Нас витягнуть з-під уламків... Євро-2012 як примарна загроза для вітчизняної культури?

Поділитися
Вітчизняні культактивісти, які на днях зібралися під стягами акції «Україна — зона культурного лиха», знову били на сполох.....

Вітчизняні культактивісти, які на днях зібралися під стягами акції «Україна — зона культурного лиха», знову били на сполох... Заява пролунала, за великим рахунком, шокуюча: настільки бажаний для України Євро-2012 здатен остаточно підрубати сук, на якому поки ще сидить українська наука та культура. І відразу бездомними можуть опинитися чимало культінституцій, «провина» яких лише в тому, що розташовані вони в центрі столиці — а на їхній території «оселять» футболістів.

Уже 30 листопада планують проведення громадських слухань на тему: «Україна — зона культурного лиха». Головна мета — зібрати і структурувати інформацію про тяжке становище (майже стихійне!) усіх галузей української культури та мистецтва — музеїв, театрів, книгарень, історичних пам’яток, галерей.

Культактивісти кажуть, що сьогодні в Україні маємо одну книгарню на 100 тисяч населення. Для порівняння: у сусідній Польщі одна книгарня на 10 тисяч. Якщо в 1991-му в Україні було понад 3000 книгарень, то на сьогодні — 500. І щоб досягти рівня 91-го, потрібно щодня відкривати по одному магазину протягом десяти років. Тільки в центрі Києва «зачищено» 20 книгарень («Дружба», «Мистецтво», «Ноти», Планета», «Зміна», «Сузір’я»...). Що ж до науки, то нині в Україні на одного науковця щорічно витрачають майже вчетверо менше коштів, ніж у Росії, у 24 рази менше, ніж у Бразилії, і приблизно у 100 разів менше, ніж у США. А річний бюджет НАН України сьогодні дорівнює сукупному бюджету двох футбольних команд — «Динамо» і «Шахтар». Так, ми йдемо до Євросоюзу. Однак ЄС зовсім не потрібні 40 мільйонів варварів, які мріють лише про пиво і футбол.

Президент Українсь­кої асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр АФОНІН вважає: «В Україні не реалізуються заходи, які сприяли б виданню та поширенню книжок, а чимало книгарень стали заручниками жадібних людей, які перебувають при владі. Їхні керівники розуміють, що нинішній переділ може бути для них останнім. Поки в результаті протестних публікацій припинене виселення книгарні «Знання» на Хрещатику. Українська книжка — «жертовна коза» для можновладців. Відповідно до статистики, 5% молодих людей не можуть служити в армії зовсім не за станом здоров’я, а через елементарну неграмотність. Нині відбувається тотальна віртуалізація українських книжок, тому що навіть ті магазини, які ще хоч якось тримаються на плаву, сьогодні масово окуповані іноземним продуктом. І тільки на дев’ять імпортних книжок в Україні продається одна українська…»

Член Асоціації українських письменників Сергій ГРАБОВСЬКИЙ зазначив: «Влада країни не усвідомлює ролі гуманітарних наук. Уряд ще влітку вирішив виселити Інститут філософії, який розміщений на вул. Трьохсвятительській, 4, щоб це приміщення зайняла структура, яка опікуватиметься підготовкою футбольного чемпіонату. Також є ідея будівництва «гуманітарного хмарочоса» Академії наук на вулиці Терещенківській, у який переїдуть усі соціальні та гуманітарні інститути академії. Однак, швидше, йдеться про бажання інвесторів забрати ласі шматочки в центрі Києва…»

Віталій КАПРАНОВ, своєю чергою, повідомив, що на майбутніх зборах «Україна — зона культурного лиха» передбачено підготувати лист-звернення до президента УЄФА Мішеля Платіні, який передадуть і президентові України Віктору Ющенку. У цьому посланні прохання винести на найближче засідання комітету питання про перенесення місця проведення Євро-2012. Оскільки... футбол може знищити українську культуру та науку. Адже влада намагається виселити ряд культурних інституцій із приміщень у центрі Києва, мотивуючи це потребою підготовки до Євро-2012.

У листі-зверненні до голови організаційного комітету УЄФА наведено список академічних наукових установ, які можуть виселити напередодні проведення Євро-2012 (Інститут філософії ім.Г.Сковороди, Інститут літератури ім.Т.Шевченка, Інститут мовознавства ім.О.Потебні, Інститут української археографії і джерелознавства, Інститут держави і права ім.В.Корецького, Інститут Східноєвропейських досліджень і т.п.). Усього — 13 організацій. Ось лише кілька витягів із проекту майбутнього звернення: «Українська влада давно й послідовно знищує національну культуру, але вперше — за допомогою міжнародних спортивних організацій… Просимо винести на найближче засідання Виконавчого комітету УЄФА питання про перенесення місця проведення Євро-2012 із метою припинення гноблення української культури і збереження позитивного іміджу футболу та УЄФА в очах світової громадськості…»

Марія МАТІОС, лауреат Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка, переконана: «Культпогроми нині проходять під пильним «патронатом» влади. Щоб не опинитися в бункері, письменникам сьогодні потрібно не мовчати, а чинити опір словом, що ранить більше, ніж батіг. Стан безмовності неприродний для успішного письменника, коли знищують українську культуру».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі