Про те, як швейцарці українські громади навчали

Поділитися
Підбито підсумки конкурсу на висвітлення у медіа найкращих практик самоорганізації сільського населення.

Конкурс серед регіональних ЗМІ тривав шість місяців і проходив у п’яти регіонах України - Сумській, Дніпропетровській, Вінницькій, Івано-Франківській областях та АР Крим. Ініціатором конкурсу виступив швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, який уже кілька років працює в нашій країні.

- Ще десять років тому наші громади було дуже важко розворушити, - розповідає керівник проекту DESPRO Оксана Гар­нець. - Люди просто не вірили в можливість зробити щось для себе самостійно. Остерігалися вкладати власні кошти. Сьогодні ж активність дуже висока. Більше того, статистика свідчить, що наш проект сам собою слугує своєрідним каталізатором активності громади і влади. Міркуйте самі: у 2007-2010 рр. у нас було 40 проектів із середньою вартістю 160 тис. грн. За результатами ж 2011 року - 32 проекти з середньою вартістю понад мільйон (!) гривень. З цього випливає, що сьогодні ми працюємо вже не з точковими проектами, які покривають одну або дві вулиці, буде то світло, вода чи вивезення відходів, а з такими проектами, які вирішують проблеми цілого окремого села або селища.

При цьому дуже цікаво, що змінилося відсоткове співвідношення внеску в проект. У першій фазі ми пропонували схему - 25% від громади і місцевого бюджету, 75% - наш проект. Сьогодні DESPRO вкладає тільки 20%, 10% - влада, решту 70% - люди! Які самі відновлюють дитячі садки та клуби, проводять газ і воду, будують дитячі майданчики і навіть власні музеї. Повірте, нам дуже захотілося розповісти про це всім. Тим, хто ще залишився сидіти у «своїй хаті скраю». Звідси й виникла ідея конкурсу серед журналістів. Які б подивилися разом із нами, що може зробити для себе сильна й відповідальна громада, і написали про це.

- Завдання журналіста - знайти такі приклади й описати їх так, аби вийшов корисний, інформативний матеріал, - продов­жила директор ТО ЗМІ України «Славута» (реалізатора конкурсу) Валерія Бондаренко. - І зов­сім не важливо, хто саме допоміг цей проект реалізувати - влада, бізнес чи грантова структура. Усі шляхи хороші, якщо привели до результату. Саме такі матеріали ми й відбирали на конкурс. Надійшло понад сто публікацій. Але тільки 37 відповідали вимогам. Ми також відбракували всі хвалебні оди владі та керівництву (на що часто грішить регіональна преса). Експерти (представники найкращих українських ЗМІ і проекту DESPRO) оцінювали матеріали за кількома критеріями (актуальність теми, якість подачі матеріалу, агітаційна роль публікації), виставляючи кожному матеріалу відповідні бали. За їх сумою й визначилися переможці відразу в кількох номінаціях.

Отже, у номінації «Най­краща публікація (сюжет)» переміг радіо­репортаж «Будів­ниц­тво діючого макету Запо­різь­кої січі» (Людмила Громо­вик, ОДТРК м. Дніпро­петров­ська). Лідером серед видань за кількістю публікацій про розвиток громад стала газета «Благовіст» (Сумська область). Найцікаві­ший досвід, на думку експертів, був показаний у матеріалі «Світяться вогнями вулиці у Слов’янці» (Валентина Кордю­кова, газета «Зоря», Дніпро­петров­ська область). А головний приз від проекту DESPRO - ознайомлювальна поїздка до Швейцарії, дістався сумській регіональній газеті «Новіні Тростянеччині».

Понад те, DT.UA, як і інші видання, котрі взяли участь у роботі експертної ради, відзначило своїх найкращих номінантів. Серед них опинилися наймолодші учасники конкурсу - Ліліана Хомишин, що представляє газету «Добра справа» (Івано-Франківська область), за матеріал «Поляна Франкових героїв», та Юлія Гайдіна за цикл талановитих публікацій у вже згаданій нами газеті «Благовіст».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі