66% (статутний капітал ВДЦП становить 153,1 млн грн). У держбанках вчора не відповіли на запит про можливу викупівлю акцій НДУ.

Збільшення капіталу НДУ у 3,4 рази не стане останнім у поточному році. "На мою думку, слідом за цією емісією має бути рішення ще одних зборів про ще одну емісію, результатом якої має стати широка участь ринку як у капіталі, так і в управлінні НДУ", - сказав Д.Тевєлєв, зазначивши, що навіть після другої емісії держава повинна зберегти контроль над майбутнім Центральним депозитарієм.

Діючих акціонерів ВДЦП буде складно переконати погодитися на обмін своїх акцій на цінні папери НДУ. "Всі цифри про частку ринку та інші показники роботи НДУ не відповідають дійсності", - пояснив причину відмови обмінювати акції голова правління Української міжбанківської валютної біржі Петро Переверзєв. Голова правління "Української біржі" Олег Ткаченко сказав, що рішення про обмін прийме біржова рада. Раніше глава правління російської РТС (володіє 40% "Української біржі") Роман Горюнов говорив, що наявність в акціонерах розрахунково-клірингового депозитарію (ним пропонують зробити ВДЦП) іншого депозитарію, який буде виконувати функції обліку (Нацдепозитарій), створює великі ризики для фондового ринку. "Якщо цей обмін стане способом для реального об'єднання НДУ і ВДЦП, то нам це цікаво", - сказав голова правління «Укрсоцбанку» Борис Тимонькін.

Втім, про відсутність намірів обміняти свій пакет акцій ВДЦП на цінні папери НДУ заявив перший заступник глави Нацбанку Юрій Колобов: "Ми очікуємо, що акціонерами НДУ стануть багато учасників ринку". За інформацією, НБУ вже погодив з десяткою великих банків викупівлю ними додаткової емісії Нацдепозитарію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі