БАНКІРИ СКИНУЛИСЯ НА РОЗКРУЧУВАННЯ КРЕДИТНОЇ ЛІНІЇ ЄБРР

Поділитися
ТОВ «Агро-Овен» вдалося одержати кредит у рамках лінії Європейського банку реконструкції та розвитку на суму $975 тис...

ТОВ «Агро-Овен» вдалося одержати кредит у рамках лінії Європейського банку реконструкції та розвитку на суму $975 тис. приблизно під 7,25% річних (LIBOR+5,25%). Це результат того, що «Агро-Овен» стало головним призером конкурсу бізнес-проектів серед малих і середніх підприємств, який з ініціативи Національного банку України організували ЄБРР і британський уряд. Фінансування згаданого проекту здійснюється в рамках кредитної лінії Європейського банку МСП-2.

Відповідно до умов МСП-2, відсоткова ставка дорівнює LIBOR+8%. Проте, відповідно до правил конкурсу бізнес-проектів, перше місце серед конкурсантів преміюється зниженою ставкою кредитування. Так, для заявок на суму від $500 тис. до $1 млн. знижка становить 2,75%, що дозволило ТОВ «Агро-Овен» заощадити майже $27 тис. за кожен рік використання кредиту. Причому ці грошики доведеться пошукати в себе в засіках українським банкам, оскільки так передбачено організаторами конкурсу. Зокрема НБУ доведеться віднайти $14,6 тис./рік, банкам-партнерам ЄБРР у програмі МСП-2 — $12,2 тис./рік.

Проте вітчизняні банкіри не залишилися в накладі навіть з урахуванням того, що конкурс передусім виконував роль стимулятора вітчизняних малих і середніх підприємств для участі в ЄБРРівській лінії МСП-2. У будь-якому випадку зусилля й кошти йшли на спільну користь — те, що корисно лінії, підходило й вітчизняним банкам-партнерам. Нікого з останніх не влаштовує слабкий інтерес потенційних позичальників до порівняно дешевих грошових ресурсів, які можна надавати в рамках програми МСП-2. А те, що цей інтерес залишає бажати кращого.., підтвердила й перший віце-президент ЄБРР Норін Дойл, коли повідомила, що «лінія почала діяти повільно». Та й цифри це засвідчують. Так, якщо в попередній кредитній лінії (МСП-1) 155 підприємствам-позичальникам було позичено $120 млн., то у випадку з програмою МСП-2, яка в ідеалі мала почати діяти ще з 1998 року, картина трохи інша. З $88 млн., запланованих для освоєння коштів, банками-партнерами схвалені кредити на суму лише близько $20 млн. Видано й того менше — лише $12 млн.

Не залишилися в накладі навіть банки, котрі не виставили на конкурс «свої» підприємства-здобувачі, або ті, чиї претенденти не опинилися серед призерів. Адже всі 14 учасників конкурсу бізнес-проектів автоматично одержали фінансування за програмою МСП-2. Отож, через вітчизняні банки потекли гроші Європейського банку реконструкції та розвитку, а, між іншим, від 3 до 5% ставки за кредитами МСП-2 призначено для банків-партнерів. Крім того, банки-партнери одержали можливість використовувати кредитну методологію ЄБРР, зокрема і для надання в борг власних грошових ресурсів.

Попри те, що організатори конкурсу в цілому залишилися задоволені результатами проведеного заходу, ясна річ, потенціал задуманого до кінця не використано. Не вельми багато для такої країни, як Україна, аж 14 заявок на конкурс, що тривав півроку. Здається, результат міг бути мажорнішим, якби організатори більше уваги приділили інформаційній підтримці свого дітища. Принаймні ця думка підтверджується тим десятком проектів, які спізнилися до участі в конкурсі.

У принципі віце-президент Норін Дойл не заперечує, що конкурс повторять, якщо буде отримано достатню кількість заявок на участь. Але, коли це станеться, невідомо...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі