Дві пристрасні повісті «Два в одному». Режисер — Кіра Муратова. Прокат — березень 2007 р.

Поділитися
Кіра Муратова не розлучається з Ренатою Литвиновою. Після «Настроювача», де Литвинова зіграла одну з найкращих своїх ролей, — уже новий, багатьма очікуваний фільм, що складається з двох окремих новел...

Кіра Муратова не розлучається з Ренатою Литвиновою. Після «Настроювача», де Литвинова зіграла одну з найкращих своїх ролей, — уже новий, багатьма очікуваний фільм, що складається з двох окремих новел. Автором другої історії саме й виступила Рената, зігравши в ній одну з ключових ролей. Це розповідь про досить дивну людину (Богдан Ступка), яка на старість закохалася в трамвайницю — біляву бестію, що торохкотить своїм «агрегатом» перед його вікнами (знімали в одеському Будинку вчених). Ніби зблизившись із нею, герой Ступки навряд чи підозрює про жахливу жіночу підступність: його нова кохана і його ж кровинка — рідна дочка (у цій ролі Наталя Бузько) замишляють утопити старого у власній ванній. Але спроба не вдасться... Потьомкінськими сходами «утопленик» наздоганяє своїх згубниць. Але й це не фінал.

А сюжет першої новели придумав чоловік Кіри Георгіївни — відомий художник Євген Голубенко. Дія відбувається у провінційному театрі. Герой Олександра Баширова читає монолог Гамлета «Бути чи не бути?» і помічає труп... Повішений актор хитається на мотузку. І що б це означало? У продюсера проекту — Олега Кохана — всі сюжетні таємниці випитувати не наважилися. Але прокатною долею нового фільму Муратової поцікавились.

— Які фестивалі вже виявили інтерес до цієї картини? І чи є якась стратегія його просування на помітні міжнародні форуми?

— Зрозуміло, будь-яка картина Муратової — рівень фестивалю класу «А», і історія кожного з її фільмів це незмінно підтверд-жує. Але фестивальний успіх ніколи не був самоціллю. І «Два в одному» не виняток. Так, це фестивальне кіно, але насамперед воно адресоване широкому колу глядачів. І тим, хто любить Муратову й завжди з нетерпінням очікує на її нові картини, і тим, хто ще не відкрив для себе її особливий кіносвіт.

Із погляду долі фільму, дуже важливий момент старту — майданчика, фестивалю, де відбувається світова прем’єра. І те, що в нашому випадку це буде Бер-лінський фестиваль, де сконцентруються безліч директорів фестивалів, відбірників, гадаю, — дуже позитивно вплине на подальшу долю фільму.

Можу сказати, що ще до офіційного показу ми вже маємо певну кількість достойних пропозицій — «Ніка», фестиваль Роберта Де Ніро «Трайбека» у Нью-Йорку, фестиваль у Вісбадені...

— У контексті того, що Мінкульт спохопився й недавно знову вирішив дублювати російськомовні фільми українською мовою, яка доля чекає на «Два в одному»? Адже для багатьох Муратова — російський режисер, що живе в Україні.

— Кінематограф Муратової дуже лінгвістичний — це складна комбінація тексту, рефренів, смислових рим, модальностей і відтінків інтонацій. Навіть якщо в перекладі вдасться зберегти специфіку тексту — гаразд, Ступка себе озвучить, а кому довірити дубляж Литвинової, Бехтерєва, Баширова? Це ж аси акторської майстерності, персонажі з неповторним емоційним голосовим забарвленням. Адекватно дублювати їх абсолютно неможливо!

Отож у цій ситуації є сенс вдатися до субтитрування. Хочу зазначити, що це рішення — виняток із правила і стосується воно тільки «Двох в одному». Я впевнений, україн-ський дубляж фільмів — найчастіше потрібна і корисна річ. Наприклад, новий фільм Романа Балаяна «Обранець», який ми тепер запускаємо у виробництво, зніматимемо відразу двома мовами: дубль — російською, дубль — українською.

— Якщо ми вже заговорили про Мінкульт, то він хоч якусь участь брав у процесі просування фільму на фестивальний або прокатний ринки?

— Не бере участі. Є законодавчі обмеження, котрі не дозволяють цього робити. Хоча, наприклад, у Росії та ще низці європейських країн, де немає системи держзамовлення, а є держпідтримка, продюсер може робити заявку й обґрунтовувати потребу сприяння держави у просуванні картини: тобто на виготовлення копій, промоматеріалів, рекламу. У нас же всі ці витрати, слід сказати — досить значні за обсягом, лягають на продюсера і дистриб’ютора.

— З огляду на естетику фільму Муратової, чи є якісь особливості тактики просування її картини в Україні?

— Національна прем’єра відбудеться в Києві, це буде гучна подія, яку ми оцінюємо як кінопрем’єру року: надзвичайно яскравий фільм, що вже сам собою — свято кіно, плюс сама Кіра Муратова, режисер зі світовим ім’ям, зірки кіно, плюс гості прем’єри — творча та бізнес-еліта країни, плюс червоні килимові доріжки, прожектори й фотоспалахи... Сподіваємося, стануть гістьми прем’єри і перші особи держави.

Також ми плануємо провести вже не прем’єри, а презентації картини в містах-мільйонниках: Одесі, Дніпропетровську, Харкові, Львові. У них також візьмуть участь зірки фільму, відбудуться прес-конференції. Адже це справді довгоочікуване авторське кіно, і глядачі вже досить давно не мали такого чудового приводу відвідати кінотеатр.

— Якою ви бачите аудиторію цього проекту?

— Це шанувальники кінематографу Муратової, до яких слід додати армію шанувальників акторів — зірок фільму: Богдана Ступки, Ренати Литвинової, Наталії Бузько, Олександра Баширова... Для них це буде справжній сюрприз: такими своїх улюбленців вони ще не бачили. Взагалі ж, «Два в одному» — це фільм для тих, хто любить кіно. Це саме те кіно, яке не можна не подивитися.

— А чи відрізнятиметься якось українська прокатна стратегія від російської?

— Думаю, істотно — ні. Єдине, що, можливо, в Україні вона буде активнішою, міцнішою, тому що для України це, безперечно, дуже важлива подія. І тому, що ми вже зголодніли за яскравими й масштабними кіноподіями, і тому, що нам потрібен прецедент — фільм, який поверне віру людей в інтелектуальне кіно, і, що найголовніше, у кіно українське. Для країни це справді важливо.

— Хто безпосередньо займатиметься прокатом фільму?

— У Росії — це буде Central Partnership, з українськими дистриб’юторами поки що ведемо переговори.

Планується два тиражі фільму на DVD — звичайний і спеціальний подарунковий, з інтерв’ю, буклетом, фотографіями. Він буде відмінним подарунком для певних кіл — культурної, бізнеси-еліти. Під випуск DVD заплановано окрему промокампанію.

Є ще два пов’язаних із фільмом, але самодостатніх продукти — готуються виставка й альбом, присвячені творчості Кіри Муратової. Неймовірний за силою й енергетикою фотопроект створений Костянтином Доніним, текстову частину альбому створив Михайло Ямпольський, гуру кінознавства, який нині працює у Нью-Йорку. Це буде альбом, що посяде гідне місце на полицях у ряду альбомів, присвячених творчості Фелліні, Бунюеля, Вісконті.

КОМЕНТАР

Яка доля може очікувати на прокат нової картини Кіри Муратової? З цим запитанням «ДТ» звертається до кількох експертів.

Оксана КОНДРАШОВА — директор компанії Cinema Analytics:

— Подивившись новий фільм Кіри Муратової, який я зарахувала б до жанру трагікомедії, можу сказати: це — високоінтелектуальний продукт, що дає глядачеві поживу для розуму, привід для роздумів. Гадаю, з перших днів прокату фільм збере багато глядачів, тому що їм буде цікаво подивитися новий фільм Муратової; шанувальники таланту Ренати Литвинової неодмінно захочуть побачити її нову роботу; прийдуть і на Богдана Ступку, який завжди знімається в цікавих фільмах.

Чудово, що новий, 2007 рік ознаменується виходом на екрани блискучого фільму Кіри Муратової «Два в одному», що, безумовно, стане проривом в українському культурному просторі й гучною подією у світовому.

Алік ШПИЛЮК — заступник головного редактора часопису «Kіноколо»:

— У новому фільмі Кіра Муратова цілком очевидно перейшла на новий виток творчості, особливо в другій новелі, при цьому залишаючись дослідником найскладніших і найглибших моральних питань. Вона, здається, вперше звертається до жанру трагікомедії. Безумовно, величезне значення у цьому випадку має участь, вперше у практиці Муратової, такого видатного актора як Богдан Ступка, який не тільки додає стилістиці Кіри Георгіївни нових кольорів, а й сам піднімається до небачених досі творчих вершин. Започаткована в «Настроювачі» тенденція «повороту до глядача», що також є новим полем для режисера, отримала в картині «Два в одному» розвиток. Дивовижно яскраво знятий фільм, що зберігає інтригу від початку до кінця, безперечно, зацікавить не тільки традиційних шанувальників муратовської творчості, а й найширші кола глядачів. Можна чекати припливу молодої аудиторії, оскільки юний і незашорений погляд метра дає фору багатьом молодим кінорежисерам.

Олексій НАСЛЄДНІКОВ, програмний директор мережі кінотеатрів «Кіносистема»:

— Новий фільм Кіри Муратової «Два в одному», безперечно, є як культурологічною подією, так і подією з погляду кінобізнесу. Кіра Георгіївна — метр кінематографу, її ім’я стоїть у ряду видатних режисерів сучасності: Педро Альмадовара, Стівена Содеберга та ін. Продюсирування авторських картин — річ добра, тому продюсер фільму «Два в одному» Олег Кохан достойний глибокої поваги. У цього фільму дуже хороший потенціал, і його прокатна доля великою мірою залежить від нестандартних маркетингових ходів дистриб’юторів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі