Лики великих — тільки оригінали

Поділитися
У Національному художньому музеї України в рамках «Фотобієнале-2007», що проходить у столиці, відкрилася виставка «Персони з колекції Дмитра Андрієвського»...

У Національному художньому музеї України в рамках «Фотобієнале-2007», що проходить у столиці, відкрилася виставка «Персони з колекції Дмитра Андрієвського». Тут уперше представлено роботи Гельмута Ньютона, Мана Рея, Робера Дуано, Робера Дешарна. Під час підготовки експозиції колекція пана Андрієвського поповнилася ще й роботами Брассаї, Пауля Хорста і Берта Стерна.

Тепер, коли фотосвіт став різнобарвним, чорно-білі фотографії здаються особливими — легкими й бездоганними. Вони відбивають атмосферу «тієї» епохи. Тим більше коли йдеться про таких фотомайстрів... Відомо, що зібрані роботи коштують чималих грошей і продаються на світових аукціонах: чорно-білі ракурси нині в моді. На цій виставці всі фотографії — портрети знаменитостей ХХ століття.

Фотограф Гельмут Ньютон — любитель оголеного тіла. В експозиції — його «Дженні Капітан у пансіоні Доріан». Відомо, що це любима модель фотографа, який бездоганно знімав світські персонажі для Vogue, Playboy, Elle, Harpers, Bazaar. На шиї в оголеної моделі гіпс, ліва нога — теж у гіпсі, в руках Дженні — милиця, але обличчя горде, радісне. Саме наприкінці 70-х Ньютон узявся за створення серії фотографій оголених жінок у гіпсі, хірургічних корсетах, різноманітних шийних фіксаторах. Був навіть випадок, коли він зробив серію знімків медсестер, одягнених в ортопедичні корсети. А письменник Борис Парамонов одного разу сказав про його творчість: «Людина у Ньютона жива й гарна тільки тоді, коли покалічена...»

Далі — Ман Рей, його портрет Марселя Дюшана. Відомо, що ще юнаком цей фотомайстер працював помічником гравера, а потім і сам почав малювати фарбами. Але коли купив фотоапарат, відразу облишив живопис. Рей планував перезнімати свої картини, але виявилося, що фотографія — сама по собі картина. От тоді й народився фотограф дадаїст-сюрреаліст Рей. Його другом і вчителем став Марсель Дюшан. А ця людина не йшла второваним шляхом. Він славився скандальними витівками — скляна колба (подарунок друзям) із «повітрям Парижа», звичайний пісуар, дешева репродукція «Мони Лізи» з підмальованими вусами й бородою, підставка для сушіння пляшок... На фото з колекції — погляд Дюшана, спрямований до світла, тому що воно (це світло) доволі різко падає на обличчя художника, викриваючи подекуди нерівності шкіри.

А ось Робер Дуано зробив портрет Франсуази Жіло і Пабло Пікассо за рік до їх­ньої розлуки. Але тут, на знімку, вони вже не разом... Уже очевидна нездоланна відстань між людьми, котрі прожили десять років разом, народивши двох дітей — Клода й Па­лому. Фотограф запропонував Пікассо стати замисленим сул­таном і посадив оддалік на кушетку, а Жило на першому плані трохи відчужена і вже не бачить свого коханого. При цьому фотограф особливо підкреслює красу цієї жінки…

Можливо, мало хто знає, що в Сальвадора Далі протягом сорока років був особистий секретар Робер Дешарн. Як відомо, геній був дуже суперечливою особою й містифікатором. А незворушний Дешарн (уже як фотограф) постійно клацав затвором, зробивши за своє життя близько 20 тисяч унікальних знімків Далі, який сам про себе сказав одного разу: «Єдине, що відрізняє мене від божевільного, — це те, що я не божевільний!» Ще Дешарн — автор першого ілюстрованого двотомника про
творчість сюрреаліста. У колекції Андрієвського — дві фотографії Далі з його музою Галою: «Далі й Гала
купаються в Порт-Льїгате з «Ме­реживницею» Вермеєра» та «Сексапільний спектр», а також портрет Далі у скафандрі. Історія останньої роботи дуже цікава. Сальвадор Далі завжди боявся виступати на публіці, й одного разу хтось порадив йому уявити, що він захищений водолазним костюмом. Але художник вирішив, що краще його надіти. І ось під час лекції в Нью-Йорку Далі мало не задихнувся в цьому костюмі, розповідаючи слухачам про осягнення глибин підсвідомого. Напевно, саме тоді Робер Дешарн і зробив свій знаменитий знімок.

Ще чотири роботи в Національному музеї щойно придбані меценатом. Це Брассаї (Дюла Халас) «Матісс із моделлю», Пауль Хорст «Габріель (Коко) Шанель»... І два зовсім фантастичних знімки Берта Стерна, якому вдалося передати шарм Мерилін Монро. На першому знімку секс-ідол ХХ століття з чорно-білою хусткою, а на другому — зі світлою. Шанувальники акторки вже неодноразово милувалися копіями цих робіт, а тут у Києві — оригінали.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі