Банки відстояли законність валютних кредитів

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Вчора Верховний суд України (ВСУ) розглянув резонансну справу про визнання недійсними кредитного договору та договору іпотеки на підставі відсутності у банку-кредитора індивідуальної валютної ліцензії. Вищий Спеціалізований Суд України (ВССУ) змушений буде переглянути своє ставлення до цього питання.

Так, ВСУ задовольнив прохання ОТП Банку та скасував судове рішення, згідно з яким установа не мала права видавати валютний кредит без індивідуальної ліцензії. Справу повернуто до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ (ВССЦКС), пише газета "Коммерсантъ-Украина".

Юристи відзначають, що рішення було очікуваним, але не остаточним, і прямої вказівки іншим судам визнавати законність валютних кредитів воно не дає. Але позичальники будуть менш активно застосовувати аргументи клієнта ОТП Банку в судових суперечках із банками, відзначають юристи.

Нагадаємо, що клієнт банку, який не хоче повертати йому $155 тис., довів у судах нижчих інстанцій, що установа не мала права видавати позику без індивідуальної ліцензії НБУ на цю операцію.

Таким чином прийняте раніше рішення ВССЦКС, що визнало незаконним видання «ОТП Банком» валютного кредиту, створило дуже небезпечний прецедент у фінансовій системі. Визнання на рівні апеляційної інстанції недійсними кредитних договорів у валюті в одного банку могло створити загрозу масового використання цієї судової практики іншими суб'єктами (адвокатами, позичальниками, поручителями тощо).

Судячи з усього, нове рішення ВССУ буде прийнято на користь банку. Таким чином, варіантів розвитку сюжету два: або суд прийме рішення по суті, затвердивши право банків видавати валютні кредити на підставі генеральної ліцензії, або поверне справу на розгляд до суду першої інстанції.

Юристи говорять, що рішення ВСУ не ставить крапку в законності видання валютних кредитів. "ВССЦКС при винесенні рішення буде керуватися рекомендаціями, які містяться у резолюції Верховного суду, залежно від того, наскільки вони однозначні. Але в суді беруть участь дві сторони, одна з яких не буде задоволена і захоче оскаржити нове рішення. Тоді ВССЦКС може направити його до Верховного суду, а може відмовити "- зазначив керуючий партнер юрфірми "Лавринович і Партнери" Максим Лавринович.

Однак, будь-яке рішення ВССЦКС не стане приводом для перегляду рішень в аналогічних суперечках у судах нижчих інстанцій. "У нас не прецедентне право, - підкреслив юрист. - А з огляду на резонансність цього питання, ВСУ не наважиться брати на себе відповідальність за однозначне трактування цього питання першими інстанціями".

Нагадаємо, раніше банкіри заявили, що судове оскарження валютних позик призведе тільки до зростання кредитних ставок.

За матеріалами: Экономические известия, Коммерсантъ-Украина

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі