Банківську систему необхідно очистити від "установ-зомбі" - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Банківську систему необхідно очистити від "установ-зомбі" - експерт Банківську систему слід очистити, каже експерт
На думку Романа Шпека, також необхідно відновлювати довіру до Нацбанку, а також наситити ринок пропозицією іноземної валюти.

Роман Шпек, екс-віце-прем'єр-міністр України, голова ради Незалежної асоціації банків України у коментарі DT.UA розповів,які першочергові заходи слід вжити у сформованій ситуації на валютному ринку України.

1. Відновлення довіри до центрального банку. Девальвація гривні є відображенням девальвації довіри до центрального банку. Потрібно заповнити великі білі плями у публічній комунікації кроків. Перехід від "заговорювання" ринку та суспільства до демонстрації рішучості заходів. Національний банк повинен не зачитувати мантри (про далекі фундаментальні курси, еквілібріуми, валютні орієнтири, спекуляції), а відчувати настрої ринку і суспільства та влучно реагувати на них.

2. Мобілізація коаліції, перевірка її на справжність. Від членів коаліції не може бути будь-якої критики тих непопулярних заходів, яких Україна має вжити задля стабілізації державних фінансів. Будь-які заклики порушити оголошені зобов'язання перед МВФ (відмова від індексації зарплат і пенсій, стрімке підвищення тарифів на енергоресурси та ін.) мають бути прирівняні до непідтримки реформ і бажання вийти з коаліції. Констатація жорстко поставленого питання перед економічною політикою - зміни або смерть. Чіткий месидж: криза та збідніння неминучі, але спроби це пом'якшити загальними заходами роблять тільки гірше; уряд зосередиться на підтримці найбідніших - субсидії передбачено.

Читайте також: Кабміну і Нацбанку рекомендують направляти на міжбанк третину грошей МВФ

3. Насичення ринку пропозицією іноземної валюти. На цей момент з міжбанківського ринку штучно забрали попит, але це жорстко демотивує наявність пропозиції валюти на ринку. Потрібно терміново створити некорупційні, прозорі умови для поступового (але без зволікань і особистих підходів) "просіювання" частини попиту на ринок. Інакше після скасування чи пом'якшення обмежувальних заходів ринок отримає тотальне незаведення валютної виручки до України і, як наслідок, роздмухування девальвації до шалених цифр на малих обсягах.

4. Прискорення очищення банківської системи від установ-зомбі.Затримки із прийняттям рішень на цьому напрямі не сприяють зменшенню відпливу депозитів, стабілізації банківської системи, відновленню довіри до держави. Ба більше, це створює умови для виведення активів і підвищення ціни виведення цих банків з ринку.

5. Тривалий мораторій на застосування заходів до тих банків, які порушили економічні нормативи через зміну курсу. Принаймні на перше півріччя 2015-го. При цьому безкомпромісне ставлення до тих порушень нормативів, які відбувалися і до останньої хвилі девальвації.

6. Нейтралізація впливу фіскальної та квазіфіскальної емісії у найближчі місяці. Відмова від касового фіскального дефіциту за принципом government shutdown - виділення не життєво важливих функцій в уряді у межах кількох черг для тимчасового заморожування (за аналогією із аварійними відключеннями електроенергії). Паралельна переоцінка цих черг як кандидатів на скорочення взагалі. Використання паузи у газовому імпорті (через нові переговори з "Газпромом" і перспективу зниження імпортної ціни) для паузи у випуску ОВДП і продажу валюти під "Нафтогаз". Переговори з європейськими партнерами про тимчасові бридж-кредити під імпорт газу (розгляд можливості прямого доступу європейських компаній до українського ринку газу через впровадження Третього енергопакета).

Докладніше читайте в статті Юрія Сколотяного і Василя Пасочника Гривня: хто винен і що робити? Консиліум.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі