Американці пропонують не купувати в чиновників право на бізнес. На семінарі близько сотні чиновників і підприємців вчилися аналізувати регуляторний вплив законодавчих актів

Поділитися
Минув рік від часу набрання чинності Законом України «Про основи державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності»...

Минув рік від часу набрання чинності Законом України «Про основи державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності». Одним із ключових його вимог є розробка аналізу регуляторного впливу для всіх проектів регуляторних актів, їхнє оприлюднення й обговорення самого акта та його аналізу з тим, щоб усі зацікавлені сторони могли дати свої коментарі та пропозиції.

Доводиться констатувати, що на сьогодні закон так і не почав працювати. Істотною проблемою став брак (а на місцевому рівні й цілковита відсутність) фахівців, котрі мали б відповідний досвід роботи з аналізу регуляторного впливу. А це гальмує процес поліпшення умов підприємницької діяльності в Україні.

Допомогти розв’язати проблему взялися американці. Вони організували спеціальне навчання для тих, від кого передусім залежить прийняття збалансованих і обгрунтованих рішень. 31 січня — 1 лютого в рамках Проекту підтримки розвитку підприємництва в Україні BIZPRO для службовців міністерств і відомств і представників недержавних організацій у Києві відбувся семінар, присвячений проблемам аналізу регуляторного впливу.

Проект BIZPRO впроваджується в Україні консалтинговою компанією Development Alternatives Inc. при фінансуванні Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Близько ста державних службовців, а також представники недержавних організацій і об’єднань підприємців одержали змогу вдосконалити свої знання щодо принципів «розумного регулювання» ринку, ролі аналізу регуляторного впливу в процесі формування державної політики та практичних аспектів застосування аналізу регуляторного впливу.

У роботі семінару взяв участь провідний міжнародний експерт в галузі регуляторної політики, генеральний директор консалтингової компанії Jacobs and Assocіates пан Скотт Джейкобс. Пан Джейкобс має багаторічний досвід роботи над впровадженням ефективної регуляторної політики в багатьох країнах світу та є автором стратегій і методик, які стали вже світовою «класикою жанру» й успішно використовуються такими авторитетними об’єднаннями, як Організація економічного співробітництва й розвитку (ОЕСР). Були запрошені й інші провідні світові фахівці в цій галузі.

Важливість упровадження справді ефективної регуляторної політики важко переоцінити, бо успіх її впровадження може стати істотним кроком до європейського майбутнього України. Приступивши до своїх обов’язків, Президент України Віктор Ющенко одним із своїх основних пріоритетів назвав боротьбу з корупцією та створення прозорих умов для роботи вітчизняних підприємців. Проте здійснити задумане буде вельми непросто. Армія чиновників, котра значно збільшилася за роки незалежності, створила потужну, заплутану та слабкоконтрольовану систему управління, чиїм основним завданням часто є одержання вигоди виключно чиновниками. Розвитку підприємництва перешкоджають: адміністративні бар’єри при впровадженні в життя діючого, порівняно прогресивного законодавства; громіздка й непрозора система дозволів, реєстрації та ліцензування; невирішені проблеми в системі оподаткування й обліку. Приміром, система дозволів, ліцензій та інших узгоджень у нас регулюється більш як 150 законами, приблизно 500 постановами уряду, понад 150 регуляторними документами галузевих міністерств і актами місцевих органів влади. А насправді процедури узгоджень і ліцензування перетворилися на формальні вимоги, які означають лише те, що право здійснювати підприємницьку діяльність необхідно купити в державних чиновників. Поза сумнівом, це створило сприятливі умови для корупції. Зламати дану систему може лише чітко визначена на державному рівні прозора регуляторна політика.

Сьогодні ж і на державному, і на місцевому рівнях регуляторні акти продовжують ухвалюватися без належного врахування витрат і вигод для громадян, держави та підприємств.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі