«…вы словно две большие птицы» Руки французьких письменників: відкриті підтексти

Поділитися
Виставка робіт французького фоторепортера Анні Ассулін «Руки письменників» проходить у Французькому культурному центрі...

Виставка робіт французького фоторепортера Анні Ассулін «Руки письменників» проходить у Французькому культурному центрі. До експозиції ввійшли знімки рук сімдесяти письменників і філософів Франції: від Франсуази Саган до Клода Леві-Стросса. Сама мадам Ассулін прибула в Україну в рамках свого світового турне. До цього вона презентувала фототворчість у Мюнхені. Наступна її фотовиставка (після Києва) — уже в Москві.

Взагалі-то не лише Анні цікавлять... руки. Існує така наука, як хірогномонія, або хірогномія, яка вивчає зовнішній вигляд руки — її форму, забарвлення, щільність долоні, довжину пальців. А про хіромантію то й поготів усі чули.

Втім, француженка-фотограф віщуваннями майбутнього за лініями на руці не захоплюється. Зате вона розбирається в пропорціях рук, у їхній формі, у довжині пальців. І думає, що за жестами, напругою і навіть манерою тримати сигарету, ручку або склянку води про власника тих або інших рук можна сказати дуже багато чого. Тому, вивчаючи руки письменників, можна сміливо перефразувати мудрий вислів про те, що очі — дзеркало душі.

Справді, 70 відомих французьких літераторів, котрі «презентували» на київській виставці свої руки, і справді розповіли про себе набагато більше, навіть якби ми вдивлялися в їхні очі.

Фотограф Анні Ассулін
Поруч із зображенням рук того або іншого письменника — його портрет. Ціла галерея знаменитостей: Франсуаза Саган, Філіпп Супо, Жан Бодріяр, Альберто Моравіа, Пол Боулз, Юрген Хабермас, Паскаль Кіньяра, Клод Леві-Стросс, Режі Дебре, Емманюель Левінас... Усі ці особистості на якийсь час залишали свою роботу лише для того, щоб «віддати» свої трудові долоні фотографу. Письменницькі руки можуть бути нервово стиснуті в кулак. Або безвільно повиснути із тліючою сигаретою (як у Франсуази Саган). Або застигнути в процесі творчості. Або торкатися підборіддя, підкреслюючи задуму. Вони можуть бути із прекрасним манікюром або без нього. Можуть відображати вік та образ людини. Або ж цілком відрізнятися від цього образу (тендітна постава і дужі кисті).

— Руки письменників не завжди тонкі й досконалі, — каже мадам Ассулін. — Часто в цих людей руки такі, наче вони працюють не зі словом, а з необробленим деревом! Руки письменників помітно відрізняються від рук скрипалів або піаністів. Хоча, здавалося б, усе має бути інакше — людей інтелектуальної праці багато хто уявляє із довгими пальцями і витонченими долонями. Сьогодні майже всі літератори працюють із комп’ютером. Проте коли я пропоную їм зробити таку незвичайну фотосесію, усі вони механічно хапаються за ручку...

Анні Ассулін також зауважила, що разюча відмінність спостерігається навіть у самому процесі фотозйомки рук письменників і письменниць. Мовляв, дами скуті, напружені. І це нібито пов’язано з моментом інтимності. Але в одному вони мають рацію — за руками можна легко визначити вік.

Франсуаза Саган та її руки
— Усе починається з неформального спілкування за чашкою кави про творчість і про життя, — відкриває Анні «кухню» своєї творчості. — Проте коли письменник чує пропозицію сфотографувати його руки, то зазвичай дивується. Але майже завжди погоджується...

Сьогодні в одній із шухляд робочого столу Анні Ассулін ховаються... близько 500 письменницьких рук!

В Україну майстриня прибула у супроводі французького письменника і своєї ж «моделі» Олів’є Ролена. Він — автор романів «Порт-Судан» і «Паперовий тигр» (його тексти поки що не перекладені в Україні). Коли Анні знімала його руки, то письменник спочатку взяв іграшковий пістолетик. Щоправда, фото видавало «несправжність» зброї, і довелося зробити «дубль два», вклавши у руки Олів’є перо.

Анні Ассу­лін дуже любить читати. Тому у фотографуванні керується одним: їй обов’язково має імпонувати творчість письменника. І на запитання, чи немає в неї бажання сфотографувати, наприклад, руки модного нині французького романіста Фредеріка Бегбедера, мадам Ассулін відповіла категорично: «Ні!». До творчості саме цього автора в Анні немає ані найменшого зацікавлення. І лише книжки «рук», представлених на персональній виставці, їй імпонують найбільше.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі