Бунт торговців

Поділитися
В Одесі бунтують підприємці ринків, поки що двох. Правда, на сьогодні пристрасті вщухли. Та якщо проблеми підприємців не буде розв’язано, вони знову готові вийти на акції протесту...

В Одесі бунтують підприємці ринків, поки що двох. Правда, на сьогодні пристрасті вщухли. Та якщо проблеми підприємців не буде розв’язано, вони знову готові вийти на акції протесту. Небезпека полягає в тому, що епідемія невдоволення може перекинутися на інші ринки, де є схожі проблеми. І за певних обставин набути масового характеру.

Хвилювання розпочалися кілька місяців тому через високу вартість оренди торговельних приміщень. Потім конфлікт між підприємцями та адміністрацією переріс в акції протесту, пікети і страйки. Фактично прохання вилилися в серйозні вимоги.

Нині йдеться про власність на землю, про майно, тіньові схеми, приховання доходів, втрати бюджету і багато-багато іншого. Зрозуміло, що одним махом проблеми ринків не вирішити. Тим паче що за одним із них стоїть колишній депутат Верховної Ради, за іншим — нинішній депутат облради. Щоправда, у страйкуючих підприємців теж з’явилися захисники — в особі депутата міськради та його команди.

Загалом, справа дійшла до бійки. Билися між собою підприємці, яких зіштовхують лобами ті, хто стоїть за їхніми спинами. Фактично боротьба проти кабальних умов на ринку перетворилася на боротьбу за самі ринки.

Як сказав один чиновник, врегулювати конфлікт може грамотне втручання влади. І вона втрутилася. Що з цього вийшло? Поки що… скандал. Чиновницький.

Хто відповість за базар?

Ринки, на яких бунтують підприємці, приватні. Один із них перебуває в сфері впливу міста. Це ринок «Північний», розташований у спальному районі Одеси (селище Котовського). Інший «ходить» під областю. Це авторинок «Куяльник». Для врегулювання конфлікту створено кілька робочих груп, у тому числі дві — від облдержадміністрації на чолі із заступниками губернатора. Одна з них уже не один місяць вивчає ситуацію на «Куяльнику». Нещодавно підключилася мерія Одеси. Від неї багато в чому залежить розв’язання конфлікту на ринку «Північний», в якого дотепер не оформлений договір оренди землі. І, нарешті, проблемами підприємців за дорученням уряду займається голова Держкомітету України з регуляторної політики та підприємництва Олександра Кужель. Проте її візит до Одеси 19—20 березня вилився в скандал.

Вся річ у тому, що підприємці обстоюють свої права не самостійно, а під стягами однієї місцевої партії, лідер якої вважає: з владою необхідно розмовляти з позиції сили. І, схоже, не тільки з владою, а й із політичними опонентами теж.

Отже, завдяки втручанню цієї політсили, яка називається всеукраїнською партією «Родина», акції протесту торговців набули організованого характеру. Саме за її підтримки на початку березня відбувся і гучний страйк водіїв-дальнобійників, які перекрили трасу Одеса—Київ. Щоб її розблокувати, ініціативну групу страйкарів прийняла Ю.Тимошенко. Серед них були й представники ринків «Північний» і «Куяльник».

У результаті торговців у масі своїй було втягнуто в акції цієї політсили, результатом бурхливої діяльності якої стали кримінальні справи проти її активістів, заведені після перекриття київської траси. Апогеєм же можна вважати взяття її офісу бійцями спецпідрозділу «Альфа», які провели операцію зі звільнення співробітників СБУ. Останніх затримала охорона бізнесмена І.Маркова (це лідер партії, він же депутат Одеської міськради) за стеження, яке вони вели.

Саме на такому тлі підприємці ринків намагаються сьогодні достукатися до влади. Результат, зрозуміла річ, не змусив на себе довго чекати.

«Ми спостерігаємо елементи рейдерського захоплення двох ринків групою Маркова», — так прокоментував губернатор області Микола Сердюк ситуацію навколо ринків після різких, справедливих висловлень Ю.Тимошенко, що пролунали на його адресу під час зустрічі з одеськими страйкарями. Прем’єр-міністр тоді ж заявила про готовність подати подання про звільнення його з посади.

А от мерія здивувала не тільки словом, а й ділом. Нарада з питань ринків з участю О.Кужель закінчилася скандалом, так і не встигнувши розпочатися. Перший заступник мера Одеси Анатолій Ворохаєв фактично виставив за двері всіх учасників разом із Кужель і двома заступниками губернатора. Обстановка була такою напруженою, що після виходу всіх на вулицю охоронці відразу зачинили двері мерії на засувку.

Конфлікт у залі виник після того, як віце-мер Одеси заборонив пускати на засідання представника партії «Родина». Олександра Кужель заявила: «У такому разі ми підемо проводити нараду на ринок». Ворахаєв не заперечував.

Уже на сходинках мерії в оточенні преси О.Кужель, обурена поведінкою чиновника, повідомить про звільнення свого радника, одесита Фелікса Кобринського, який у цій ситуації був не на боці голови держкомітету й узагалі радив їй не їхати до Одеси. За словами Ф.Кобринського, він це зробив, щоб уберегти високопоставленого чиновника від участі в піар-кампанії однієї з партій.

До речі, цей скандальний робочий день розпочався для Кужель із букета квітів, який вручив їй мер Одеси Е.Гурвіц, котрий люб’язно прийняв київську гостю у своєму кабінеті. А закінчився — запрошенням лідером партії «Родина» І.Марковим на обід після того, як голова держкомітету провела багатогодинну зустріч із підприємцями, але вже в одній із будівель облдержадміністрації.

Фіктивне підприємництво

Сьогодні важко сказати, як би розвивався конфлікт між підприємцями та адміністрацією ринків, аби не втручання вищезгаданої партії. Та хай там як, а криза випнула проблеми, і вони потребують вирішення.

Якщо взяти «Північний», то підприємці, котрі торгують у павільйонах і магазинах, що прилягають до головних корпусів, сьогодні сплачують за оренду дуже високу ціну — в еквіваленті 28 дол. за квадратний метр торгової площі. Причому платню прив’язано до долара. Сьогодні, коли обсяги продажів упали, ця сума стала для більшості просто непідйомною. Адміністрація ринку йти на поступки відмовилася. Оця частина підприємців і почала бунтувати. А інша, налякана тим, що через конфлікт ринок закриють і люди втратять роботу, стала на бік адміністрації.

Проте крім цього аспекту проблеми, який можна було б урегулювати у разі своєчасної та адекватної реакції місцевої влади, тут ще непочатий край роботи для податкової. Місцева скарбниця могла б одержати не один додатковий мільйон. Принаймні із того, що розповіли підприємці, можна побачити: частина грошей осідає в кишенях посередників. А так звана мінімізація доходів є не чим іншим, як фіктивним підприємництвом.

Коли обурені люди почали розбиратися, спливла всім добре відома схема. Орендну ставку (еквівалент 28 дол.) торговці сплачують не ринку, а іншим підприємцям, які значаться на папері. Саме у них, зауважте, вони орендують свої ж павільйони і магазини. Це так звані прокладки між торгівцями та адміністрацією, або, як їх тут охрестили, «мертві душі». Це наближені до адміністрації особи: близькі, родичі, знайомі. Таких десь 20 осіб. За паперами саме вони сплачують оренду ринку. Але вже не 28 дол., а 26 грн. за квадратний метр. Різниця, як бачите, дуже істотна.

Підприємці підозрюють, що і ринковий збір не в повному обсязі доходить до скарбниці. Адже у ринку договірні відносини — не з торгуючими, а з посередниками. А ті, «працюючи» на єдиному податку, показують зовсім іншу звітність. Підприємці спробували самостійно, через банк, заплатити ринковий збір, але нічого не вийшло.

Далі. Підприємці у павільйони і магазини, орендовані у посередників, уклали свої гроші. У різний час за ці будівлі площею 15 кв. м вони заплатили від 4 до 20 тис. дол. А в результаті якісь люди, котрих вони навіть в очі не бачили, здають їм в оренду їхнє ж майно. Фактично підприємці купили будматеріали, з яких побудовано павільйони. Тому, коли вони стали обурюватися порядками на ринку, адміністрація сказала: не подобається — забирайте їх і йдіть.

Сьогодні люди бояться, що їхні магазинчики взагалі можуть знести. Адже дирекція ринку збирається будувати великий торговельний центр. І тоді вони взагалі лишаться ні з чим. У кращому разі їм запропонують орендувати площі в новому торговельному центрі, де орендна плата буде ще вищою.

Як виявилося, міськвиконком уже дав дозвіл на його будівництво. Проте договір оренди землі поки що не підписано. Через скандал на ринку міський голова відтермінував його підписання. Тому підприємці сподіваються, що мерія їх почує, і знесення не буде. Адже вони теж є свого роду інвесторами, котрі вклали свої гроші в торгові місця, отже, у розвиток ринку.

Словом, підприємці висувають три головні вимоги. Перша — переглянути орендну плату, при цьому не прив’язувати її до долара. Друга — узаконити їхнє майно. Третя — передати їм в оренду асфальтне покриття під їхніми павільйонами і магазинами.

Пані приїде, пані розсудить

Що зробила влада? Остаточних результатів роботи різноманітних комісій поки що немає. Вони й досі вивчають ситуацію на ринках.

Бунтівники покладають надії на міську владу, яка хоч і з великим запізненням, та все ж таки відреагувала на їхні вимоги. Але насамперед — на допомогу з Києва. Адже сама прем’єр-міністр обіцяла.

Керівники міста, попередньо розглянувши на засіданні виконкому ситуацію на «Північному», обурилися діями адміністрації ринку, яка не змогла знайти з людьми спільної мови. А ще тим, що селяни не можуть там вільно торгувати своєю продукцією.

Та що особливо важливо, влада нарешті підрахувала, точніше, прикинула, скільки недоодержує скарбниця від роботи «Північного». Помноживши орендну плату на кількість павільйонів, лотків і контейнерів, вони одержали непорівнянні цифри: на рік ринок має приблизно 5 млн. (якщо рахувати в доларах), а місто — 200 тисяч. Орендна плата, яку він вноситиме за 3,3 га землі, становитиме 2,4 млн. грн. Проте не факт, що висновки будуть відповідними.

На відміну від місцевих чиновників, київські вже зробили свої висновки. Олександра Кужель на зустріч із підприємцями приїхала з низкою конкретних пропозицій, рекомендацій та обіцянок. Йшлося про необхідність розробки типових договорів оренди торгових приміщень (вони мають укладатися безпосередньо з кожним, хто стоїть на ринку), про регулювання орендної плати з допомогою рентабельності, яка не повинна перевищувати 20%. І про багато-багато іншого.

Кабінет міністрів 5 березня вже прийняв відповідну постанову, що дасть змогу стримувати на період кризи необгрунтоване зростання вартості оренди торгових приміщень на ринках. Загалом, залишилася дрібниця — його виконати.

При цьому О.Кужель одразу заявила, що не збирається влазити в земельні відносини. Мовляв, це не її питання, головне для її комітету — це нормальні умови для роботи підприємців. Хоча для ініціаторів бунту на авторинку «Куяльник» земля на сьогоднішній момент — це те головне, заради чого вони готові йти до кінця.

Втім, мабуть, найважливіше і найскладніше питання — майнове. Допомогти вирішити — це не означає вирішити. Павільйони і магазини, побудовані за гроші підприємців, не є їхньою власністю. Тому вони не можуть оформити договори суб­оренди землі і сплачувати гроші до міського бюджету.

І насамкінець. Проблеми, порушені підприємцями, виникли не сьогодні і не вчора. Характерні вони і для інших ринків. І не тільки Одеси, а й країни загалом. Не випадково на зустріч з О.Кужель зі схожими проблемами прийшли підприємці ринку «Старокінний», який сьогодні вже має статус торговельного центру, ринку будматеріалів «Малиновський», що розпочав вирувати задовго до кризи. Свої проблеми вони давно вирішують у судах, але поки що без особливого успіху.

Слід зазначити, що на тих ринках, де створено нормальні умови для роботи підприємців, орендних, майнових і земельних питань ніхто не порушує. Тому законодавче врегулювання відносин між різними суб’єктами господарювання на ринках як вихід із нинішньої ситуації багатьом сьогодні видається зайвим. Зокрема, про це йшлося на круглому столі, який відбувся в Одесі 28 березня з участю народного депутата України Ксенії Ляпіної і де також розглядалися правові проблеми ринків.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі