СВІЧА ДЛЯ МАЙСТРА

Поділитися
На чорному оксамиті сяяв Чумацький Шлях, «засвічений» Данилом Лідером. Під ним, потопаючи в морі квітів, лежав Майстер, і таємниця його відходу до зірок мучила своєю нерозв’язністю...

На чорному оксамиті сяяв Чумацький Шлях, «засвічений» Данилом Лідером. Під ним, потопаючи в морі квітів, лежав Майстер, і таємниця його відходу до зірок мучила своєю нерозв’язністю. З Художником прощався театральний і мислячий Київ, і біль втрати в Україні відгукувався й у театральних столицях світу. У хвилини останнього перебування Данила Лідера в стінах переповненого театру згадувався травневий вечір 1997 року, коли на честь 80-річчя Майстра його учні запалили зірки Чумацького Шляху під куполом планетарію. Тоді під сяючими сузір’ями світів не змовкали схвильовані освідчення в любові до вчителя. Амфітеатр виливав хвилі ніжності та захвату. А потім у зал від Д.Лідера було послано кошик із частуванням. Він переходив з рук у руки рядами і кожен знайшов для себе записочку з добрими словами. Мені дісталася рекомендація: «Поганим думкам скажи «тпрусь». Це був ніби порятунок у момент душевної кризи і розпачу, який я долала. Записка живе в оправі біля образу Божої Матері і часто мені допомагає. Епізод цей і записка були випадком, який, як відомо, є частиною закономірності. Багато учнів і колег розкажуть про світлу місію Д.Лідера на крутих поворотах їхнього життя.

За шість десятиліть професійної роботи Д.Лідер, надзвичайним чином об’єднавши чоловічу логіку, дисципліну раціонального розуму з почуттєвим відчуттям світу, зумів проникнути в таємниці мікро- і макрокосмосу людської свідомості. «Я побудував свій код на сцені, — казав митець. — Світ нескінченно малий і нескінченно великий. У цьому структура Космосу, а сцена — модель його простору».

Митця частіше розуміють як істоту спонтанну, ірраціональну, непередбачувану. «Мистецтво, як таємниця любовного спілкування, воно не зводиться до причини, що пояснює його», — казав співмасштабний Д.Лідеру філософ М.Мамардашвілі. Данилу Лідеру це було дано, але, окрім того, Бог дав йому талант незалежного філософствування. Д.Лідер залишив тексти, записані учнями, але найбільше жінкою, другом і колегою по мистецтву Кірою Пітоєвою. Думка філософа, котрому «потрібно думку вирішити», була тканиною його життя. Як мислитель він виступив не на традиційному для філософа полі — в театрі. Його ж він мислив по-шекспірівськи: «Весь світ — театр» або — модель світобудови. Його «концепція конфлікту», яку «офіційна естетика» довго не приймала, проникала в серцевину світоустрою. «Конфлікт, — наполягав Д.Лідер, — лежить у просторі світу і передує тексту п’єси. Шукай конфлікт, знаходь йому форму втілення і ти зумієш відвоювати ще одну таємницю буття». Цими одкровеннями він ділився з кожним, хто здатен мислити.

Там, де з’являвся Д.Лідер, завжди стриманий, завбачливо-делікатний, створювалося поле особливого тяжіння, якийсь унікальний простір сприйняття співбесіди. Вчитель розмірковував уголос, намацуючи нитку суті розмови і втягуючи в неї учнів. Його школа сценографії виявилася потужною і продуктивною тому, що Д.Лідер учив не одного лише ремесла художника, а насамперед мислити-розмірковувати про сутність, а отже — філософствувати. Його філософія була істинною «думкою думки», умінням «тримати думку», тобто опановувати те, що істинно. Його Генієм був артистичний ентузіазм мислення, інтенсивність життєвого переживання відкритих Д.Лідеру сутностей. «Відшукування проблеми, виявлення конфлікту, перебування форми, фактури, матеріалу — створення багатозначного, незавершеного образу. Він відкриється в «дієвій режисурі» спектаклю. Цей метод став революцією в театрі і був сприйнятий прогресивними режисерами і сценографами світу. Новий метод народився в союзі художнього осяяння і живого, схвильованого мислення. Думка, подібно живому організму, не може просто бути — вона живе лише тоді, коли її «тримають», тоді вона діє. Думка Данила Лідера постійно перебувала в «точках інтенсивності» — вона була середовищем перебування його інтелекту.

Данило Данилович добре розумів зміст особистого духовного зусилля. Почавши свою творчість у невільній країні, дуже несправедливій і жорстокій до митця, він багато десятиліть стояв як лицар мистецтва й честі в осередку створеного ним світу на сцені театру ім. І.Франка, на інших сценах і бачив своє завдання в тому, щоб собою і через себе зв’язати нитки хвилин, годин, днів, десятиліть, культур і країн. І все це — наввипередки з небуттям. Майстер переміг його.

Живучи в суспільстві, де орієнтування на гасла вихолощувало індивідуальність, а «честь і розум епохи» перебувала на «сталінських курортах» (що торкнулося і Д.Лідера), митець рано пішов у «зазор свободи». Він не дисидентствував, не боровся із системою без гніву і закидів. Д.Лідер відчув потребу бути вільним і став таким в усвідомленому ним просторі творчості. До речі, театр із його умовністю, як типологічною сутністю, у СРСР був рятівною нішею для багатьох митців нестандартного мислення.

Д.Лідер ще в сімдесяті підцензурні роки переналаштував себе на творчу свободу, а слідом за собою й учнів-послідовників. У нашому банальному житті сталася зустріч із мислителем, чиє життя (ми це гостро відчували) було налаштоване на високу, невидиму хвилю і породжувало особливий світ, що зник із Данилом Лідером. Ті, хто залишився, знає, ця людина колись мужньо сказала собі: «Можеш лише ти».

Все його життя було поєдинком честі з нерозумністю буття. Як істинний Лідер він залишився жити в думці, у пророчих судженнях. А це не здається в архів. Перемогою Майстра стало знаходження учнями «морального закону в собі», а багатьма з нас — «зоряного неба над головою». Тепер він там, разом з Еммануїлом Кантом, якого так це захоплювало. Засмучує те, що Д.Лідер більше не запитає, як це було 1997 р. по виході статті про нього: «Звідки ви так гарно мене знаєте?»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі