Гендиректор London and Regional Properties: Рейдерське захоплення Глобуса — провокація проти євроінтеграції. Міліція не помічає порушення наших прав - Конфлікт інтересів - dt.ua

Гендиректор London and Regional Properties: "Рейдерське захоплення "Глобуса" — провокація проти євроінтеграції. Міліція не помічає порушення наших прав"

4 жовтня, 2013, 19:05 Роздрукувати Випуск №36, 4 жовтня-11 жовтня

Не сумніваюся, що влада України напередодні саміту ЄС у Вільнюсі не дасть недоброзичливцям можливості вказувати на рейдерське захоплення "Глобуса" як на пляму на європейській репутації країни. Інакше захоплений "Глобус" на Майдані Незалежності перетвориться на символ корупції і сваволі. 

Серед низки рейдерських захоплень і силового переділу власності рейдерське захоплення торговельно-виставкового комплексу "Глобус" посідає особливе місце. 21 вересня група невідомих "спортсменів" захопила один із найбільших об'єктів торговельної нерухомості в нашій країні, розташований у самому серці Києва. І грізні легіони спецпризначенців в обладунках, які з легкістю розганяють багатотисячні натовпи, раптом виявилися неспроможними забезпечити правопорядок, коли півсотні бойовиків захопили величезний торговельний комплекс. Склалася унікальна для України ситуація: рейдери не заперечують права власності на "Глобус" — вони оскаржують у власників право розпоряджатися їхнім майном! Власники контролюють усі рахунки підприємства, але документи і договори перебувають у руках загарбників, які "приватизували" двері і фізичний доступ у торговельний комплекс.

В інтерв'ю DT.UA генеральний директор London and Regional Pro-perties Леонард СЕБАСТІАН розповів про ситуацію в "Глобусі" на цей час.

Довідка DT.UA: власником 100% прав на "Глобус" є британська компанія London and Regional Properties. Це одна з найбільших приватних інвестиційних і девелоперських компаній Великобританії у сфері нерухомості, що працює з 1987 р. Її інвестиційний портфель становить на цей час близько 8,5 млрд євро. Компанія належить братам Яну і Ричарду Лівінгстонам і володіє інвестиційними активами у восьми країнах світу. У 2007 р. London and Regional Properties вийшла на український ринок і придбала у групи українських компаній 100% прав на ТВЦ "Глобус". Сума угоди становила близько 200 млн дол. Також компанія придбала офісний центр "Поділ плаза" і склад-рефрижератор під Києвом.

Пане Себастіан, що відбулося у "Глобусі"?

— Торговельно-виставковий комплекс "Глобус" було захоплено у ніч з суботи 21 вересня на неділю 22 вересня групою з 50 невідомих осіб, одягнених у спортивні костюми і коротко стрижених. Разом із ними ми впізнали лише одну людину — колишню співробітницю одного з підприємств London and Regional в Україні Олену Морріс. Ці люди захопили приміщення охорони, центрального посту керування та інші об'єкти життєзабезпечення "Глобуса". Наших співробітників викинули з робочих місць, а біля входів у "Глобус" виставили групи бандитів.

Невдовзі у "Глобус" приїхав директор керуючої комплексом компанії "ЛР Глобус" Святослав Ільченко, якого бандити не пустили на територію ТВЦ. Були викликані чергові наряди міліції Шевченківського і Печерського РУВС і патруль спецпідрозділу "Беркут", яким пан Ільченко пред'явив усі документи, що засвідчують його права як директора "ЛР Глобус". Він також вимагав від співробітників міліції встановити особистості нападників і перевірити, на якій підставі вони проникли у службові приміщення "Глобуса", зламали двері, вигнали наших співробітників, та затримати злочинців.

Однак міліціонери, вислухавши пояснення бандитів і пані Морріс, чомусь вирішили, незважаючи на той факт, що о третій годині ночі законного директора "Глобуса" не пропускають на його робоче місце, де перебувають матеріальні цінності, печатки і документація підприємства, що в цьому разі має місце не бандитський напад, а... корпоративний конфлікт.

Пан Ільченко звернув увагу співробітників міліції на те, що в Україні будь-які судові рішення уповноважена виконувати тільки одна структура — Державна виконавча служба. А жодних документів про виконання рішення Солом'янського суду судовими виконавцями пані Морріс не має, і жодного співробітника Державної виконавчої служби у "Глобусі" немає. Проте співробітники міліції не побачили порушення в тому, що судові рішення виконують бандити, а не держслужбовці! Тому пану Ільченку міліціонери заявили: "Ми тут тільки для того, щоб ви один одного не повбивали". Отак банально і буденно бандити захопили прямісінько в самому центрі столиці України один із найбільших торговельних комплексів ринковою вартістю понад 200 млн дол. London and Regional працює в
16 юрисдикціях, але інших подібних випадків за довгі роки роботи в нашій практиці не було.

— Пані Морріс посилається на рішення Солом'янського районного суду міста Києва про те, що її поновлено на посаді директора підприємства "ЛР Глобус". І вона нібито діяла на виконання рішення суду.

— Рішення судді Солом'янського районного суду Т.Оксюти — це кричущий зразок сваволі і беззаконня, що отримає, я сподіваюся, свою оцінку від української влади. Рішення судді Оксюти регулювало претензії пані Морріс у сфері трудового законодавства і стосувалося нібито порушень, яких припустилася London and Regional при її звільненні. Я навіть не коментуватиму абсурдності домагань пані Морріс та абсурдності визнання судом цих претензій. Найбільш приголомшливо, що, визнавши претензії, суддя Оксюта вирішив пані Морріс "поновити на посаді" не начальника відділу розвитку компанії ТОВ "ЛРП Україна РЕАМ", де вона займалася питаннями логістики та адміністрування, а на посаді... директора керуючої компанії "ЛР Глобус", яку з моменту створення у 2007 р. беззмінно очолює пан Ільченко, що чітко зафіксовано в Єдиному державному реєстрі!

Своє рішення суддя обґрунтував показами якихось двох свідків, котрі не є співробітниками "ЛР Глобус", але котрі нібито чули, що колишній топ-менеджер London and Regional казав їм, що він нібито призначив пані Морріс директором "ЛР Глобус", без оформлення цих трудових відносин. Цей топ-менеджер не давав суду жодних свідчень, ніякими документами ці передані з третіх рук слова не підтверджено. Всі свідки з нашої сторони і всі наші документи, які спростували брехню пані Морріс, суддя Оксюта просто відхилив. Я не знаю таких слів, щоб охарактеризувати дії Оксюти, але я знаю, що це рішення — ганьба для правосуддя.

Ми вдячні члену Вищої ради юстиції і раднику президента України Андрію Портнову за ініціювання проти судді Оксюти дисциплінарного провадження через скандальне рішення, прийняте в інтересах бандитів, які захопили "Глобус". І очікуємо об'єктивного розгляду цього випадку у Вищій кваліфікаційній комісії суддів. Ми вважаємо надзвичайно значущим, що 3 жовтня подав заяву про відставку голова Солом'янського районного суду Валерій Побережний через причетність його суду до захоплення "Глобуса".

Для нас це важливий сигнал уваги держави до проблем правосуддя і дотримання прав інвесторів, бо 15 жовтня нас очікує засідання апеляційного суду. І те, що судова система вже дала свою негативну оцінку протиправним рішенням судді Оксюти, ми сподіваємося, забезпечить об'єктивність розгляду нашої апеляційної скарги. Разом з тим я мушу зазначити: влада України вживає чітких заходів для оцінки дій недобросовісного судді, однак не робить нічого щодо наведення законного порядку безпосередньо у "Глобусі". Торговельний комплекс уже два тижні захоплено бандитами, але правоохоронні органи майже не реагують на цей злочин.

— Що ви скажете у відповідь на обвинувачення адвоката пані Морріс у тому, що торговельний комплекс перебуває в поганому стані, а London and Regional нібито займається ухилянням від сплати податків?

— Це інформаційний шум, яким злочинці намагаються відволікти увагу суспільства від своїх незаконних дій. Вони хочуть подати ситуацію як корпоративний конфлікт. Однак тут немає ніяких ознак корпоративного конфлікту. Це простий бандитський наліт і рекет. Тут немає і не буде сторін конфлікту. Тут є потерпілі і є злочинці, для заслуженого покарання яких London and Regional як компанія з високою міжнародною репутацією застосує весь свій вплив. Ми хочемо попередити всі медіаресурси, що в кожному випадку поширення інформації, яка ганьбить ділову репутацію London and Regional, підуть судові позови. Тому не слід тиражувати брехню. Ми готові відповідати на будь-які запитання, щойно буде вирішено основне питання — притягнення до відповідальності злочинців.

— Яка зараз ситуація в "Глобусі"?

— Бандити змінили кодування ключів і, як і раніше, забороняють прохід на територію комплексу співробітникам компанії-власника. Ми не маємо змоги розпоряджатися печаткою підприємства і більшою частиною документів. Разом з тим ми одержуємо численні запити про надання документів, пов'язані з вимогами податкової служби. Ми запрошуємо податкову службу — панове, ми чекаємо на вашу перевірку, ми готові відповісти на всі ваші запитання, готові надати всю необхідну інформацію і здійснити всі належні за законом виплати, але забезпечте нам фізичний захист і прохід у наші захоплені кабінети! На жаль, податкова служба поки що не квапиться, а жаль, ми дуже чекаємо від неї рішучих дій.

Аналогічно, критична ситуація склалася з нашими контрагентами, які обслуговують і підтримують технічний стан "Глобуса", наприклад з підприємствами "Київенерго" і "Київодоканал". Їхні співробітники прибули на перевірку, законний директор "Глобуса" пан Ільченко прийняв рішення про допуск на перевірку, але бандити не пустили службовців цих компаній! Це ставить під загрозу енерго- і водопостачання "Глобуса". Бандити шантажують орендарів, не дозволяють їм поставляти новий товар у магазини, вимагаючи переукладання договорів оренди з підконтрольною їм фірмою. Зрозуміло, це неможливо. Всі рахунки "Глобуса", всі права власності, управління сайтом — усе це, як і раніше, в наших руках.

— Як міліція реагує на ваші звернення? Яка причина її невтручання?

— Мені невідомі ці причини. У мене викликає подив бездіяльність українських правоохоронних органів. Пані Морріс та її бандити не мали ніякого права виконувати самостійно рішення Солом'янського суду. Вони не мали ніякого права не допускати на робоче місце співробітників наших компаній, які працюють у "Глобусі". Вони не мали ніякого права проникати в службові приміщення "Глобуса" і розпоряджатися матеріальними цінностями, які там перебувають. Ми очікували, що міліція, одержавши заяву про скоєння злочину, проведе дізнання, на що можна витратити щонайбільше одну-дві години, порушить справу проти загарбників торговельного центру і відсторонить пані Морріс від посади на час розслідування кримінального злочину.

Однак міліція не реєструє злочинів, вчинених проти нашої власності, обравши позицію невтручання. Я бачу тут аналогію: ви йдете вулицею, вас серед білого дня грабують бандити, ви кричите: "Гаманець украли!", намагаєтеся їх затримати, а до вас підходить міліціонер і каже: "Якщо йдеться про гаманець, це господарський спір, я не можу втручатися, але заберіть, будь ласка, руки від цих громадян, це неввічливо". Складається враження, що якісь високопоставлені співробітники українських правоохоронних органів зацікавлені у захисті бандитів, що захопили "Глобус".

— Як відреагувала прокуратура на вашу заяву?

— Прокуратура порушила кримінальну справу за фактом рейдерського захоплення "Глобуса" і в такий спосіб зафіксувала те, чого чомусь не може побачити міліція, — кримінальний злочин. Справу порушено за статтею 194 — заволодіння чужим майном і статтею 365 — самоуправство. Для нас це дуже важливий сигнал і правова підтримка. Однак ми вимагаємо, щоб проти Олени Морріс було висунуте обвинувачення також за статтею 187 — розбій і статтею 189 — вимагання. Ми розраховуємо, що прокуратура підтримає нашу позицію. І що керівництво МВС усе-таки відреагує на нашу заяву відповідно до українського законодавства.

— На зустрічі з послами країн Євросоюзу 14 червня ц.р. голова Міжвідомчої комісії із захисту прав інвесторів і протидії незаконному поглинанню і захопленню підприємств перший віце-прем'єр-міністр Сергій Арбузов заявив, що Україна почала рішуче боротися з рейдерами. "Боротьба з протиправними поглинаннями і захопленнями стає державним пріоритетом. Можна скільки завгодно спрощувати умови для ведення бізнесу, але вся ця робота нічого не варта, якщо одного чудового дня можуть прийти люди, які відберуть бізнес", — наголосив він. Наскільки ефективно діє Міжвідомча комісія із захисту прав інвесторів, і чи відповідав міністр МВС, який входить до складу комісії, на ваші звернення?

— 28 серпня ми подали звернення до Міжвідомчої комісії, бо досить дивні обставини подання судових позовів проти нас у Солом'янському суді та абсурдні претензії пані Морріс змусили нас підозрювати, що це підготовка до ворожих проти нас дій. Розгляд нашого питання в комісії триває більше місяця, поки що якихось рішень з нашої проблеми не було. Ми зазнаємо чималих збитків. Щиро сподіваюся, що стосовно нашої справи Міжвідомча комісія винесе об'єктивне рішення. Розумію, що комісія, очевидно, настільки перевантажена роботою з аналогічних нашому захоплень, що дату свого рішення назвати поки що не може. Хоча у нас хороший контакт зі співробітниками цієї комісії. Позицію правоохоронних органів я вже охарактеризував, вона залишається незмінною — міліція не помічає порушення наших прав.

— Хто може стояти за захопленням "Глобуса"? Важко повірити, що бездіяльність міліції в нашій країні можлива без команди згори. Хто дає команди міліції стояти осторонь, не
реагувати на бандитів і, по суті, "кришувати" напад на "Глобус"?

—Признаюся, моя перша думка, коли я дізнався про захоплення "Глобуса" у центрі Києва, була: "Це провокація проти євроінтеграції України". Погодьтеся, важко уявити щось більш скандальне і дискредитуюче для влади України напередодні саміту Україна—ЄС у Вільнюсі. У той час як керівництво України демонструє курс на отримання асоційованого членства в Євросоюзі, докладає серйозних зусиль у цьому напрямі, якісь високопоставлені чиновники підтримують бандитське пограбування однієї з найбільших за обсягами інвестицій в Україну європейської компанії. Бездіяльність правоохоронних органів показує, що за цим можуть стояти інтереси високопосадовців. Ми працюємо над тим, щоб установити всіх замовників і виконавців захоплення "Глобуса". І ми не мовчатимемо.

— Вам робили останнім часом пропозиції про продаж? З ким ви спілкувалися? Восени минулого року було поширено інформацію, що ви активно шукаєте покупців на "Глобус". Можливо, хтось хотів би шляхом рейдерського захоплення стимулювати продаж або збити ціну купівлі?

— Зрозуміло, ми як інвестиційна компанія завжди активно шукаємо покупців на наші об'єкти. У цьому й полягає наш бізнес. Однак я поки що не бачу інших мотивів для захоплення, окрім як спроба рекету.

Безпосередньо перед захопленням нам не надходили пропозиції про продаж "Глобуса". Але в будь-якому разі з допомогою рейдерського захоплення збити ціну "Глобуса" неможливо. Це інвестиційно привабливий об'єкт. Його ринкова вартість визначається як якістю, так і тим, що його купували із залученням кредитних ресурсів провідних європейських банків. І найголовніше — ми не будемо працювати під тиском. Жодних поступок і ніяких переговорів з бандитами не буде. Це принципова позиція London and Regional у цій справі.

— Яких заходів вживає London and Regional для захисту
своїх інтересів? Чи допускаєте ви можливість, що вас просто не пускатимуть на ваш торговельний об'єкт? Що тоді?

— London and Regional використовує всі можливості для вирішення питання, у тому числі зарубіжні юрисдикції. А також звертається до державних органів і громадськості в Україні. Ми поінформували уряди Великобританії, Німеччині та Італії про ситуацію, що склалася. Поінформували іноземних дипломатів та одержали активну підтримку. Я хотів би висловити особливу подяку послу Великобританії Саймону Сміту і першому секретарю посольства пані Кріні Лавері, яка особисто виступила на нашій прес-конференції, присвяченій захопленню "Глобуса". Але питання в часі, отже, і в ціні, оскільки щодня наша компанія зазнає значних збитків, пов'язаних із присутністю бандитів у "Глобусі".

Я не сумніваюся, що влада України напередодні саміту ЄС у Вільнюсі не дасть недоброзичливцям можливості вказувати на рейдерське захоплення "Глобуса" як на пляму на європейській репутації країни. Інакше захоплений "Глобус" на Майдані Незалежності перетвориться на символ корупції і сваволі. Упевнений, що цієї ганьби Україна зможе уникнути. Упевнений, що достатньо заручитися доброю волею всіх тих людей у владі, які щиро вболівають за європейські перспективи України. Упевнений, що свій європейський вибір Україна доведе насамперед ставленням до цінностей європейського права і бізнесу — повагою до приватної власності і прав людини.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №30, 17 серпня-23 серпня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво