РАДІСНО ПЛУГ РІЖЕ

Поділитися
Не знаю, як хто, але особисто я страшенно полюбляю стежити за перипетіями публічного життя письменників...

Не знаю, як хто, але особисто я страшенно полюбляю стежити за перипетіями публічного життя письменників. Якщо письменник іде на телебачення, на радіо, дає інтерв’ю газеті — значить це все комусь потрібно. Це нібито аксіома. Потрібно самому письменнику — насамперед для просування певних своїх ідей. Та й, зрештою, для самореклами.

Різними шляхами йдуть письменники до широкого загалу. Наприклад, нещодавно російський поет Тімур Кібіров завітав до Татьяни Толстої та Дуні Смірнової на програму «Школа злословия». І так нічого й не сказав. Ні, він, затинаючись і ховаючи хитрі очі, розповідав — про занепад духовності й цивілізації, про навалу сленґу і поп-культури, про рецепти виживання Росії і російської культури. Ведучі дивилися на поета закохано і явно не хотіли його переобтяжувати, милуючись у своїх закадрових коментарях: «От ви, Татьяно, погляньте, як він зважує кожне слово! Як він насправді за все це переживає... Як йому болить...» Мені ж здалося, що насправді Кібірову було байдуже. Проте одне я збагнув: поет не конче має бути інтелектуалом. Запрошуючи поета, найліпше говорити про нього, його власну творчість, бо, приміром, розповідати всім про те, що кібіровська доня слухає в магнітофоні «ублюдков», м’яко кажучи, — несмак. Я б назвав цей жанр побутування літератора в мас-медіа «Плачем Ярославни Публічним» (ПЯП). Однак повернуся від проблем російської культури до наших внутрішніх «плачів».

Хто як, а українські письменники, мабуть, чемпіони світу з різного виду «плачів». Український ПЯП можна класифікувати як «спілчанський патріотичний», «від постмодернізму і бездуховності», «пошук ворогів нації та української мови», «погроза ворогам української мови і нації», «антиросійський стандартний», «антиамериканський», «ремствування на державу, яка не підтримує українську книжку» тощо. Особливо добре чути різноманітні плачі в національно заанґажованих виданнях і радіопрограмах. Вічним чемпіоном серед перших є «Літературна Україна». Це насправді дуже добре поставлений і досвідчений плач. Серед радійних плакальників, на мій погляд, першість — за українською редакцією радіо «Свобода». Принаймні сьогодні її «культурна частина» з гордістю може носити жовті заплакані майтки лідера.

Наприклад, розмова ведучого Тараса Марусика з письменниками Василем Шклярем і Сергієм Плачиндою на тему «Письменник і мова» від 1.11.2003. Приводом для чергової розмови про утиски української мови стало закриття єдиної української школи в Донецьку. Миттєвий коментар В.Шкляра щодо цих подій: «Зараз українська мова в небезпеці, вона — між цією Сциллою і Харибдою, між великодержавним російським шовінізмом і сіонізмом». Зрозуміло вам, хто винен? Пішли далі. Запитання слухача про переваги української мови над російською і англійською. Сергій Плачинда: «Я можу сказати, що переваг багато. А одна з переваг — це давнезність, так би мовити, української мови...» А ще, виявляється, якийсь дешифролог дешифрував три перші українсько-трипільські слова, «які, власне, є епосом: «Радісно плуг ріже». Одразу пізнаєш, що це є Трипільська доба, що це — хлібороби, що вони поетизували свою працю. От перевага», — не вгамовується С.Плачинда. А ще — відкритим текстом про те, що ті, хто розмовляють в Україні російською не мають совісті, українська мова — попередниця праіндоєвропейської, в кожній фразі — неприхована ксенофобська риторика і заклики до боротьби.

І справді, справжня пуанта цього ефіру, звісно, не «арійський плач» Плачинди, а лапідарні, як постріл, слова Василя Шкляра: «Колись хлопці-холодноярівці, мої земляки, казали в 20-х роках: «На кожне російське слово відповіддю може бути тільки постріл». Оце вже насправді серйозна заявка: від плачів плавно переходимо до пострілів. Звісно, можна було б сказати, що це просто така собі гарна метафора підпитого «генія». Але особисто мені, україномовному, страшно стає від таких метафор. Отака-от боротьба за мову виходить. Радісно пістолет стріляє, панове «патріоти». А хто буде за слова відповідати?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі