"Укрнафта": за кого президент?

Поділитися
"Укрнафта": за кого президент?
Судячи з більш ніж неприпустимої поведінки Коломойського, який під час засідання наглядової ради, зокрема, обізвав міністра економрозвитку та торгівлі "мавпою" та назвав його "некомпетентним", дніпропетровський олігарх заручився міцними гарантіями вищого керівництва країни. Аж до того, що Коломойський заявив про подання найближчим часом позову до України в міжнародний суд на суму в 5 млрд дол. за неоплачений державою природний газ "Укрнафти" в 2008 р.

Ситуація навколо "Укрнафти" продовжує розкривати чимало цікавого.

Уже можна зі стовідсотковою впевненістю говорити про гру на боці Ігоря Коломойського українського прем'єр-міністра Арсенія Яценюка (раніше ця впевненість становила 99%). Заручившись підтримкою адміністративною, лідер групи "Приват" узявся за підтримку фізичну, почавши стягувати до Києва бійців. Опоненти цього "домовняка" також зробили кілька кроків, давши зрозуміти, що непомітним це для прем'єра не мине. Швидше за все, останнє слово буде за президентом.

Побоювання колег по коаліції виявилися не марними. Пам'ятаючи позицію Арсенія Яценюка та окремих представників "Народного фронту" у період зміни законодавчої бази для відновлення державного контролю в ПАТ "Укрнафта" (50% якої належить державі й управляється "Нафтогазом України"), 13 травня народні депутати направили прем'єру і голові "Нафтогазу" Андрію Коболєву покрокову інструкцію, як зробити шах і мат у цій "партії" (докладно див. DT.UA №18 від 23 травня 2015 р.,"На підступах до "Укрнафти").

Немає підстав?!

У своєму листі прем'єрові коаліціанти не соромилися у висловлюваннях, заявивши, що ігнорування урядом законного права змінити керівництво найбільшої нафтогазової компанії країни буде розцінене як зрада національних інтересів.

Якщо коротко, то прийняті ще взимку зміни дозволяють державі, що має більшість у наглядовій раді ПАТ "Укрнафта", буквально за два дні провівши два засідання наглядової ради, відсторонити діючий менеджмент і призначити новий, підконтрольний державі.

Нагадаю, повернення "Укрнафти" під контроль держави є одним із пунктів діючої коаліційної угоди.

Спочатку прем'єр намагався викрутитися, але туман швидко розсіявся. Засідання наглядової ради справді призначили (на 29 травня). Та невдовзі з'ясувалося, що на порядку денному немає головного - кадрових питань.

Чому ці питання такі важливі? Тому що "Укрнафта" заборгувала своїм акціонерам понад 4 млрд грн. І якщо у міноритарних акціонерів із грошима все гаразд, то у держави, якій із цієї суми належить більше половини, усе не так добре.

Однак і це ще не головне. Як з'ясувалося, на сьогодні борг компанії за податками (рентою) становить 5,1 млрд (!) грн. Також, за даними джерел у Державній фіскальній службі, є претензії щодо завищення витрат з метою виведення прибутку в обсязі 1,5 млрд грн у 2013 р., що може додати державі з її 50% акцій ще 750 млн грн.

Нинішній менеджмент, що працює за вказівкою з Женеви, де проживає Коломойський, платити відмовляється. Тим часом на кону понад 8 млрд грн, які держава може забезпечити собі, поставивши нове керівництво, при тому, що така можливість є. (Звісно, якщо компанія має гроші, у чому також уже є сумніви.)

"Немає підстав", - такою була відповідь Арсенія Яценюка на засіданні уряду 27 травня на запитання народного депутата Вікторії Войціцької щодо того, чому уряд не хоче оперативно змінити керівництво нафтогазової компанії.

Ця заява прем'єра багатьох буквально шокувала, але разом із тим безслідно розвіяла будь-які ілюзії та надії щодо реальної позиції Яценюка, яких, утім, і так було небагато.

Невиплата державі багатомільярдних боргів за податками, дивідендами, різке падіння видобутку нафти і газу, крах фінансових показників, неприкриті схеми виведення коштів… Що ще має відбутися, щоб прем'єр-міністр України заявив про необхідність змін в "Укрнафті"? Війна і та вже є.

До слова, пересмикування та обман із боку "Привату" та "Укрнафти" мали місце до останнього моменту. Після чергового загострення ситуації навколо компанії "Укрнафта" заявила, що переглянула фінансові результати за минулий рік, і, за уточненими даними, прибуток у 2014 р. становив понад 4,5 млрд грн, про що розтрубили в ЗМІ.

Водночас у рамках підготовки до засідання наглядової ради ПАТ "Укрнафта" надала довідку, зазначивши, що прибуток компанії у 2014 р. згідно з Міжнародними стандартами фінансової звітності становив 1,27 млрд грн (див. копію документа, яку має редакція).

Ні, прем'єр звичайно "за" зміну керівництва напівдержавної "Укрнафти", але пропонує винести кадрові питання на збори акціонерів. Згідно з чинним законодавством, збори акціонерів проводиться не раніше, ніж через 45 днів з дня оголошення про їх скликання, але легко можуть бути скасовані. "Збори акціонерів… можуть не відбутися ніколи, досить знайти бабусю-міноритарія, яка піде до суду та "знесе" збори.

Президент Порошенко і прем'єр Яценюк досі не вирішили, яким шляхом іти: уже зараз брати під контроль держави компанію, в якій держава має контрольний пакет, чи самоусунутися, підтверджуючи чутки про якусь змову, якої було досягнуто у ніч відставки Коломойського", - написав народний депутат від БПП Сергій Лещенко на своїй сторінці у Facebook.

Уболівальники підтягуються до стадіону

Незважаючи на таку підтримку прем'єра, Ігор Коломойський вирішив усе ж таки підстрахуватися. З Кременчука у бік Києва на автобусах висунулося близько ста осіб у камуфляжній формі, які благополучно прибули в офіс "Укрнафти".

"За моєю інформацією, 26 травня 2015 р. з міста Кременчук у Київ виїхало близько 100 бійців батальйону "Дніпро-1" з числа охорони ПАТ "Укрнафта". На цей момент ці люди перебувають у будівлі "Укрнафти", - написав народний депутат Мустафа Найєм у зверненні до Генеральної прокуратури і Служби безпеки України, вимагаючи перевірити цю інформацію.

"Укрнафта" інформацію спростувала, а джерела галузевого порталу OilNews у МВС повідомили: "Так, це охорона Кременчуцького НПЗ (контролюється групою "Приват". - С.К.). Вони кажуть, що нібито їдуть у свою філію в Івано-Франківську транзитом через Київ. Мовляв, зайшли в "Укрнафту" відпочити, а потім поїдуть далі".

Як повідомив кореспондент OilNews, 27 травня навколо офісу "Укрнафти" у Нестерівському провулку було помічено досить велику кількість чоловіків у цивільному, що стоять у будівлі і на найближчих перехрестях.

Що ж до бійців, то, за деякими даними, вони залишили будівлю у цивільному одязі наприкінці робочого дня разом з іншими співробітниками "Укрнафти".

Очевидно, Коломойський вирішив підстрахуватися на випадок сюрпризів, таких, які він одержав у ситуації з "Укртранснафтою", коли слон на ім'я "Держава" несподівано затанцював.

Не виключено, що дніпропетровський олігарх допускає внесення кадрового питання на засіданні наглядової ради 29 травня з голосу. Тим більше, що залишається невідомою позиція Петра Порошенка, який, зазначимо, зіграв ключову роль у відстороненні менеджменту "Укртранснафти", також окупованої "Приватом" з 2009 р. У рамках річниці свого президентства глава держави знову виголосив тезу про боротьбу з олігархами.

"Злив" зарахований

29 травня 2015 р. у приміщенні НАК "Нафтогаз України" відбулося засідання наглядової ради "Укрнафти". В його роботі взяли участь дев'ять діючих членів ради і два представники міноритаріїв за довіреністю. Представників держави очолював голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв (він також є головою наглядової ради ПАТ "Укрнафта"), міноритаріїв - Ігор Коломойський (член ради).

Засідання наглядової ради "Укрнафти" відбулося за раніше позначеним Арсенієм Яценюком сценарієм, згідно з яким кадрові питання розглянуті не були, а були внесені до порядку денного зборів акціонерів, які призначили на 22 липня.

Привертає увагу той факт, що до порядку денного внесено питання про переобрання голови правління та його першого заступника з фінансів. Характерно, що посаду першого заступника з фінансів за часів Януковича було заведено вважати як відведену "смотрящему" від Сім'ї, її обіймав Артем Щербань. Після зміни режиму на початку 2014 р. Щербаня було звільнено з "Укрнафти" заднім числом.

Під час засідання заслухали звіт голови правління "Укрнафти" Пітера Ван Хеке, який підтвердив наявність багатомільярдних боргів перед бюджетом. Разом з тим він не дав зрозумілих відповідей щодо причин різкого погіршення фінансово-виробничої діяльності компанії.

Судячи з більш ніж неприпустимої поведінки Коломойського, який під час засідання наглядової ради, зокрема, обізвав міністра економрозвитку та торгівлі "мавпою" та назвав його "некомпетентним", дніпропетровський олігарх заручився міцними гарантіями вищого керівництва країни. Аж до того, що Коломойський заявив про подання найближчим часом позову до України в міжнародний суд на суму в 5 млрд дол. за неоплачений державою природний газ "Укрнафти" в 2008 р.

Готуємося скинуться олігарху, панове прем'єр-міністр і президент?

P.S. Після засідання наглядової ради "Укрнафти" починаєш думати, що сценка "95 кварталу" про звільнення Коломойського, що наробила галасу, - не така вже й вигадка…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі