Борги "Укрнафти" перед державою досягли вже майже 8 млрд грн

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Борги "Укрнафти" перед державою досягли вже майже 8 млрд грн "Укрнафта" заборгувала державі майже 8 млрд грн © ukrnafta.com
Головне питання: зміни в компанії призведуть до зростання бюджетних надходжень або чиїхось інших?

На початок липня нинішнього 2015 року постійно зростаючі борги "Укрнафти" (читай - Коломойського) досягли майже 8 млрд грн, пише у статті в DT.UA експерт нафтового ринку Сергій Куюн.

Напередодні зборів акціонерів компанії стало відомо, що нафтогазовий гігант заборгував держбюджету гігантську суму - понад 6 млрд грн різних податків, а також 1,8 млрд грн дивідендів за 2011-2013 рр., які "Укрнафту" зобов'язали виплатити акціонерам, перш за все, державі, ще в жовтні минулого року.

Як раніше повідомляло DT.UA, у 2013-му з "Укрнафти" за фіктивними договорами на надання консалтингових послуг (якщо точніше, дослідницько-тематичних) було виведено 2,26 млрд грн.

Також за офіційними даними ПАТ "Укрнафта", більше 1,5 млрд грн збитків їй принесла оптово-роздрібна реалізація нафтопродуктів. При цьому в 2013 р. "Укрнафта" задекларувала 190 млн грн прибутку. За запевненням обізнаних джерел, такі "витівки" "приватівці" пояснювали нинішнім керманичам" тим, що були змушені вести таку антидержавну політику під пресингом "кривавого режиму.

Читайте також: "Нафтогаз" наполягає на неможливості взаємозаліків дивідендів "Укрнафти"

"Користуючись нагодою, передамо привіт і податківцям: "Укрнафта" скористалася умовами податкового компромісу і за 5% від 2,26 млрд повністю легально зняла їх претензії. Така податкова оптимізація обійшлася "Привату" ще дешевше, так як із-за девальвації гривнева сума у валютному еквіваленті "стиснулася" ще в 2,5 рази", - пише Куюн.

У висновку ревізійної комісії "Укрнафти" за підсумками 2014 р., підготовленому до зборів акціонерів, йдеться: "У результаті прийняття керівництвом ПАТ "Укрнафта" невірних управлінських рішень відбулося скорочення прибутку до розподілу між акціонерами за 2014 р. на 3319982,7 тис. грн".

Такий результат дало співробітництво "Укрнафти" з якимось ТОВ "Український завод сверхкрупногабаритных шин", ПАТ "Стахановський завод феросплавів" і ТОВ "РІАЛІЗ ОЙЛ" (є постачальником нафтопродуктів).

"Варто врахувати, що дебіторська заборгованість перед цими підприємствами була створена штучно", - зазначають ревізори. Вони також констатують, що цей рік знову був невдалим для мережі АЗС компанії - її збитки склали 702,8 млн грн.

Отже, на тлі прибутку ПАТ "Укрнафта" в 2014 р. в 1,2 млрд грн майже втричі більша сума - 3,3 млрд грн пройшла повз її акціонерів. Хоча, з іншого боку, прогрес є: якщо в 2013 р. повз акціонерів "пішло" 95% прибутку (3,7 млрд грн), то в 2014 р. - всього 70%. Хоча, знову ж таки, це лише видимі результати. Достеменною арифметики напівдержавній нафтовидобувної компанії не знає ніхто, крім "Привату", що неподільно керуючого "Укрнафтою".

Втім, варто відзначити, що на зборах 22 липня госакционер (НАК "Нафтогаз України") голосував за визнання роботи правління в 2014 р. незадовільною. Тоді як на попередньому зібранні акціонерів у жовтні 2014 року по директивам Яценюка результати діяльності компанії в 2011-2013 рр. були "прийняті до відома" (а по суті затверджені).

Читайте також: Медведєв: Якщо кредит Януковичу від РФ - хабар, то Порошенко від МВФ - масштабне розкрадання

"Є підстави вважати, що прибуток могла бути вище. У цьому питанні нам допоможе розібратися міжнародний аудитор. Швидше за все, до вересня вирішимо", - заявив глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв. На аудиторів покладається і міноритарний акціонер "Укрнафти" Коломойський, який повідомив про це журналістам.

"Спроба деолігархізувати найбільшу нафтовидобувну компанію країни - ПАТ "Укрнафта" стала ще одним лакмусовим папірцем для владної команди. Як виявилося, хочуть цього далеко не всі "патріоти", а останнім часом схиляєшся до думки, що взагалі ніхто. На стороні Коломойського, вже 12 років контролюючого на незрозумілих підставах компанію з 50% держакцій, грає... прем'єр", - пише Куюн.

Експерт також нагадує, що Коломойський готує позови проти держави на мільярди доларів за нібито ущемлення своїх прав і недоотриманий прибуток, "скромно замовчуючи про те, скільки поимел з нафтовидобувної держкомпанії за 12 років свого управління нею".

"Головне питання: зміни в компанії призведуть до зростання бюджетних надходжень або чиїхось інших?" - резюмує експерт.

Докладніше читайте у статті Сергія Куюна "Укрнафта: реформа чи дерибан?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі