«Ой чий то кінь стоїть...» «Тарас Бульба» може стати останнім фільмом у кар’єрі Володимира Бортка

Поділитися
Цього тижня у Запоріжжі стартували зйомки одного із найбільш довгоочі-куваних кінопроектів навіть не останніх років, а, напевно, десятиліть...

Цього тижня у Запоріжжі стартували зйомки одного із найбільш довгоочі-куваних кінопроектів навіть не останніх років, а, напевно, десятиліть. Те, чого досі не вдалося ні Депардьє, ні Гресю, здається, починає вдаватися російському режисеру українського походження Володимиру Бортку. На легендарній Хортиці розпочалася робота над «Тарасом Бульбою» (у головних ролях — Богдан Ступка, Ада Роговцева, Ігор Петренко, Володимир Вдовиченков). Режисер признався «ДТ», що хотів би підготувати й україномовну версію свого проекту.

Перелік кінокартин, які знімалися у Запоріжжі і стали згодом знаковими, за великим рахунком, вичерпується «Весною на Зарічній вулиці» Фелікса Міронера і Марлена Хуциєва та «Єдиною» Йосипа Хейфіца. Проте з нинішнього року цей список поповниться новою роботою Володимира Бортка (відомого за екранізаціями «Собачого серця», «Ідіота», «Майстра і Маргарити»). З 1 лютого кипить робота над кіноверсією гоголівського «Бульби».

Перший знімальний день у Запоріжжі розпочався з роботи над сценою сумних спогадів Тараса на березі Дніпра, його роздумів про важкі втрати сім’ї і побратимів.

Оригінальні декорації фільму органічно доповнив розташований на острові Хортиця історико-культурний комплекс «Запорозька Січ», який вже не перший рік зовсім не ударними темпами споруджують на території національного заповідника.

Відповідно до виробничого графіка, робота кінематографістів на Хортиці триватиме поки що тільки три дні, а потім «бортківські» запорожці повернуться на острів уже влітку. Втім, крім Запоріжжя, зйомки фільму проходитимуть в Асканії-Новій, Хотині, Кам’янці-Подільському, Києві і Варшаві. Інтер’єрні сцени зніматимуться в павільйонах «Ленфільму», де вже побудовано десять декорацій.

— Ми планували зйомки в Пироговому, — розповідає «ДТ» режисер Володимир Бортко. — Ми запропонували адміністрації Музею архітектури і побуту побудувати козацький хутір, гарантуючи його повну історичну достовірність і наступну передачу будівель музею. Але нам сказали: «Не треба!». Чому «не треба», я не знаю. Можливо, причина в бажанні адміністрації, щоб хутір був там, де вони хочуть, а не там, де нам треба. На щастя, у Запоріжжі з такими недоречностями ми не зустрілися, маючи цілковите порозуміння і підтримку як працівників національного заповідника, так і місцевої влади.

Новий проект режисера реалізується на кіностудії «Мосфільм» (об’єднання «Арк-фільм») і цілком фінансується російською стороною. Проте участь України усе ж таки не вичерпується наданням місць для натурних зйомок і залученням місцевих жителів до масовок. У фільмі зайняті українські актори. У ролі Тараса — Богдан Ступка, його дружини — Ада Роговцева. Спеціально для Остапа Ступки режисер розширив роль козака Вертихвоста. Одним із художників-постановників виступає відомий графік Сергій Якутович, котрий має кінематографічний досвід у кінострічці «Мазепа» і продовжує творчі традиції батька — Георгія Якутовича, який працював свого часу із Сергієм Параджановим. Тепер Якутович-молодший співпрацює із російським колегою Володимиром Свєтозаровим, із яким В.Бортко зняв практично усі свої фільми.

На ролі синів Тараса запрошені Володимир Вдовиченков (Остап) і Ігор Петренко (Андрій). А от у Панночку перевтілиться польська акторка Магда Мельцаж. У фільмі також побажав знятися знаменитий «мушкетер» Михайло Боярський — для нього Бортко спе-ціально придумав одну велику роль.

За словами продюсера Олександра Потьомкіна, масштабність постановки проекту цілком порівнянна з «Війною і миром» Сергія Бондарчука. У зйомках батальних сцен «Тараса Бульби» будуть задіяні до 200 вершників і близько тисячі піших воїнів. Організовуватиме їхні дії американський постановник кінних трюків Ніку Пауелу, який брав участь у створенні «Гладіатора», «Хороброго серця», «Останнього самурая».

Про бюджет фільму його автори не розводяться, посилаючись на комерційну таємницю. Але згадувану в пресі суму 25 млн. дол. називають завищеною.

Однією з особливостей майбутньої стрічки стане закадровий текст. Як пояснив Бортко, під час створення сценарію він просто не міг відмовитися від геніальної гоголівської прози.

Звісно, картина вийде російською мовою. Але якщо її куплять для демонстрації в Україні, режисер має намір наполягати на українському дубляжі. Тим більше що, на переконання Бортка, хоч повість і написана російською, у ній яскраво виражена мелодика української мови.

Чи стане «Тарас Бульба» останнім фільмом Бортка, як він заявляв про це в Санкт-Петербурзі? У розмові з кореспондентом «ДТ» режисер був не таким категоричним.

— Робота над фільмом важка фізично, а сили не безмежні. Мені вже 60 років, у цьому віці люди йдуть на пенсію. І краще це зробити якщо й не перебуваючи на вершині, то принаймні не дуже внизу. Можливо, я зніму ще щось, але цілком імовірно, що це остання моя стрічка. Вибір для екранізації повісті Гоголя зумовлений, по-перше, тим, що це для мене одна з найулюбленіших книжок. А по-друге... Гадаю, мене добре зрозуміють і росіяни, і українці: коли нація переживає не найкращий період свого розвитку, хочеться нагадати, що в нас були чудові пращури, котрі показували нам приклад, як треба ставитися до життя і любити свою Батьківщину. Це надзвичайно важливо сьогодні — як в Україні, так і в Росії.

Наскільки й як сприймуть глядачі кінематографічний задум — справа часу. Проте вже нині є підстави припускати, що фільм не залишиться непоміченим і, цілком імовірно, викличе жваві дискусії, як це було і з попередніми роботами Бортка (наприклад, із тим самим «Майстром...», адже суперечки точаться дотепер). Тим більше, що цього разу режисер, схоже, має намір дещо відступити від принципу практично добуквенного перекладу літературного твору мовою кіно. «Мені хочеться не висловитися або зробити якісь оригінальні рухи з приводу написаного Гоголем. Мені хочеться розповісти про те, про що хотів розповісти письменник», — продовжує стверджувати режисер. І водночас вважає, що описана Гоголем кремезна багатопудова фігура головного героя — це усього лиш метафора. А прагнення відобразити трагічну долю Панночки, яка за кіноверсією вмирає під час пологів, цілком мотивована сюжетом. До речі. Героїня постане у фільмі як Эльжбета Мазовецька.

Утім, навіщо загадувати? Краще дочекатися прем’єри. Часу ж, по суті, залишилося небагато — роботу над фільмом В.Бортко пообіцяв закінчити 24 лютого наступного року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі