Польща продовжує наполягати, аби львівські музейники повернули безцінні полотна XVII століття у костел

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© travelua.info
Посол Польщі запропонував львівським музейникам повернути шедеври пензля Мартіно Альтомонте «Битва під Віднем» і «Битва під Парканами» на історичне місце. «Не може бути навіть мови про те, щоб шедеври Альтомонте, які є власністю Львівської галереї, якимось «несподіваним» чином опинилися в Польщі», - запевнив дипломат.

Посол Польщі в Україні Генрік Литвин вважає, що Львівська галерея мистецтв повинна повернути полотна XVII століття пензля Мартіно Альтомонте «Битва під Віднем» і «Битва під Парканами» на своє історичне місце - в костел міста Жовква. На думку посла, повернення костелу полотен не призведе до того, що безцінні шедеври будуть вивезені до Польщі. Про це він повідомив в інтерв'ю ZN.UA.

«Не може бути навіть мови про те, щоб шедеври Альтомонте, які є власністю Львівської галереї, якимось «несподіваним» чином опинилися в Польщі ... Ці живописні шедеври належать Україні. І саме в Україні вони повинні експонуватися. Мається на увазі містечко Жовква. Територія України. Львівська область. Римо-католицький костел Святого Лаврентія. Жовква, як відомо, розташована за 25 кілометрів на північ від Львова і за 35 кілометрів від українсько-польського кордону. І з цього приводу не повинно бути ніяких спекуляцій. Картини Альтомонте, повторюю, культурна власність України. Разом з тим - це наша спільна культурна, історична цінність», - заявив посол.

«Тому наша ідея і пропозиція полягає в тому, щоб картини Мартіно Альтомонте «Битва під Віднем» і «Битва під Парканами» повернулися у свій автентичний простір, яким є унікальне архітектурне середовище, передбачене для робіт самим автором. Важливо, щоб українці і поляки, а також туристи з інших країн, яким випаде можливість приїхати у Жовкву, також відчули всю велич геніального задуму Альтомонте, італійського майстра, що блискуче виконав замовлення короля Яна ІІІ Собеського. Ці роботи стали і художнім тріумфом живописця, і важливим символом для народів Речі Посполитої», - зазначив Генрік Литвин.

- Польща вимагає у Львівської галереї передати унікальні картини XVII століття в костел

«Справді, є спільна культурна спадщина - витвори великих майстрів, створені саме на цих територіях за часів існування першої Речі Посполитої, і я не думаю, що можна або потрібно розділяти і підраховувати, скільки в цьому відсотків польської, а скільки - української спадщини . Це - наші спільні традиції, це - наша спільна культура», - заявив дипломат.

За словами Литвина, з польського боку не існує ніякого конфлікту - тільки пропозиція. «Будь ласка, давайте реалізуємо спільними зусиллями важливу історичну місію - повернемо костелу Святого Лаврентія у Жовкві його історичний вигляд. Тим більше що вже так багато зроблено. І сам костел підготовлений до того, щоб у ньому були розміщені картини. Можна зробити ще більше, можна і ці умови покращувати», - підкреслив він.

Як повідомляло ZN.UA, Польща наполегливо вимагає від України передати ці унікальні батальні полотна на депозит костелу св. Лаврентія (м. Жовква). Серед них дві найбільші роботи Альтомонте «Битва під Віднем» і «Битва під Парканами». Крім того, полякам хотілося б мати у себе і полотна «Битва під Хотином» Андреаса Стеха і «Баталія під Клушино» Симона Богушовіча.

Однак українські художники не підтримують повернення костелу полотен, відреставрованих завдяки старанням нині покійного генерального директора Львівської галереї мистецтв Бориса Возницького. Вони наполягають, що в костелі не створені належні умови зберігання полотен - протягом трьох століть ці витвори тричі капітально реставрувалися.

У Львові вважають можливу передачу творів Альтомонте прихованим відчуженням українських культурних цінностей. На думку митців, якщо картини передадуть костелу, це може послужити причиною того, що культурна спадщина просто «розтягнуть». Деякі фахівці вважають, що полотна Альтомонте взагалі вивезуть до Польщі.

Подробиці читайте в газеті «Дзеркало тижня. Україна» в інтерв'ю посла Польщі в Україні Генріка Литвина. !zn

Читайте також:

Посол Польщі в Україні Генрік Литвин: «З приводу шедеврів Альтомонте не повинно бути спекуляцій, вони належать Україні»


Війни і таємниці улюбленого художника польського короля

Дочка Возницького відмовилася від кадрової революції у Львівській галереї

Ситуація Львівська інтрига: «крісло» Возницького та польські мільйони

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі