ТОЙ САМИЙ МАЙДАН

Поділитися
Ну хто з нас не пам’ятає хрестоматійних рядків: «На майдані коло церкви революція іде...» За старих...
Пам’ятник Павлу Тичині

Ну хто з нас не пам’ятає хрестоматійних рядків: «На майдані коло церкви революція іде...» За старих часів цю класику соцреалізму шкільна програма зобов’язувала зубрити напам’ять кілька поколінь дітей Радянської України, від Києва до найвіддаленішої сільської школи. Хоча, якщо вдуматися, у невеличкому вірші Павла Тичини немає ніякої компартійної пропаганди — ліричні рядки, які дуже лаконічно розповідають про бурхливі події, що сталися в нашій країні у часи громадянської війни. Весь пронизливий драматизм цих рядків я відчув, побувавши минулого тижня на тому самому, загалом невеличкому, майдані в селі Піски на Чернігівщині, батьківщині поета.

Церкви, щоправда, немає ще від 1943 року: фашистські окупанти спалили її разом із трьомастами жителями села, помстившись за партизанські справи. Там, де колись було згарище, тепер стоїть величезний хрест, поставлений німцями, які побували в селі уже в наш час. Хрест цей уночі світиться, навіть якщо довкола відключено електрику. Спочатку таке диво техніки викликало в селян душевний трепет. Тепер звикли.

А ще на майдані росте на диво величезна й пишна вікова липа. Це про неї у прекрасному ліричному вірші: «Ви знаєте, як липа шелестить у місячні весняні ночі?..»

Стоїть на тому майдані й досить скромний пам’ятник П.Тичині. Поруч будинок-музей — хата під солом’яним дахом. Тут у сім’ї сільського дяка Григорія разом із дванадцятьма братами та сестрами жив майбутній поет. Музей дуже скромний — прості сільські меблі, посуд, рушники, трохи фотографій та книжок. Більш-менш цінні експонати років сім тому вкрали.

На майдані поховані й батьки Павла Григоровича. Могили їхні біля тієї самої церкви. Вони хоча й не дуже доглянуті, але з добротними огорожами і надгробками. Вклонитися цим могилам, пам’яті нашого знаменитого земляка приїхали до села Піски активісти столичного клубу «Співуча родина», вчителі та учні Київської гімназії №191 імені Павла Тичини. А підготувала й організувала екскурсію знаменитий київський екскурсовод Леонора Натанівна Рахліна, яка очолює історико-краєзнавче об’єднання «КЛІО». Те саме, що два роки тому відкрило екскурсійний маршрут на батьківщину Івана Семеновича Козловського, до села Мар’янівки, яке стало сьогодні місцем паломництва туристів.

Хочеться вірити, що й до села Піски потягнуться екскурсійні автобуси. Адже Павло Тичина того вартий.

На майдані пил спадає,

Замовкає річ...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі