РИБНИЙ ДЕТЕКТИВ, або ЩО ОХОРОНЯЄШ, ТЕ Й МАЄШ?

Поділитися
Якщо ви проїдетеся дорогами Миколаївщини, особливо поблизу лиманів, річок, то помітите чимало... риби й раків...

Якщо ви проїдетеся дорогами Миколаївщини, особливо поблизу лиманів, річок, то помітите чимало... риби й раків. Їх продають усюди: на офіційних і «диких» ринках, уздовж трас... Це — лише видима частина айсберга. Про його підводну частину більше знають правоохоронні органи, які час від часу виявляють ланцюжки незаконного збуту риби «продуктивністю» у десятки, сотні тонн. Втім, не будемо перебільшувати наполегливість правоохоронних органів у цьому плані — вона могла б бути і більшою. Показовий ще один момент. Рибний достаток, яким область, не задовольняючись місцевими споживачами, ділиться з Одесою і Херсоном, процвітає будь-якої пори року, а найпишніше — під час заборони.

Ось уже не рік і не два місцеві ЗМІ публікують статті та кореспонденції, схожі на детективи. Напевно, дуже важко знайти в інших місцях такі факти: начальник облдержавтоінспекції — відомства, покликаного захищати рибні запаси, — фігурує в ролі браконьєра, який працює з розмахом. Про рибний магазин «Басвар» (у назві проглядається прізвище та ім’я Валерія Баскацького) ходять легенди. Судячи з усього, цей магазин було створено для того, щоб, так би мовити, сконцентрувати знахідки рибінспекції в одному місці. Тут, як чимало разів було встановлено працівниками відділу управління Мінекобезпеки, на всю губу торгують рибою, вилученою в браконьєрів; у різні часи сюди надходила, у більших чи менших обсягах, і не обрахована ніде риба. А авторам цих рядків багато разів припадало переконуватися, що за прикладом начальника рибінспекції прості інспектори через підставних осіб розгортали «тіньову» торгівлю рибою.

Виникла ціла мережа реалізаторів, і велика частина виловленої риби йшла «наліво». Тим часом статистика безсторонньо констатувала, що за вісім останніх років видобуток риби на Миколаївщині зменшився... (наскільки б ви думали?) утричі. І це при тому, що лише сліпий не побачить, що риби й раків у річках і лиманах за останній час не лише не зменшилося, а й збільшилося. Річ у тім, що біди сільгосппідприємств, які через фінансові труднощі вдесятеро зменшили застосування гербіцидів і мінеральних добрив, позитивно позначилися на стані водної фауни. Але навіть за умов цього зростання «ненажерливий» «Басвар» і численні реалізатори «тіньового» рибного промислу сказали своє слово. Рибні потоки йдуть в іншому напрямі. Про стиль роботи миколаївських рибних інспекторів кореспондентам «ДТ» розповіла людина, яка чимало років пропрацювала директором рибколгоспу. Бачачи, що вагома частина улову розкрадається, він хотів спертися на рибінспекцію: допоможіть, мовляв, навести порядок. Але для останніх це виявилося непотрібним тягарем. Вони постаралися, щоб до рук прибрали не рибалок, а самого голову, який раптом розпочав «каламутити воду», порушувати існуючий порядок. Не сваритися з браконьєрами, і особливо з рибалками-професіоналами, а використовувати їх, приїхати набрати риби — ось методи роботи держрибінспекції, що встановилися. А на водоймах працюють злочинні кримінальні групи, і такого свавілля, як свідчать сусіди, немає ні в Херсонській, ні в Кримській областях — через це браконьєри їдуть за здобиччю на миколаївські лимани.

Голова постійної комісії з питань екології, охорони навколишнього середовища і раціонального використання природних ресурсів облради Валерій Сурін звернув увагу на те, що рибінспекція взагалі усунулася від рибозахисту і риборозведення. І підтвердив на минулій сесії облради своє слово тим, що лише на настійну вимогу сторонніх людей облдержінспекція зажадала у виробників відшкодування збитку, нанесеного рибним запасам. Відомство, вважає Валерій Сурін, абсолютно не займається відтворенням рибних запасів і поточною меліорацією. За останні два-три роки вп’ятеро зменшилася кількість штучних гнізд для нересту риби. Не чистяться канали, через що гинуть мальки. Справжня вакханалія відбувається в рибодобуванні. У 90-ті роки в області було вісім риболовецьких організацій, нині — 25... Ліцензія на виловлення риби видається будь-кому і за невідомими критеріями, у всякому разі, дотримання законів та інструкцій із риболовлі та порядку збуту риби облрибінспекція не вимагає. Більше того, коли контролюючі органи вирішили перевірити виконання меліоративних робіт на нинішній рік, які повинні робити рибодобувні органи, то виявилося, що більшість із них цим зовсім не займаються, а якщо й займаються, то... З власної ініціативи. Чим же тоді відрізняється відомство від браконьєрів, яких воно покликано ловити, якщо саме палець об палець не вдарить для відтворення риби, зате не без успіху приторговує цим ласим продуктом, закриваючи очі на всі неподобства?

Стурбованість із приводу стану з охороною рибних запасів на Миколаївщині спостерігається вже протягом кількох років. Ні для кого не є секретом ні магазин «Басвар», ні риботорговці, які процвітають.

У місцевій пресі, де із рідкісною одностайністю відображають громадську думку, писалося й пишеться про справжню рибну мафію, у сіті якої потрапляють не лише риба, а й людські долі. Чого варта, приміром, тільки розправа з рибінспектором Станіславом Михайловим, який, не змирившись із позицією свого безпосереднього начальника, рішуче виступив проти ватажків рибної мафії. Після цього його звільнили. Доля голови рибколгоспу імені Ольшанського Анатолія Дементьєва показова не менше. На посаді голови він спробував навести порядок у збуті риби промисловими бригадами, які розкрадали улов. Йому тоді вдалося знайти спільну мову з рибалками, перевести їх на госпрозрахунок, домогтися зацікавленості в легальній реалізації риби. Однак справившись із рибалками, голова «спіткнувся» на розгалуженій системі рибної мафії. Кілька років людину тягали, відкриваючи й закриваючи кримінальні справи. І хоча нічого не знайшли, експеримент із госпрозрахунком і чесною працею рибалок був знищений на корені.

З приходом на посаду голови облдержадміністрації Олексія Гаркуші, не без певних зусиль (знайшлося чимало захисників) був відправлений у відставку начальник управління екологічної безпеки області Едуард Галат, якого газети й народний поголос беззастережно пов’язували з рибними махінаторами. Але «добратися» до Валерія Баскацького, до «Басвара», до менш відомих відгалужень, які за допомогою досвідчених юристів виглядали цілком законно, виявилося складніше. Олексій Гаркуша направив до столиці подання, в якому обгрунтував необхідність зняття з посади начальника облрибінспекції Валерія Баскацького. Проте у відповідь місцева виконавча влада отримала повідомлення, що кадрові зміни в Миколаївській облрибінспекції не плануються. Більше того, Київ надіслав пізніше до облдержадміністрації папір на узгодження, тільки інше. Виявляється, Валерія Баскацького київські покровителі висували на... державну нагороду і просили губернатора підтримати їх у цьому.

Судячи з усього, цей папір і став тієї останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння місцевої влади. Питання про роботу облдержрибінспекції зі зберігання рибних запасів було винесене на обговорення сесії облради. Саме обговорення було стислим, але бурхливим. Не знайшлося жодного депутата, який би сказав добре слово про роботу Баскацького. Виступ же найголовнішого рибінспектора лише підтвердив необхідність кадрових змін. У тому, що в області створилася катастрофічна ситуація зі зберіганням рибних запасів, він звинувачував усіх: Кабмін, недосконале законодавство, своє начальство, що, з його слів, саме займається ліцензуванням, не радячись із ним підбирає організації та приватних підприємців для заготівлі риби. Сесія з рідкісною єдністю визнала роботу облдержрибінспекції незадо- вільною, а стан справ з охороною і відтворенням рибних ресурсів таким, що потребує негайного втручання.

Проте, на жаль, і після рішення сесії ситуація в області не поліпшилася, як і раніше, панує рибно-ринкове свавілля. Чи не тому, що це влаштовує столичне рибне відомство, думка якого про ситуацію так різко розходиться з думкою депутатів і громадськості? Оскільки, погодьтеся, між вимогою беззастережної відставки і прагненням нагородити людину, витівки якої непокоять усю область, — дистанція надто велика.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі