А ЯКЩО УНІТАЗАМИ?

Поділитися
Як відомо, перший квартал завжди важкий... Перший місяць країна відходить від післяноворічного перепою...

Як відомо, перший квартал завжди важкий... Перший місяць країна відходить від післяноворічного перепою. Та й зима, холодно. Видатки великі. А вже в передвиборний період особливо: треба і дітям цукерки, і жінкам морозиво... Одне слово, на всіх не настачиш.

Аби задовольнити дедалі більші потреби мас — хай не дуже широких, але цілком впливових — у додаткових доходах, розробляють найрізноманітніші комбінації. Приміром, у середу Кабінет міністрів переймався заходами з наповнення бюджету в першому кварталі 2002 року, про що й видав відповідну постанову.

Низка пунктів у ній, безперечно, дуже цікаві. Особливо той, за яким у частини експортерів з’явиться можливість одержувати ПДВ не грішми, а газом та електроенергією, які перебувають у податковій заставі. Про це вже повідомив голова Державної податкової адміністрації України (ДПАУ) Микола Азаров.

Правда, така благодать обрушиться не на всіх, а тільки на найбільших експортерів. За словами Миколи Яновича, умовою відшкодування ПДВ буде також «наведення порядку у фінансах».

Ну що тут скажеш... По-перше, це чистісінький бартер. По-друге, в інтересах настільки вузької групи трудящих, що їх можна перелічити мало не на пальцях: великих підприємств-експортерів у нас не так і багато, а їхніх власників — ще менше. Порадіймо за них...

Щодо масштабів можливого «роздавання слонів», то тут також усе більш-менш ясно. Ще торік 16 листопада Кабмін ухвалив кілька постанов про реалізацію заставних газу й електроенергії. Тоді ж перший заступник голови ДПАУ Федір Ярошенко уточнив, що в податковій заставі перебувало електроенергії на 1 млрд. грн. і газу на 1,6 млрд. грн. Подаруночок цілком солідний. Якщо спробувати перерахувати це за середніми цінами на Енергоринку, одержимо приблизно півмільярда кубів газу й десь 9,5 млрд. кіловат-годин електроенергії. Утім, можна поцікавитися, за якими цінами все це бралося в заставу. Але й так металургам цієї електроенергії вистачить майже на півроку.

На жаль, найцікавіша частина майбутнього дійства залишиться за кадром. Приміром, визначення обгрунтованості відшкодування того ж таки ПДВ і хто в нас великий, а хто малий. Ну та Бог із ними, розберуться. Цікаво, чи опрацьовувався такий майже фантастичний для України варіант — продати електроенергію на ринку, одержати гроші й відшкодувати ПДВ? Чи ми повертаємося в благословенні для дуже багатьох часи, коли засобом розрахунків в економіці були не гроші, а продукція?

До речі, про назви. Торік такий захід хотіли обізвати «експериментом із реалізації електричної енергії, що перебуває в податковій заставі». Нинішнього року — вже «заходами для забезпечення»... Звучить, звісно, солідніше, але «експеримент» ближче до суті. Країна останні десять років експериментувала, чи можна сплачувати податки рейками та валянками. Виявилося, можна — тільки тоді й зарплату платять ними ж. Енергетика вже теж пробувала, чи можна сплачувати чим завгодно, крім грошей, — теж нічого (у тому сенсі, що хорошого) не вийшло.

А взагалі, можна не розв’язувати проблему відшкодування ПДВ й експериментувати далі. Зрештою, що заважає повертати суми податку, скажімо, унітазами? Певна річ, у самій постанові назву цього корисного предмета згадувати не варто — його краще обізвати «фаянсовим виробом». Це, за потреби, дозволить удати, що йшлося про щось інше. Можливо, навіть про блюдце з блакитним бережком.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі