Бюджетні хвилювання в минулому

Поділитися
Бюджетний процесс-2007 наближається до фінішу. Як повідомила прес-служба Мінфіну, за станом на 23 січня в Україні затверджено 11898 місцевих бюджетів, або 98,2% їхньої загальної кількості...

Бюджетний процесс-2007 наближається до фінішу. Як повідомила прес-служба Мінфіну, за станом на 23 січня в Україні затверджено 11898 місцевих бюджетів, або 98,2% їхньої загальної кількості. Прийнято всі місцеві бюджети у Львівській, Рівненській, Тернопільській областях. Наша сьогоднішня публікація — про бюджетні проблеми Одеси.

Одеса приймала бюджет після новорічних свят, коли багато депутатів були відсутні. Однак, як вважають у міському управлінні фінансів, народні обранці не залишилися байдужими до головного фінансового документа. Під час його формування та попереднього розгляду в депутатських комісіях вони внесли близько 40 поправок, які були розглянуті та враховані. І все-таки виступи, які пролунали на сесії, показали: говорити про збалансованість бюджету — це поки що видавати бажане за дійсне.

Бюджет Одеси на 2007 рік істотно збільшений і наблизився до позначки 2 млрд. грн. Та ще два роки тому 1 млрд. сприймався як подарунок долі. Сьогодні, з урахуванням державних субвенцій, він запланований в обсязі 1,828 млрд. грн. Проте Одеса цілком могла б переступити встановлений рубіж. Усе лихо в тому, що чималі грошові ресурси, як і раніше, залишаються в тіні.

Тим часом мерія вважає, що основні пріоритети бюджетної політики вона врахувала. І це головне. Як минулого, так і цього року бюджет зберіг соціальну спрямованість. На фінансування соціальних статей заплановано 94 млн. грн., що становить майже чверть власних доходів. І це в 1,3 разу більше порівняно з минулим роком.

Діятимуть нові муніципальні програми. Вперше передбачені кошти на потреби безпритульних — понад 2 млн. грн., на одяг і білизну для малозабезпечених — 2,1 млн., на встановлення пандусів і перил для інвалідів у місцях загального користування — 657,7 тис. грн. Призначено стипендію міського голови реабілітованим громадянам: щомісяця 88 чоловік отримуватимуть по 100 грн. Кожного місяця 500 вагітних одержуватимуть продовольчі набори вартістю 30 грн.

Муніципальні виплати встановлено й для працівників сфери освіти, охорони здоров’я, культури, фізкультури та спорту; усього на ці цілі виділено 5 млн. грн. Зокрема, їх отримають непрацюючі вчителі-пенсіонери, педпрацівники — володарі звання «Кращий учитель», молоді фахівці, окремі категорії медичних працівників, а також спортсмени — переможці та призери Олімпійських ігор, чемпіонатів світу та Європи, спортсмени олімпійського резерву, тренери, які підготували олімпійців. А ще — бібліотекарі (168 працівників одержуватимуть зі скарбниці щомісяця 100 гривень).

Також із власних доходів місто планує виділити 10,9 млн. грн. на утримання установ позашкільної освіти; 2,5 млн. грн. допомоги Одеському зоопарку; 380 тис. — на розвиток централізованої бібліотечної мережі. Планується збільшити витрати на харчування хворих у лікувальних установах. Загалом на цю статтю витрат у бюджеті передбачено 8,1 млн. грн., що в 2,3 разу більше порівняно з минулим роком. Іншими словами, до коштів, які держава залишає в місцевих бюджетах на фінансування соціально-культурної сфери по захищеними статтями, місто змушене додавати частину грошей із власних доходів.

Під соціальною спрямованістю одеська влада розуміє не тільки витрати суто на соціальні програми, соцзахист і забезпечення, а й фінансування програм із житлово-комунального господарства. Приміром, виділено кошти на капремонт житлового фонду в сумі 56,4 млн. грн., на ремонт ліфтів в обсязі 13 млн. Не кажучи вже про 1,2 млн. грн. на встановлення лічильників води в квартирах малозабезпечених громадян.

Сюди можна віднести й 64 млн. грн., передбачених для запобігання перебоям у поставках газу для міських котелень. З 1 січня ц.р. Одеса перейшла на прямі договори з НАК «Нафтогаз України», що вимагає передоплату. Як відомо, населення за послуги розраховується наприкінці місяця. До того ж після підвищення тарифів рівень оплати впав до 50%. Тому, щоб не залишити місто без тепла, влада на закупівлю газу виділила тепловикам 64 млн. грн. Це така своєрідна гарантія, як пояснив міський голова Одеси Едуард Гурвіц.

Слід сказати, ці гроші не довелося скребти по засіках. У бюджетах минулих років вони теж закладалися, але у вигляді дотації на покриття різниці між тарифами й витратами. Нині ці дві складові збалансовано. Проте в сесійному залі з аргументами влади погодилися не всі. Окремі депутати вважають, що тарифи на виділену тепловикам суму мають бути зменшені. Інакше 64 млн., за словами депутата міськради Валерія Матковського, — це подарунок незрозуміло кому. Адже рано чи пізно населення все одно заплатить за послуги, але гроші до бюджету вже не повернуться.

Не менше запитань виникло і з приводу наповнення бюджету. Торік Одеса впоралася лише з делегованими доходами, а виконання власних провалила. Скарбниця недорахувалася коштів, запланованих від продажу землі. Замість 195,4 млн. грн. удалося отримати всього 95 млн. Цього року план збільшено до 260,4 млн., хоча депутати сумніваються, що його можна виконати. І не лише тому, що цінні ділянки вже знайшли своїх господарів.

Проблема в тому, що не вдається навести порядок з обліком землі. Інвентаризовано всього 22,2% міських територій. Водночас на ці цілі в бюджеті-2007 заплановано тільки 4 млн. грн., що дуже мало.

Тим часом, кошти від продажу землі — основне джерело наповнення бюджету розвитку, який заплановано в обсязі 461,5 млн. грн. Це на 157,7 млн. грн., або на 51,9%, більше, ніж торік. Решту коштів у розмірі в 198 млн. місто має намір одержати від продажу об’єктів комунальної власності. Проте тут минулого року було перевиконання.

На сесії йшлося й про доходи, які явно занижені. Яскравий приклад — збір за паркування автотранспорту. Усі розуміють, що паркування — це золоте дно. І тільки. У проекті бюджету-2007 було заплановано усього 4,5 млн. грн. цього збору. Депутат міськради Олександр Кравець, виступаючи на сесії, показав на конкретних прикладах усю неспроможність і сміховинність розрахунків. Зрештою, вималювалася сума 12 млн. Хоча сама влада визнає, що її все одно занижено в п’ять-шість разів.

З надходженнями від податку з власників транспортних засобів теж відбуваються незрозумілі речі. І це визнає навіть мер міста, який на запитання депутата про те, чому суми занижено, навів такі приклади. «В Одесі, за даними ДАІ, 1046 одиниць автомобілів обсягом двигуна понад 3,5 літра. А шляхами міста бігає 17 тисяч джипів. Зате в нас, виявляється, 40 тисяч машин, у яких обсяг двигуна до одного літра. Я не знаю, що це за авто. Певне, це спецтранспорт ДАІ», — пожартував Е.Гурвіц.

На рівні минулого року заплановано і ринковий збір (12,2 млн. грн.), який вважався найвагомішим серед місцевих податків і зборів. У Одесі демонтовано міні-ринків на 349 торговельних місць, за що неодноразово критикували владу, яка нібито зробила це на догоду супермаркетам. До того ж передбачено реконструкцію ряду великих ринків. Усе це й призвело до втрат.

Можна наводити й інші приклади бюджетних втрат і знахідок. Та якщо казати в цілому, то загальний обсяг доходів бюджету Одеси (без трансфертів) зріс на 33% порівняно з рівнем минулого року й досяг 1,6 млрд. грн. Влада давно перестала перейматися мізерністю місцевих фінансів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі